Jos ystäväsi tarjoaa sinulle pienten lasten tekemiä ruokia niin syötkö mukisematta?
Mietitkö esim. hygienia jutskia jos puhutaan kylmistä ruoista?
Kommentit (17)
Vierailija kirjoitti:
En syö. Kaikki alkaen lasten leipomista pipareista salaatteihin. Ei kiitos. Samalla sormella kaivetaan nenää ja pyllyä ja puhutaan niin, että sylki lentää. Yök
Piparit käy sentään hetken uunissa mutta joo yäk ei iske
Miten sanoa kohteliaasti, että ei maistu?
Vierailija kirjoitti:
Joo en syö. Roskiin menevät
Jos olet kyläilemässä niin kuinkas tuon teet?
Öh, minä ainakin pienen lapsen äitinä kyttään leipoessa, että mihin ne lapsen kädet eksyvät. Pestään sitten tarpeen mukaan.
Jos katselee yleisissä vessoissa kuinka moni aikuinen jättää kädet pesemättä muiden nähden niin voi vaan miettiä mitä he tekevät kotona kun kukaan ei näe. Näitä jos alkaa miettiä, niin kannattaa syödä ihan vaan kotona.
Riippuu lapsen iästä ja perheen hygieniatasosta. Esim. kun meillä pojat leipoiva pienenä pipareita, niin kyllä käskin pestä kädet ensin. Ammattikokitkin maistelee monta kertaa ainakin telkkarissa samalla lusikalla ja leipovat ilman päähineitä, meillä näin edes lapset ei ole saaneet tehdä. On aikuisiakin, joiden leivonnaisia en halua syödä. Eikä kaikki leipomotkaan siistejä ole, työn takia noissakin tullut useammassakin käytyä. Erään paikallisen leipomon herkut on tunnettuja, mutta itse en ole ostanut mitään sen jälkeen kun kerran kävin tiskin toisella puolella.
Minulla on IBS enkä halua edes syödä muita kuin omia ruokiani. En viitsi mainostaa asiasta koko maailmalle ja välttelen toisten kanssa syömään joutumista muutenkin kuin ruttoa.
Ehkä jotain leivonnaisia voisin maistaa, nehän käy kuitenkin uunissa, kaikki pöpöt kuolee.
En mtn lasten tekemää ruokaruokaa kyllä maistaisi.
Riippuu ystävästä ja hänen hygieniatasostaan
Kun lapset leipoo tms, heille pitää opettaa ne hygieniäsäännöt ennenkuin aletaan hommiin. Kyllä ainakin omat lapseni oppivat. Kerran vieras lapsi oli mukana leipomassa ja työnsi taikinaa koko ajan suuhunsa ja sylki valui samalla suupielistä. Säälimättä kyllä heti opetin hänellekin, miten leivotaan siististi.
Mutta en itsekään söisi lasten tekemiä leivonnaisia tai ruokaa, jos epäilisin, että ei ole hygieniaa otettu huomioon. Toinen ällötysasia on, kun nuollaan lasten jäätelöitä tms. yhteisiä syömisiä.
Minun 4-vuotias tekee kanssani esim. lihapullia, munakkaita ja erilaisia leivonnaisia. Itse olen koko ajan mukana ja takaan hygienian. Jos jotain tippuu lattialle niin se laitetaan roskiin. Ennen kokkaamista tarvittavat saippuapesut ja hihat nostetaan. Ei kokata, jos nokka vuotaa.
Mut mua kyllä jotenkin ällöttää, kuvittelen, et siellä on jotain räkäkokkareita ja kuolaa seassa, hyi yök.
En söisi. Oikeaa syytä en sanoisi vaan keksisin jonkun verukkeen miksi ei maistu. Hyhhyh.
Kypsennettyjä ruokia syön ihan hyvällä ruokahalulla. Paljain käsin pyöriteltyjä kypsentämättömiä syötäviä, kuten esim. ne suklaapallurat jotka pyöritellään margariinista ja suklaamuroista vai mistä, sekä salaatit yms tuntuu hiukan ällöttäviltä. Kun tietää, kuinka paljon omillakin lapsillani eksyy sormi nenään vaikka kuinka joka kerta asiasta huomautan.
En syö. Kaikki alkaen lasten leipomista pipareista salaatteihin. Ei kiitos. Samalla sormella kaivetaan nenää ja pyllyä ja puhutaan niin, että sylki lentää. Yök