Kysymys akvaarioista jotakin tietäville!
Kuinka usein akvaario tulisi putsata? Siis vaihtaa kaikki vedet. Mitä muuta silloin pitäisi tehdä, huuhdella hiekat, pestä itse akvaario tmv?
Kommentit (10)
mutta putsaan oma 300l noin pari kertaa vuodessa ja suodattimen joka kuukausi.
n. yhdeksään kuukauteen? Vesi aivan sameata... Vettä on lisätty vain sitä mukaa kun sitä on haihtunut...
tai vaihtaa vettä puolet vaikka 5 päivän välein. raapata lasit, ja suodattimen puristella vaihtovedessä vaikka 2 viikon välein, kunnes on " puhdasta"
Ota vettä puolet pois ja putsaa hiekka.
Lähinnä kiinnostaa kärsivätkö kalat tuollaisesta sameasta (leväisestä?) vedestä... Aiemmat akvaariot joita olen nähnyt ovat olleet paljon siistimpiä, tuosta hädin tuskin läpi näkee, vaikka pikkuinen onkin...!
aina muutaman viikon välein... Kalat siis otettiin pois, ja pestiinköhän se hiekkakin... en enää muista:)
KIITOKSIA kun olette jaksaaneet vastailla:)
Joku neuvoi aivan oikein, että akvaariota ei koskaan tyhjennetä ja pestä kokonaan, mutta VESI tosiaan VAIHDETAAN KERRAN VIIKOSSA, ei kerran kuussa! 50% vedenvaihto kerran viikossa on siis nykyaikainen ja hyvä tapa (noin eläinsuojelullisesti) hoitaa akvaariota, oli altaan koko 50 tai 500 litraa. Ideana on se, että akvaarion vesi pidetään mahdollisimman puhtaana, eli mahdollisimman lähellä sinänsä sopivaa ja hyvää hanavettä. Jos vedenvaihto tehdään harvemmin, 2 viikon tai kuukaudenkin välein, kalat kärsivät. Vesi nimittäin likaantuu, täyttyy ruuantähteistä, kalojen aineenvaihduntatuotteista ja sen arvot (ph, karbonaattikovuus jne) muuttuvat koko ajan, ja kun sitten liian pitkän ajan kuluttua vettä äkkiä vaihdetaan, se on suuri shokki kaloille. Tarkoitus on siis pitää vesi mahdollisimman tasalaatuisena ja puhtaana, ja parhaiten se onnistuu 7 päivän välein 50% vedenvaihdolla. Akvaariota ei koskaan tyhjennetä ja pestä kokonaan nykyään.
Jos joku on päästänyt altaansa huonoon kuntoon, eikä vettä ole vaihdettu, tee se shokin välttämiseksi vähitellen: Vaihda 10-20% vedestä joka päivä, ja siinä samalla raaputa levää laseista tms. Kun olet vaihtanut pikkuhiljaa vettä muutaman päivän, aloita sen jälkeen altaan SÄÄNNÖLLINEN vedenvaihto ja hoito. Kaloille ruokaa joka päivä (1 paastopäivä, esim. juuri vedenvaihtopäivä viikossa) ja lue tämä ote
eläinsuojeluasetuksesta, joka siis tosiaan koskee akvaariokalojakin. Tätä kannattaa miettiä, kun seuraavan kerran ei jaksa hoitaa akvaariota oikein, tai ei edes tiedä miten akvaariota/eri lajeja kuuluu hoitaa, tietoa kyllä löytyy:
MAA- JA METSÄTALOUSMINISTERIÖN PÄÄTÖS nro 2/EEO/l998
Päivämäärä Dnro 18.3.1998 1094100-97
Voimaantulo- ja voimassaoloaika 1.4.1998 - toistaiseksi
KOIRIEN, KISSOJEN JA MUIDEN PIENIKOKOISTEN SEURA- JA HARRASTUS-ELÄINTEN PIDOLLE ASETETTAVAT ELÄINSUOJELUVAATIMUKSET
Liite 10 Kalat
Akvaario on tarvittaessa varustettava kannella tai peitelasilla siten, että kalat eivät pääse hyppäämään sieltä pois. Akvaarion yhdellä sivulla on oltava näkösuoja, jollei akvaarion kasvillisuus tai muu sisustus anna kaloille riittävää suojaa. Akvaarion veden määrän, laadun, lämpötilan, vesipinta-alan ja veden syvyyden on oltava sopivat ottaen huomioon kalalaji, kalojen koko ja lukumäärä. Vettä on vaihdettava tai puhdistettava säännöllisesti siten, että sen laatu pysyy hyvänä. Kuollut kala on poistettava akvaariosta välittömästi.
Akvaarion sisustuksen ja pohjamateriaalin on oltava kaloille sopiva. Kaloilla on tarvittaessa oltava sopivia piiloutumispaikkoja.
Kalaryhmiä, -parvia ja -lajeja yhdistettäessä tai luotaessa uusia kaloja ryhmään on erityistä huomiota kiinnitettävä kalojen yhteensopivuuteen ja kalojen parvikäyttäytymiseen.
Kalaa ei pidetä pyöreässä vesimaljassa.
Akvaariossa on vähintään 1 litra vettä kutakin enintään 5 cm mittaista kalaa kohden ja vähintään 4 litraa vettä kutakin enintään 10 cm mittaista kalaa kohden. Akvaariossa on vettä kuitenkin aina vähintään 40 litraa.
Hirveästi tekisi mieli akvaariota ja olen joitakin kirjoja selaillutkin aiheesta. Tuntuu vaan, että kauheen vaikeeta on niiden karbonaattien, pH:n ja ties minkä kanssa. Osaisitko neuvoa jotain hyvää aheeseen liittyvää kirjaa? Nettiä olen lueskellut ja siellä sanottiin tuosta veden vaihdosta, että 30-50 % vaihdetaan viikottain, lähinnä sen mukaan, miten ne arvot pysyy mahdollisimman tasaisina.
Suomessa, jos sinulla on käytössäsi ihan yleinen hanavesi, sen ph on
n. 8, ja alkaa tasaisesti laskea akvaariossa. Yleisesti ottaen se kerta viikossa puolet riittää pitämään ph:n yli 6:ssa, eli yleisimmille pehmeähkön veden akvaariokaloille (lukuunottamatta synnyttäviä hammaskarppeja, miljoonakalat, platyt, kultakalat, joilla kovempi vesi) sopivaa sellaisenaan. Kunhan et ylikansoita allasta, siis kohtuullisessa määrin yhteen sopivia fisuja ja osaat ruokkia kohtuudella, niin ei sitä tarvitse kauheasti käytössä olevassa altaassa mittailla, kunhan tosiaan vaihtaa veden viikottain. Keväisin ainakin Helsingin alueella veden puskurointikyky saattaa laskea, eli kh putoaa nollaan (ok olisi 3-4), jolloin pieni määrä kh+ pulveria vedenvaihdon yhteydessä auttaa asiaa. Kaikilla tätäkään ei tarvita.
www . akvaariopalsta . net ja www . aqua-web . org / forum on lisää asiaa, kirjat ovat usein vanhentuneita (jopa suomalaisen gurun, Markku Varjon oppaat, toinen ok lukeminen on Bailey&Sandfordin Suuri Akvaariokirja), ja nettitietoonkin kannattaa käyttää myös omaa järkeään.
ja perusteellisella puhdistuksella sen vain tuhoaa...
N. 100l akvaarion putsataan kerran kuussa. " imuroidaan" hiekasta enimmät kakat pois ja samalla vaihdetaan vedesä n. puolet.
Suodattimet pestään aina tarvittessa.
Mitä pienempi akvaario on se tiheämmin pitää putsata ja mitä isompi akvaario niin sitä harvemmin