Asuvatko vain köyhät Helsingin vuokra-asunnoissa?
Omistusasunnoissa asuvilla puolta suuremmat tulot.
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/619892-helsinki-selvitti-kaup…
Kommentit (9)
No onhan tuo nyt aika säälittävää, että joku virkailija jossakin päättää missä asut. Aluetoiveen saa esittää mutta siinäpä se. Itselläni oli jo hyvin varhain se ajatus, että opiskelen itseni siihen pisteeseen että tienaan tarpeeksi voidakseni itse päättää missä asun. Ei niin että joku Hekan virkailija sanoo että muuta Kontulaan tai oo ilman.
Kenen leipää syöt sen lauluja laulat.
Ei kai kukaan joka asuu Helsingissä voi olla köyhä.....suomalaiseksi paratiisiksihan paikkaa on ylistetty.
Ei.
Asun Hekan talossa. Olen about keskituloinen. Sain tämän asunnon silloin, kun taloudellinen tilanteeni oli heikompi. Tykkään asua täällä, talo on aika uusi ja kantakaupungissa.
Vuokra-asunnoissa asuu köyhien lisäksi alkoholisteja, narkomaaneja, mielisairaita, ex-vankeja (rikollisia), yksinhuoltajia, pakolaiisia yms. yhteiskunnan elättejä. Kunnon ihmiset asuvat omistusasunnoissa Kaivopuistossa, Eirassa, Töölössä, Munkkiniemssä jne.
Hoh-hoijaa. Itse asun tällä hetkellä vuokralla ihan vain siksi, että en halua ottaa tällä hetkellä taakakseni lainaa. - Joo. Taidan siis ollen siis köyhä kun en voi mennä ja ostaa asuntoa käteisellä. Ja mikä lie minua vaivaa, kun en osaa pyytää esimerkiksi vanhemmistani jompaa kumpaa, että josko vaikka ostaisivat minulle asunnon; kummallinen tämä halu pärjätä omillaan vanhemmista riippumatta.
Vierailija kirjoitti:
Ei.
Asun Hekan talossa. Olen about keskituloinen. Sain tämän asunnon silloin, kun taloudellinen tilanteeni oli heikompi. Tykkään asua täällä, talo on aika uusi ja kantakaupungissa.
Sama mulla. 52 neliöinen kämppä ja vuokra 610e. suht uusi ja kantakaupunki. Sain kun olin köyhä. Nyt jää liksasta käteen 3200 pyöreesti. Asunu tässä nyt 10 vuotta ja 9 vuotta ollu samassa duunissa. Säästän kämppään.
Joku kansanedustaja asui/asuu tuollaisesta, ei ole halunnut muuttaa pois kun vuokra niin halpa verrattuna muuhun
Aika pitkälti kyllä. Ei juuri kukaan kynnelle kykenevä halua asua hekalla