Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Päiväkotiin vieminen ja ajankohta

Vierailija
19.04.2006 |

Lapsemme ovat 5 v ja 2 v. Aloittavat nyt keväällä päiväkodissa. Tällä hetkellä mietimme, miten työajat ja hoitoon viemiset ym parhaiten järjestäisimme, niin että kaikki sujuisi mahdollisimman mukavasti lapsien kannalta. Eli vaihtoehdot ovat:



- Äiti vie klo 8 lapset päiväkotiin, ja isä hakee lapset klo 15. Äiti tulee kotiin 17 mennessä.

- Isä vie klo 9.30 lapset päiväkotiin, ja äiti hakee lapset 16.45-17.00 (päiväkoti sulkee 17 aikaan). Isä tulee kotiin 19 aikaan.



Äiti jos vie, on ehkä helpommin itkua ja kitinää hoitoon jätettäessä. Mutta kotona illalla perheellä olisi enemmän aikaa yhdessä.



Isä jos vie, sujuu meneminen kivuttomammin lapsilta. Mutta illat jäävät lyhyemmiksi. Tosin aamu isällä ja lapsilla rauhallinen.



Miten päin tekisitte?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toisaalta aiemmalta ajalta esikoisen kanssa muistan, miten vaikea häntä oli saada 15 aikaan kotiinkaan lähtemään, kun muut olivat juuri lähdössä pihalle leikkimään. Ja toinen juttu on tuo aamun rauhallisuus - saisivat lapset nukkua rauhassa ja herätä oman " kellon" mukaan. Näin ei illallakaan tarvitsisi pakolla laittaa heitä 19 aikaan sänkyyn...



Mutta tuo yhteisen ajan lyhyys tietenkin on se huono puoli.

Vierailija
2/8 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

aamupala tarjoillaan.



Tosin sitä on vaikea joskus saada kesken ulkoleikkien 15.30 maissa napattua kotiin....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse veisin tuohon 8 aikoihin hoitoon, jos saisin valita, ja nauttisin pidemmistä illoista yhdessä.



Ja toinen syykin löytyy, mitä teidän ei kuitenkaan tarvitse asiakkaana miettiä, mutta tämä kanta on päiväkodin työntekijän suusta. Eli myöskin tarhan kannalta tuo aamulla aiemmin vieminen on parempi, koska iltapäivällä on yleensä vähemmän henkilökuntaa paikalla..

Vierailija
4/8 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voivat syödä aamupalan tarhassa ja muutenkin päiväkodissa päivä lähtee ohjelman mukaan käyntiin.



Lapset oppivat erittäin nopeasti tuon rytmin ja rupeavat heräämään ihan itsekseen. Meillä viedään tyttö suht säännöllisesti noin klo 7.40 päiväkotiin ja en muistakaan, koska hänet olisi pitänyt aamulla herättää. Tyttö tosin heräilee myös viikonloppuisin ja vapaapäivinä päiväkotirytmiin :)

Vierailija
5/8 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurin osa lapsista tulee todella aikaisin aamulla ja lähtee iltapäivällä melko aikaisin. Eli iltapäivällä on ehkä vähän vähemmän kavereita, mutta toisaalta silloin on sikäli todella mukavaa, kun tädeillä on paremmin aikaa vaikka jutella ja puuhastella kunnolla niiden lasten kanssa, jotka vielä ovat hoidossa.



Aamupalan syöminen kotona ei ole mikään ongelma, ei tosin sen syöminen päiväkodissakaan. Hyvin meillä maistuu aamupala aina heti herättyään. Esikoiselle aikoinaan oli tärkeä saada syödä aamupala myös kotona, joten jouduimme silloin heräämään vähän aikaisemmin, ja söi sitten kaksi aamupalaa :-).



Suurin ongelma taitaa olla tuo aamun vieminen, kun molemmat ovat aika herkkiä ja ainakin nykyisin todella äidin perään.



Lisää mielipiteitä olisi vielä kiva kuulla, kun asiaa kuitenkin täällä mietitään.

Vierailija
6/8 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta äiti pääsee hakemaan vasta vähän ennen 17.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tekisi tuosta mitään sääntöä, vaan suunnittelisin aina vain parin päivän verran, miten kannattaa toimia. Se riippuisi sekä omasta että miehen työtilanteesta. Päiväkotiin ilmoittelisin edellisenä päivänä, tuleeko lapsi aamiaiselle vai ei.

Vierailija
8/8 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietysti äiti vie aamulla, perheellä enemmän yhteistä aikaa. Jos isä tulee kotiin vasta klo 19, niin eihän perhe voi tehdä ikinä iltaisin mitään normaalia yhdessä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän yhdeksän