Sikson lapsen rehtoria ei kiinnosta kiusaaminen.
Siskoni tuli kertomaan minulle viimeviikolla, kuinka hänen 11 vuotiasta lasta oltiin haukuttu sekä potkittu liikuntatunnin jälkeen, suihku/pukutiloissa. Hänen liikunnan opettaja, joka on myös koulun rehtori, oli paikalla. Siskonlapsi kertoi hänen olleen vain sivussa, ja katsoneen puhelintaan. Lopulta opettaja oli lähtenyt itse syömään. Hän kertoi tapahtuneesta heti omalle opettajalleen, joka puhui rehtorin kanssa. Rehtori oli kuulemma sanonut vain ''jaa'' yms. Siskoni soitti rehtorille, ja kerrottuaan koko asian, rehtori alkoi nauraa. Hän nauroi ja sanoi vain, että katsotaan asiaa. Itse en hyväksy sitä, että ketään kiusataan. Jos viitsisitte antaa joitakin neuvoja, mitä pitäisi tehd
Kommentit (5)
Tuollaiset nössö rehtorit pitäisi karkoittaa maasta!
Tuommoista koulua ei Suomessa ole! Kiusaamiseen puututaan aina. Yleensä osapuolilla on toisistaan eroavat näkemykset tapahtumien kulusta. Selvittely voi olla hankalaa ja viedä aikaa. Se on tehtävä huolella, sillä omia lapsiaan puolustavat vanhemmat eivät aina jaksa olla oikeudenmukaisia ja tasapuolisia. Syntipukki löytyy helpommin naapurin kakaroista kuin omasta kullannupusta.
Olen kuullut tällaisesta koulusta, onko Porvoossa?
Serkkuni naapuri oli kuullut uimahallin saunassa, että kyseessä on juurikin Porilainen esileikkikoulu.
Ei ketään kiinnosta kiusaaminen nykyään, ei kouluissa eikä työpaikoilla.
Peestähän se on, mut minkäs teet. Lyötyjä lyödään vaan enemmän ja enemmän. Sit ihmetellään miks niin moni on nykyään ahdistunut ja masentunut.