Ei hitto kun v*tuttaa. Pitäisi opiskella ja kirjoittaa essee mutta ajatukset vain harhailee!
Aloitin tänään kymmeneltä. Aineisto on valmiiksi täällä kotona. Siitä piti vain tarkistaa "muutama juttu", ja sen jälkeen googlata vähän... mutta sitten googlaan vielä toista ja kolmatta asiaa ja hetken päästä havahdun siihen että minulla on 15 välilehteä auki kun kone ilmoittaa että muisti on loppumassa. Aikaa on helposti voinut vierähtää kaksi tuntia.
Otan varttitunnin hengähdystauon.
Uusi yritys. Tallensin oleelliset sivut kirjainmerkkeihin ja jatkan niistä. Yhdessä on aiheeseen liittyvä Youtube-video jonka katsomiseen menee varttitunti. Jossain vaiheessa päätän että pystyn seuraamaan videota pelkän äänen perusteella, ja alan taas avaamaan välilehtiä muihin tarkoituksiin. Lopulta huomaan että katsomani video on mennyt täysin ohi ja selain toistaa neljättä tai viidettä videota soittolistalla. Aikaa on mennyt tunti.
Lounastauko. 45 minuuttia.
Nyt päätän että helvetti pakko aloittaa kirjoittaminen. Mutta sitten huomaan aineistossa ristiriitaisuuksia ja alan käymään sitä läpi toisen kerran. Siirryn sohvalle lukemaan muutamaa kirjaa vierekkäin, kunnes muistan että ne käsittelee samaa asiaa hiukan eri tavalla ja näennäiset ristiriitaisuudet johtuu siitä. Taas meni tunti.
Seuraavaksi kiroilen ankarasti itsekseni ja siirryn tietokoneen eteen. Varmuuden vuoksi otan vielä wifin pois käytöstä. Hetken näyttäisi siltä että työskentely etenisi mutta sitten soittaakin kaveri kirjaimellisesti itkemässä morkkista kun hän meni väärän miehen kanssa baarista eilen illalla. Pitää siis lohduttaa ja samalla kytkeä kone takaisin nettiin että saan googlattua yths:n ohjeet siitä miten hakeudutaan sp-tautitesteihin. Kaverilla on kuitenkin krapula ja paha morkkis ja pitää kelata asioita hänen kanssa. Ja siihen meneekin taas tunti.
Seuraavaksi noin varttitunnin kahvitauko.
Kirjoittaminen etenee sen jälkeen hitaasti. Työskentelen edelleen kone irti netistä. Homma etenee hitaasti ja melkeinpä lause kerralla mutta etenee kuitenkin. Ajatukset kuitenkin harhailee pahasti. Odotan jatkuvasti whatsapp-viestiä tai toista soittoa kaverilta.
Paitsi että kello tulee jo viisi ja pitäisi varmaan käydä vielä salilla ja vaikka mitä. Koko päivän aikana olen tuottanut puoli sivua tekstiä. Puoli-v----n-sivua. Ajatukset vain harhailee ja ajattelen että voin aivan hyvin tehdä asiat huomennakin, kunnes deadline hengittää niskaan ja työ on pakko tehdä hutaisten. Mikä minua vaivaa?
Kommentit (7)
Mulla on kanssa keskittymisvaikeuksia jos teen töitä kotona. Oon ottanut käyttöön kännykkään sovelluksen, muistaakseni nimi on Brain focus. Siinä kello käy 20 minuutin ajan, jonka jälkeen voi pitää 5 min taukoa. Tämä toistuu peräkkäin neljä kertaa, jonka jälkeen voi pitää pidemmän 20 min tauon. Suosittelen, auttaa ainakin mua keskittymään, kun tekemisessä on selkeä rytmitys.
Vierailija kirjoitti:
Mulla on kanssa keskittymisvaikeuksia jos teen töitä kotona. Oon ottanut käyttöön kännykkään sovelluksen, muistaakseni nimi on Brain focus. Siinä kello käy 20 minuutin ajan, jonka jälkeen voi pitää 5 min taukoa. Tämä toistuu peräkkäin neljä kertaa, jonka jälkeen voi pitää pidemmän 20 min tauon. Suosittelen, auttaa ainakin mua keskittymään, kun tekemisessä on selkeä rytmitys.
Ei löydy Brainfocusta F-droidista...
Osaan samaistua. Kirjoitan opparia ja heitän keikkaa sairaanhoitajana. Kun voisin kirjoittaa, ajatus harhailee ja väsyttää. Koko ajan semmonen olo, että puhelin voi kohta piipata ja tulee keikka. Sitten kun keikka tulee, mietin kuinka paljon olisin voinut jo kirjoittaa, eikä työ etene, kun olen töissä. Melkoinen henkilökohtainen helvetti.
Mun pitäisi jaksaa kirjoittaa innovaatioraporttia, mutta täällä selailen palstaa, ja sanon itselleni, että kohta aloitan.. kyllä, tämäkin päivä meni siivotessa ja salilla, kun raporttia piti kirjoittaa.
Oletko perfektionisti? Minä olen ja on myös ongelmia sen kanssa, että välttelen aloittamista ja tekemistä milloin minkäkin syyn varjolla ja lopulta tulee kiire ja joudun tekemään hutaisten. Terapeutin mukaan yksi syy voi olla ns. "itsesuojeluvaisto". Jos teen tehtävän myöhään en voi hioa ja viilata sitä täydelliseksi vaan on vain tehtävä ja palautettava.
ADHD ehkä?