Meinaatko tilata Amazonista tavaraa kun se aloittaa Suomessa ensi kesänä?
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/amazon-aloittaa-suomessa-jo-kesalla-…
Halvat hinnat ja ilmaiset toimitukset heti seuraavana päivänä kotiovelle. Vaikea muiden kilpailla tätä vastaan. Amazonin omistaja on maailman rikkain mies yli 100 miljardin omaisuudellaan ja lisää tulee.
Kommentit (9)
No olen tilannut jo paljon tähän mennessä UK:n, Saksan ja USA:n Amazonista, joten enköhän tilaa Suomenkin. Varsinkin jos valikoima ja hinnat vastaa edes lähelle noita muita maita.
Verkkokauppa.com ja Gigantti saavat ekan tosi kovan haastajan Suomessa.
Olen tilannut Saksasta paljon tavaraa. Toimitus ilmainen kotiovelle ja hinnat yli puolet halvempaa kuin Suomessa. Eli jos tuote on maksanut yli 100€ Suomessa, on sen saanut Amazonilta alle 50€. Siinä on suomalaisilla kaupoilla kovat ajat kun katteet revitään minimiin. Veroja ei tarvitse EU:n sisällä maksaa erikseen.
Sanotaan että kotimaista pitäisi tukea, vaan pienituloisena ei vaan pysty maksamaan useinkaan mitä täällä pyydetään.
Monesti ulkomailta tilattu tuote on kuluineen 10-50% halvempi kuin suomesta tilattu, ja saattaa usein tulla nopeammin perille kun tulee kuriililla ja suomen posti jumittaa paketteja.
Esim joku tuote saattaa maksaa täällä 500e ja ulkomailta 420e kotiin tuotuna, niin onhan tuo jo niin iso säästö että kannattaa tilata. Jos erotus on 5-15e luokkaa tuossa hintaluokassa niin sitten on toki sama hakea liikkeestäkin.
Eli joo, todennäköisesti tulee tilattua kuten nytkin, säästyy vaan postikuluilta kaupan päälle. Kotimaisilla liikkeillä ei taida olla mitään mahdollisuuksia enää siinä vaiheessa, kun hinta on usein niin korkea.
Ja lisäksi amazonilla on todella hyvä kuluttajansuoja, eivätkä vittuile ja kuseta kuten monet pienet puljut täällä
Hinta ratkaisee. Mikäli kykenevät hintatasossa samaan mitä US dollarihinnoilla, niin on hyvin mahdollista että ainakin jostakin kampanjoista tulee tilattua jotakin.
Ihan hyvää kilpailua tulee kaupoille jos Amazon tulee joukkoon, siinä saa Suomi-lisät aika nopeasti kyytiä.
Tilaan jo nyt... mahdollinen Suomeen tulo ei vaikuta asiaan mitenkään.
Riippuu aivan hinnoista. Nehän hyvin pitkälti kuluttajan käyttäytymistä määrittelevät. "Ehkä", siis.