Kellään naisella löytynyt lääketieteestä vastausta orgasmittomuuteen?
Kysyn naisilta. Onko ollut orgasmittomuutta tai vaikeutta laueta (siis yksinkin) ja oletteko saaneet mistään lääkkeestä tai lääkkeen poisjättämisestä apua?
Ensimmäisenä tietysti tulee mieleen, että jotkut ssri-lääkkeet aiheuttaa tuota (ja lääkkeen vaihto monesti auttaa) mutta onko kokemusta mistään muusta?
Olisi mukava, jos tähän ketjuun ei tulisi kommentteja tyyliin "minä saan aina" tai "kun vain saat kunnon rynkytystä isolla munalla niin sillain meidän emäntä aina laukeaa". 🙄
Itse juuri tuossa surkeassa tilanteessa, että vuoden ollut suuria vaikeuksia. Yllättävästi gynekologi käski ensimmäisenä jättää pois verenpainelääkkeen, jonka sivuvaikutuksena ei kyllä ole mainittu tällaista mahdollisuutta.
Kommentit (20)
Itse saan orgasmin lähes aina halutessani "oikealla" käsittelyllä. Olen huomannut, että otettuani Panacodia saan sen herkemmin. Panacod on siis mieto opioidi, parasetamoli + kodeiini.
Luulen, ettei vaikutus perustu vain siihen, että olen rentoutuneempi. Luulen, että ne vaikuttavat muutenkin herkistävästi.
En syö Panacodia säännöllisesti, vaan muutaman tabletin kuukaudessa. Muutaman seksikerran jälkeen mietin, miten sain nyt niin helposti. Sitten muistin, että olin ottanut muutamaa tuntia aikaisemmin johonkin särkyyn yhden Panacodin.
Ei varmasti tieteellisesti pätevä konsti, mutta häviääkö siinä, jos pyytäisi gyneltä reseptin pienestä määrästä? Niille, jotka rupeavat kolmiolääkkeiden käytöstä mäkättämään, kerron, että tarkoitan esim. kahta tablettia viikossa. Normaali käyttöannoshan on 6 tabl. vuorokaudessa.
Panacodia löytyy itseltä. Tämä täytyy testata! On sitä hullumpiakin kokeiluja jo tehty. Maca-jauhe, l-arginiini, sildenafiili yms jne. Kaikki mihin vain olen vinkkiä saanut. Nyt tosiaan etsitään ratkaisua lääkkeiden fiksaamisesta. Raportoin kyllä miten kävi.
Joskus vuosia vaimon ollessa 30v häntä vaivasi synnytysten jälkeen haluttomuus. Sai gyneltä jotain hormoonivalmistetta joka auttoi saamaan halut taas kohilleen.
Ei mitään hajua. Ehkä joku estrogeenilisä? Tasapainottamaan kiertoa kumminkin. Voi olla, että tuota käytettiin joskus toisenkin kerran. Vaimoa oli häirinnyt haluttomuus, kun halusi kumminkin haluta seksiä säännöllisesti. Mutta auttoivat.
Ap:n ongelma taas ei todellakaan ole haluttomuus! 😂 Mutta laitetaan korvan taakse.
Useimmilla naisilla klitoris sijaitsee niin kaukana emättimen suuaukosta, ettei voi saada yhdynnässä. Joku lääkäri kehitti jenkeissä täyteaineruiskeen klitoriksen tienoille, mikä helpotti asiaa.
Tai sitten voit vain opetella saamaan orkun normaalisti eli sormilla tai nuoltuna. Siinä auttaa itsekseen harjoittelu ja olennaisena osana oikeat mielikuvat. Olen rehellinen itsellesi. Jos sulla on fetissi tms, mitä et ole itsellesikäön myöntänyt, niin ei tietenkään onnistu. Pitää löytää itselle tepsivät fantasiat. En sinakaan ole itse koskaan saanut ilman sellaisen ajattelua sen enempää yksin kuin miehen kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Ei mitään hajua. Ehkä joku estrogeenilisä? Tasapainottamaan kiertoa kumminkin. Voi olla, että tuota käytettiin joskus toisenkin kerran. Vaimoa oli häirinnyt haluttomuus, kun halusi kumminkin haluta seksiä säännöllisesti. Mutta auttoivat.
Estrogeenivalmiste aikaansaa naisilla haluttomuutta. Testosteroni lisää halua.
No mulla auttoi kun jätin e pillerit pois ja käytetään vain kondomia. Se lisäsi merkittävästi haluja. Ensimmäisen kunnon klitorisorgasmin olen saanut apuvälineillä (lelo sona ). Muitakin leluja ollut mutta niillä ei ole lohjennut. Ajattelinkin että tarvis varmaan laittaa kiitoskirje lelon tehtaaalle 😌 on nimittäin edelleen ainoa tapa jolla kunno o tulee.
Osaan siis laueta, mutta se on hidasta, vaikeaa enkä nykyään aina saa. On kokeiltu kaikki keinot. Leluja on. Fantasioita on. Pornoa katson. Voin sanoa, ettei ole estoista, osaamisesta tms kiinni. Nuorena tuli harjoiteltua kovasti ja opeteltua mikä itseä miellyttää ja millä laukeaa. Ap
Vierailija kirjoitti:
Estrogeenivalmiste aikaansaa naisilla haluttomuutta. Testosteroni lisää halua.
Älä nyt viitsi. Estrogeeniä sisältäviä voiteita ja puikkoja käytetään vahvistamaan naisen pillun limakalvoja ja parantamaan seksin harrastamista muutenkin.
Mun suurin ongelma asian suhteen on oma pää. Helposti lähden suorittamaan seksiä ja ikäänkuin tarkkailen tilannetta ulkopuolelta sen sijaan, että antaisin vaan mennä ja nauttisin. Masturboimalla saan nopeasti ja helposti, mutta miehen kanssa kestää kauemmin syystä tai toisesta.
Onko kilpirauhasarvot otettu?
Ja oletan, että et käytä hormonaalista ehkäisyä?
Hormonaalinen ehkäisy on ollut aina. Samat pillerit. Halut kunnossa. Haluja on, kykyä ei, voisi sanoa.
Kannattaa kokeilla liukkaria esileikissä. Se jostain syystä lisää orgasmiherkkyyttä, kun yhdistetään liukkari klitoriksen hieromiseen. Ja ei hierota orgasmiin asti, vaan siirrytään yhdyntään sitä ennen.
Miksi ihmeessä yhdyntään ennen saamista?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Estrogeenivalmiste aikaansaa naisilla haluttomuutta. Testosteroni lisää halua.
Älä nyt viitsi. Estrogeeniä sisältäviä voiteita ja puikkoja käytetään vahvistamaan naisen pillun limakalvoja ja parantamaan seksin harrastamista muutenkin.
Estrogeeni vahvistaa limakalvoja.
Seksihalun ja orgasmin saamiseen se taas ei vaikuta kuin kielteisesti. Luuletko tosissaan limakalvojen vaikuttavan haluihin? Ja en nyt puhu poikkeustapauksista, joissa limakalvot ovst vaurioituneet.
Terveisin nainen, joka on köyttänyt erilaisoa hormoneja sekä ehkäisyyn että vaihdevuosiin ja myös estrogeenigeeliä limakalvojen kuivuuteen. Himokkain olin vaihdevuosien alussa ilman hormoneja, kun testosteronin vaikutus pääsi esiin, halut nitistyivät taas estrogeenilisän myötä, vaikka on kuule komean kosteat limakalvot.
Jatkuu.... yhden verenpainelääkkeen poisjättäminen gynen ehdotuksesta auttoi, orgasmeja tulee, vaikkakin vaikeasti / hitaasti.
Nyt kun vielä oppisin saamaan sormin / nuollessa ja mielellään useasti ja nopeasti. Joo ja pannessa olisi kanssa kiva saada, mutta niin ei ole koskaan käynyt, joten taitaa jäädä unelmaksi.
Mutta siis, kyllä, voi liittyä lääkkeisiin!
Iloinen ap
kun vain saat kunnon rynkytystä isolla munalla niin sillain meidän emäntä aina laukeaa