Kokemuksia käynnistetystä synnytyksestä? Millainen verrattuna luomuun?
Kommentit (15)
Mulla vain yksi lapsi ja synnytys käynnistettiin.
Oli ihan hyvä kokemus. Sain epiduraalin ja synnytys kesti 9h.
Ei jäänyt mitään kammoja.
Nyt toivoisin taas normaalisti alkavaa synnytystä kun edellinen oli niin raju. pelkään vaan että kroppa ei osaakaan tuottaa tarvittaavaa " synnytyksenkäynnistäjää" . Onko siis toivoa. Miten sulla kävi. Oliko nuo sun synnytykset tossa järjestyksessä.
ei mulle ainakaan mitään kammoa käynnistyksestä jäänyt. Supistusten välit olivat pitkiä käynnistetyssä ts. alkuun oli aika hidasta mutta loppu meni nopeasti. Tosin en tiedä johtuuko käynnistyksestä vai olisiko muutenkin ollut sellaista.
Joo, korjaan vielä että luomusti alkanut siis rv 42+0.
Eli mulla ensimmäinen synnytys oli käynnistetty, muistaakseni niillä cytotec-pillereillä ja sitten myöhemmin oksitosiinia.
Toinen synnytys siis käynnistyi itsestään, vaikka kovasti epäilin. Kävin edellisenä päivänä (torstai) yliaikaiskontrollissa jossa todettiin et paikat vielä kiinni ja kohdunkaulaa jäljellä melkein kaikki eli 2,5cm. Käynnistysajan sain sitten sunnuntaille. Kuitenkin perjantaina aamuyöllä alkoivat supistukset, joista sitten lähdettiin synnyttämään.
Eli vaikka miten näyttäis " huonolta" , kohdunsuu kiinni jne. niin kyllä se vaan voi sieltä vielä itsestään lähteä tulemaan.
Monesko viikko sulla on menossa?
T: 7
Toivotaan että alkaa. jotenkin se luonnollinen on kuitenkin " luonnollisempi" :-) ja saa edetä omalla painollaan.
Minäkin mietin tota synnytystä pitkään, kun sain kammon ekasta synnytyksestä. Tuli pitkähkö ikäero kun en voinut kuvitellakaan synnyttäväni enää, mutta hyvin se loppujen lopuksi meni. Tai no.. hyvin ja hyvin.
Kolmennen jos saisin niin luvattu on sektio, enää en moiseen ryhdy.
Onnea odotukseesi ja uskon, että hyvin menee. Paikat kuitenkin erilaiset kun kerran jo synnyttänyt.
T: 7/11
käynnistetystä synnytyksestä. Kyllä se käynnistettykkin voi olla mukava kokemus kun myös sponttaanikin synnytys.
" kiinni" keinutuolissa enkä kivuilta kyllä ois pystynyt liikkumaankaan. Äkkiä se silti oli ohi ja ihana palkinto odotti pirteää äitiä. Toivotaan silti että tämä menee hyvin loppuun asti.
sattu ihan perkeleesti eikä mitään puudutuksia saanut, ilkokaasua vaan nappailin.
Synnytyspuolelta löytyy tästä juttua, jos selaat veistejä taaksepäin.
Minusta niissä ei paljon eroa ollut. Melkein yhtä pitkiäkin olivat.
Loppusynnytys oli todella raju, avautuminen kesti vielä 1,5 tuntia, jonka ajan oksensin kivusta. En saanut puudutusta kätilön kiireiden vuoksi.
Mulla takana kaksi synnytystä, toinen käynnistetty rv 42+3 ja toinen itsestään alkanut synnytys rv 40+0.
Molemmat yhtä pitkiä, 14t 50min ja 14t 54min
Käynnistetyssä ei epiduraali auttanut, toisessa auttoi, eli en osaa sanoa onko käynnistetty kivuliaampi.
Toiset sanovat että käynnistetty kivuliaampi koska siinä nimenomaan tehdään ne supistukset eikä siinä välttämättä tule " lepohetkeä" ollenkaan. Luomusti alkaneessa taas luonto yleensä hoitaa kropalle muutaman minuutin/sekunnin lepohetkiä välissä. Luomussa siis on selkeempiä syklejä supistuksille, joiden välissä kivuttomia hetkiä, käynnistetyssä saattaa supistus jäädä päälle kauaksikin aikaa.
" Suosittelen" luomua, vaikka jos se ei sitten käynnisty itsestään niin eihän siinä muu auta kuin käynnistellä sitten.
-ap