Ulkoiletko jo välikausivaatteissa?
Joko olet ottanut välikausivaatteet käyttöön kun on ollut keväisempiä ilmoja ja päivällä lämpötila plussan puolella?
Kommentit (17)
En. Lunta maassa reilusti vielä Helsingissäkin ja välillä tuulee. Aurinko toki lämmittää jo. Plussakelillä kengät vaihtuvat vuorellisiin kumppareihin ja aurinkoisena päivänä en pue kovin paljoa toppapuvun alle. Mutta lapsi on vasta kolme ja on joka päivä kerhossa 4 tuntia putkeen ulkona, säällä kuin säällä.
Toppavaatteilla mennään. Tuo tuulihan on vielä tosi pureva ja kylmä ja se tunkeutuu tehokkaasti tuulipuvun läpi iholle asti. Toppavaatteet toimivat paremmin myös märässä räntäsateessa, vahvemmasta kankaasta ei tule kosteus läheskään niin helposti läpi kuin ohuesta tuulipuvusta.
En ole käyttänyt toppavaatteita koko talvena, paitsi muutaman kerran untuvatakki. Jaloissa aina college-housut ja niiden alla jotain vain kovilla pakkasilla.
Mitkä helvetin välikausivaatteet :D
Vierailija kirjoitti:
Jaa tonne metrin hankeen vai? :O
Sukellatko hankeen vai miksi lumen paksuus vaikuttaa pukeutumiseen?
Ei vielä välikausivaatteilla pärjää. Erehdyin kerran lähtemään tuulisella suojakelillä ulos ohut tuulitakki päällä kun muka panin alle riittävästi vaatetta. Vedein takin hyvin kiinni ja hupun päähän. Mutta ei tarvinut kuin yksi kova tuulenpuuska niin tuntui kylmät väreet iholla kun tuuli tunkeutui kaikista vaatekerroksista läpi.
Vierailija kirjoitti:
Mitkä helvetin välikausivaatteet :D
Välikausivaatemamma, tuo nykyajan tekstiiliurheilija.
No en tod., en hullu ole. Influenssan jälkitaudista toipuvana ja aamuisin -12, enemmän vaan päälle. Sama se, mitä kalenteri näyttää.
Softshell housut olen laittanut ja toppatakin alle ohuempaa kerrosta. Tuuli jäätävän kylmä ainakin meilläpäin (Helsingissä). Nastakengät jalassa kun kadut vielä jäässä. Niin ja pipo sekä hanskat.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mitkä helvetin välikausivaatteet :D
Tuulipuvut. Ennen kevät- ja syyspukuja kutsuttiin tuulipuvuiksi
En mutta tönäön meen ostamaan uuen farkkutakin.:-)
T:M23
No tavallaan. Lämpimämpinä päivinä enkkeilen trikoissa ja softshell-takissa. Trikoiden alla on tietysti lämmin urheilukerrasti. Jos taas on kylmä päivä ja olen liikkeellä vain kävellen, pidän edelleen toppapukua. Sään mukaan.
Toi tuuli menee farkkutakista ihan törkeän helposti läpi.
Kuinka hyvin pehmeä softshell pitää tuulta ja kosteutta?
Työkaveri polkee työmatkat pyörällä kesät talvet ja hänellä on aina päällä sama ulkoilupuku. Talvella vain lisää kerroksia alle. Se ulkoilupuku täytyy olla jotain erikoismateriaalia kun kovakaan tuuli ei näytä pystyvän tunkeutumaan siitä lävitse. Se on kuitenkin ohutta kangasta, ei ole mikään toppapuku.
En..todella kylmä tuuli ollut, vaikka plussan puolella..
Oon vähentänyt välikerroksia