Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olisin pärjännyt elämässäni paljon paremmin ilman äitiäni

Vierailija
26.04.2018 |

Äiti on aina vaikean paikan tullessa ollut valmiina auttamaan meitä (minua ja lasta, olen yh), mutta en halua hänen apuaan yhtään enempää kuin on pakko ottaa vastaan (oli pakko, sairastin vakavasti) sillä äidin apuun liittyy asioihimme pyytämättä sekaantuminen sekä minun hienovarainen lyttääminen. Muu suku ei juuri ole auttanut, koska äiti on aina suuna päänä kertomassa kuinka hän kyllä auttaa meitä tarpeen mukaan. Todellisuudessa paljon mieluummin olisin halunnut jonkun apua, joka kuuntelee minua. Myös olisimme saaneet yhteiskunnalta paremmin apua, jos en olisi mennyt sanomaan tukiverkoista kysyttäessä, että kyllä äitini haluaa lastani auttaa.
Olisi kannattanut muuttaa pois "perheen" läheisyydestä jo lapsen ollessa pieni!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
26.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äidilläsihän ei ole mikään velvoite sinua auttaa. Ole ottamatta apua vastaan jos olet noin vastahankainen ja takanapäin haukut. Aikuinen ihminen!

Vierailija
2/2 |
26.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Äidilläsihän ei ole mikään velvoite sinua auttaa. Ole ottamatta apua vastaan jos olet noin vastahankainen ja takanapäin haukut. Aikuinen ihminen!

Luitko aloitusviestiä? En pysty lasta hoitamaan esimerkiksi ollessani sairaalassa tai heti leikkauksen jälkeen. Olen miettinyt, mitä voisi asialle tehdä. Jos sanoisin sosiaalityöntekijälle, että on minulla äiti mutta emme tule toimeen eikä hän ole kovin hyvä lasten kanssa (se on ihan totta). Harmittaa, että olen antanut hänen pilata niin paljon. Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla