Lastentarhanopettajat ahneita?
Kyllä tuntuu nyt vähän siltä, että joillain koulutus on noussut liikaa päähän. Kehdataan sanoa, että 2300 euron palkka on muka niin huono, ettei kehtaa edes sanoa ääneen? Ja mitä haluatte? 3000 euroa? Kuka kehtaa edes vaatia tuommoisia palkankorotuksia?
Te päiväkotityöntekijät vaaditte arvostusta omalle työllenne, mutta ette arvosta itse pätkän vertaa vanhempien työtä. Ulisette omasta "huonosta" palkastanne tajuamatta, että moni vanhempi tekee töitä reilusti alle 2000 euron kuukausipalkalla.
Jatkuvasti te vihjailette ja painostatte siellä päiväkodissa lasten vanhempia, että ettekö voisi tuoda lapsianne päiväkotiin myöhemmin, mieluummin ei ainakaan heti kuuden jälkeen, kun te olette niin väsyneitä. Pitäisi hakeakin aikaisemmin. Vanhempi tekee normaalia 8 tunnin työpäivää. Kyllä se hoitopäivä on silloin helposti sen 9-10 tuntia. Mitä te ulisette siellä? Eikö motivoi työ?
Mikä muu palveluntarjoaja on yhtä epäluotettava kuin päivähoito? Kyllä kaupungille kelpaa täydet hoitomaksut, mutta palvelua ei saisi sitten käyttää täyttä määrää vai? Jatkuvasti jotain kehityspäiviä ja muuta, lomaa siellä ja täällä, taas painostetaan vanhempia, että oletteko te nyt ihan tosiaan sitä mieltä että tarvitsette palvelua joulun ja loppiaisen välipäivinä ja kesälomilla... ettekö mitenkään voisi olla tuomatta lapsia hoitoon ja onko ihan pakko hankkia just teidän kakaralle se varahoitopaikka... siis voi että sitä narinan määrää mitä te jaksatte.
Okei teitä väsyttää tehdä duunia 2300 euron palkalla. Minua tympii myös tehdä töitä 1500-1600 keskimääräisellä kuukausipalkalla. Olen osa-aikainen työntekijä ja palkkani on teitäkin surkempi. Luuletteko te että te olette ainoita joita tympii aliarvostus? Päivähoito mahdollistaa juurikin minun kaltaisten orjien työssä käymisen. Ja sitten te viette senkin mahdollisuuden.
Lässytätte lasten hyvinvoinnista. Kuulkaas onko vanhempien köyhyys lasten hyvinvointia? Viekää tämänkin päivän palkka duunareilta, viekää hoitomaksut antamatta palvelua! Kyllä lapsi kiittää kun vanhempi ottaa lapsen työpaikalleen kun ei ole varaa olla poissa ja sitten lapsi joutuu tukkimaan turpansa 8 tuntia että vanhempi saa tehdä työnsä.
Hävetkää! Kyllä köyhien lapset on varmaan voineet tänään tosi hyvin kun vanhempia vituttaa palkaton vapaa tai miten on pitänyt kieroilla itsensä palkalliselle saikulle jos ne lapset eivät ole joutuneet olemaan tänään jossain iskän ja äiskän työpaikalla hitonmoisessa kurinpidossa kun pomo hengittää niskaan ja ei, ei ole aikaa lässytykseen. Siis kyllä sapettaa minuakin tehdä töitä "vaan" 11 euron tuntipalkalla niska limassa ja hoitaa lapsikin siinä sivussa teidän takia, yrittää hoitaa työt niin, ettei pomo tajua, että on edes mitään poikkeustilannetta. Toivottavasti saatte palkanalennuksen niin tietäisitte vähän missä todellisuudessa jotkut vanhemmat elävät ja tajuaisitte miksi se hoitopaikka on joillekin ihan ehdottoman tärkeä.
Kommentit (4)
Te kermaperseet ette edes tajua sitä, että kaikilla aloilla ei ole edes mitään sopimuksia. Te itkette työehtosopimustenne surkeutta ettekä tajua, että tässä maassa on myös aloja, joilla toimii villin lännen lait. Elät vain jos olet hyvä työssäsi. Koulutuksella ei ole minun alalla mitään väliä, jos ei pysty hoitamaan työtään. Rahaa saa vain sen verran mitä saa tuotettua. Niin, alanvalintakysymyshän tämä toki on.
Mikähän siinä päiväkotityössäkin on niin vaikeaa sitten jos koulutetutkaan ihmiset eivät saa niitä lapsia kuriin ja toimimaan järkevästi. Ainiin ja montakohan kymmentä euroa lisää päiväkoti on tämänkin vuoden aikana pyytänyt lisää hupirahaa hoitomaksun lisäksi. Kyllä on kaupunki köyhä ettei edes perustarpeita hankita ja kerjätään hyväntekeväisyyttä vanhemmilta, ja jotkut kehtaavat pyytää palkankorotusta? Hei oikeasti menkää kotiin jos ei kiinnosta työt 2300 eurolla! Ja te ette muka pysty elämään sillä rahalla? Mitenkäs mikä elän sillä 1500-1600 euron kuukausipalkalla? Hankkikaa vaikka se rikas mies sitten jos oma palkka ei muka riitä riittävään elintasoon Helsingissä...
Ei ole ap tainnut peruskoulun lisäksi muita kouluja käydä, kun noin itkettää.
Mitä te olette ap.tehneet oman alanne parempien työehtojen saamiseksi?
Kysyn vielä myös mikä koulutus sinun työhösi pitää olla?