Antaa nyt kasa vauvanvaatteita ”lainaan”
Kommentit (7)
Joo mäkin sain aikoinani kaverilta lainaan vauvan ammeen ja sen täyteen vauvan vaatteita. Kysyin hintaa hän sanoi ettei osaa niitä hinnoitella että jos otat lainaan ja tuot sit kun et tarvi.
Otin lainaan ja kahdella muksuilla ne käytin, osasta meni bodeista nepparin kohdat jo rikki ja muutamiin tuli porkkana sose värjäytymiä ja haalareista hajosi vetoketju. Laitoin tilalle omia käytettyjä vauvanvaatteita mitä olin lisäksi ostanut.
Ja tosiaan siitä reilu 5vuoden päästä palautin ammeen vauvanvaatteineen, sanoin että osa vaatteista on vaihtunut mutta ammeellinen on vaatetta.Hän ihmetteli mitäs hän noilla, sanoin että nehän oli vain lainassa eli toin nyt takasin kun ei ole enään tarvetta. Niinhän itse sanoit, jotain mutisi kun kantoi tavarat suoraan vintille😊Hän on toisen lapsemme kummi eli ollaan tekemisissä edelleen.
Varmaan ajatuksena hankkia itse vielä lisää lapsia ja siksi haluaa vaatteet takaisin. Itse en ottanut vastaan näitä laina-tarjouksia koska en olisi enää myöhemmin muistanut mitkä vaatteet oli niitä lainattuja.
Tän takia ostin kaikki joko kaupasta tai henkilöltä itseltään. Koskaan ei tiedä onko lahja oikeasti lahja tai millon laina-aika yhtäkkiä loppuukin. Eräs tuttu sai sukulaiseltaan vaunut ja sanottu että siinä ku pidätte niitä niin kauan ku haluatte, vaikka toiselle ja kolmannelle lapselle asti ja viekää sit vaikka kierrätykseen tms. Sitten heillä oli vauva alle kuukauden ikäinen niin tuli viestiä että haetaan vaunut takaisin koska meille tulee 6kk päästä vauva. Oli samana päivänä käynyt ostamassa kaupasta uudet vaunut ja vienyt lainavaunut takaisin.
Vierailija kirjoitti:
Mikä järki on enää pyytää niitä takaisin?
Koska ne ovat lainassa ja niitä ei myöskään lainata eteenpäin tai laiteta kirpparille kysymättä lupaa. Ihmeellisiä nuo tunnesiteet räteihin ja lumpuihin tosiaan on, mutta mukavaa silti, että saa kaverilta lainaksi, niin säästää pitkän pennin.
Sain kaverilta pari jätesäkkiä vauvanvaatteita jotka oli marinoitu koirankarvoissa. Niitä sitten pesin ja kirosin ja muutakin kelvotonta sälää siunaantui. Iloisesti kuitenkin oli annettu joten vastaan otettiin. Ja takaisinhan niitä sitte vinguttiin. Ja eihän niitä enää ollutkaan. Sitten tuli tuomintaa että serkun kaiman adoptiolapsi tarvitsee ja nyt pitäs kyllä maksaa kun ei ne olleet iloisen antajan rytkyjä alunalkaenkaan.
En sitten periaatteestakaan maksanut ja karmakin tais hieman opettaa.
Itkuvinkuparku.
😁
Hassua, miten monet ei muista mistä mikäkin vaate on tullut! Minulla on nyt kolme koululaista ja voisin väittää, että muistaisin 90% kaikkien heidän ikinä käyttämien vaatteiden alkuperän! Vähintään sen olenko itse ostanut vai saanut lahjaksi.
En tiiä. Aikoinaan sain työkaverilta kaksi tai kolme kassillista vauvan vaatteita "ku nico on jo niin iso niin ei ne mahu enää". 8kk päästä tuli viestiä että tarvii vaatteet takasin kun oottaa taas vauvaa.
Joo öö..vaan kun ei harmainta aavistusta mitkä hän ANTOI ja mitä oli mummoilta ja kummeilta.