Käytän alkoholia melkein päivittäin, miten voisi vähentää?
Olen havahtunut siihen, että käytän liikaa alkoholia - ja liian usein. Juon lähes päivittäin noin puoli pulloa viiniä (0,375 litraa eli n.3 annosta) iltaisin. Joskus voi mennä neljäkin lasia (kaksi kolmasosaa pullosta), joskus vain lasillinen tai pari. Joskus (viikonloppuna) voi mennä pullokin. Haluan vähentää ennen kuin tästä tulee mitään terveydellisiä ongelmia tms. Mutta kaipaisin käytännön vinkkejä mitä tehdä? Siitä on muodostunut minulle tapa, että kun tulen pitkän päivän jälkeen väsyneenä kotiin, kaadan lasillisen viiniä... ja sitten menee huomaamatta toinenkin lasillinen. Juon pääosin laadukkaita 15-20 euroa maksavia viinejä, joten rahaakin menee tähän touhuun ihan järkyttäväksi. Olen huomannut, etten enää edes nauti viinistä maun takia vaan kyse on jostain muusta... haluaisin alkoholinkäyttöni tasolle juhlissa voi ottaa ja joskus vaikka ravintolaillallisella hyvää ruuan kanssa sopivaa viiniä, mutta tämän arki-iltaisin tapahtuvan käytön haluan ehdottomasti lopettaa. Olen valmis tosin lopettamaan juomisen toistaiseksi ihan kokonaankin, että pääsisin tästä tilanteesta eroon. Mutta käytännöllisiä vinkkejä mitä tehdä, miten vähentää tai lopettaa tällaisessa tilanteessa?
Kommentit (34)
Mieti ensin, onko viini palkkio, lohdutus vai jotain muuta. Mieti sitten, millä sen voisi korvata, mistä muusta saisit jos ei samaa mielihyvää niin ainakin lähelle. Mitä jos ottaisit vaikka tavaksi juoda työpäivän jälkeen jotain hyvää teetä tai kahvia?
Osta alkoholitonta viiniä ja olutta. Korvaa niillä osa juomista tai kokonaan. Osta kalenteri seinälle ja merkitse joka päivän kohdalle, paljonko olet juonut alkoholia. Sovi itsesi kanssa ensin, että joka toinen päivä on raittiuspv. jne. Kunnes olet saavuttanut sen, että nautit esim. vain viikonloppuna alkoholipitoisia juomia. Aseta selvä tavoite itsellesi. Kyse on päätöksestä, ei mistään elämää mullistavasta asiasta. Saat syöpä- ja diabetesriskiä sekä tapaturmavaaraa samalla pienennetyksi. Samoin voit laihtua itsestään. Ota myös hyvä kirja tai puhdetyö esille ja täytä sillä iltasi ja kätesi.
Lopeta tuo uhriutuminen ja laita korkki kokonaan kiinni.
Kiitos kaikille vinkeistä! :) Olen teetä ruvennut nauttimaan iltaisin ja sillä tavalla saanut hieman vähennettyä (että otan esim. vain yhden lasillisen ja loppuillan teetä). Myös vinkki, että aluksi ottaisi joka toisen päivän ilman, tuntuu ihan helposti lähestyttävältä tavalta ja siihen varmasti pystyisin. Kotijoogaa voisi myös kokeilla. -AP
Auttaisikohan aikaraja? Minua se ainakin on auttanut hillitsemään syömistä. Eli kun mieliteko tulee, odotetaan ensin tietty aika ja jos vielä sen jälkeen tekee mieli, niin sitten saa ottaa. Vartissa tai puolessa tunnissa halu useimmiten laantuu. Kun tottuu, aikarajaa voi pidentää.
Et osta. Silloin sulla ei ole illalla mitä juoda. Osta mehua ja juo viinilasista, se saattaa olla vaan tapa. Kokeile edes, itselläni nämä toimii.
Sulla on luultavasti fyysisenkin tapa juoda.
Juo jotain muuta. Vihreä tee, jäävesi...
Jos et halua juoda, niin älä juo. Ongelma ratkaistu
Vierailija kirjoitti:
Jos et halua juoda, niin älä juo. Ongelma ratkaistu
WAU! Olet keksinyt ratkaisun kaikkiin maailman addiktioihin!
Siis sä kai koitat täyttää tuolla jotain tyhjiötä.
Onko sulla vaan tylsää ja onko se vaan tullut tavaksi? Kehitä jotain muuta tekemistä.
Vai koetko olevasi riippuvainen, siis tekeekö sun mieli sitä ja odotat että pääset lipittelemään?
Alkoholinhimoihin on myös luontaistuotteita ja lääkkeitä kehitelty.
Ahmijoille sanottaisiin että jätä vaan ne herkut kauppaan ja suuntaa mielenkiintosi johonkin muuhun.
Yleensä parissa kolmessa viikossa totutut tavat korvautuvat uusilla, jos ei ole addiktoitunut.
Lopeta juotavan ostaminen kotiin. Sovi itsesi kanssa että juot vain ravintolassa. Jos sun tilanne on sellainen, ettet kovin usein pääse radalle niin dokaaminen vähenee huomattavasti.
Vierailija kirjoitti:
Kiitos kaikille vinkeistä! :) Olen teetä ruvennut nauttimaan iltaisin ja sillä tavalla saanut hieman vähennettyä (että otan esim. vain yhden lasillisen ja loppuillan teetä). Myös vinkki, että aluksi ottaisi joka toisen päivän ilman, tuntuu ihan helposti lähestyttävältä tavalta ja siihen varmasti pystyisin. Kotijoogaa voisi myös kokeilla. -AP
Jätä se itämainen uskonto nimeltään jooga väliin, sillä nämä mietiskelyyn ja mielentyhjentämiseen perustuvat asiat ovat haitallisia. Minun mielestäni on huomattavasti parempi yrittää täyttää mieli kuin tyhjentää se. Alkoholin juominen ja jooga on syntiä universumin luojaa Jeesusta Kristusta vastaan. Synti on aina aidon korvike, eli kun ei ole suhdetta omaan Luojaansa. Lopeta valehtelu itsellesi, tunnusta Jeesus Kristus sinun herraksi ja kuninkaaksi ja lähde seuraamaan Häntä. Huomaat että halu alkoholiin, joogaan ja kaikkeen muuhunkin epäterveeseen loppuu siihen. Puuttuvaa Jumalasuhdetta et pysty korvaamaan millään mitä tästä maailmasta löytyy, aiheutat ainoastaan vahingon itsellesi sitä yrittämällä.
Sun on keksittävä tilalle joku korvaava rentoutumiskeino. Itselläni se on käsityöt - neulominen rentouttaa ja tyhjentää työajatukset päästä. Joskus polttelen vesipiippua ja juon hyvää teetä sen kanssa.
Paras keino vähentää juomista on tietysti olla menemättä Alkoon.
Olisi hyvä käydä puhumassa jossain vertaistukiryhmässä, jos yksin tuntuu vaikealta vähentää tai pysyä kohtuudessa.
Alkoholi on roskaruuan ja lisäaineiden lisäksi yksi elimistön hiivatasapainon sotkija. Itse kasvatin hiivaa sokerilla. Aiemmin osasin syödä kohtuudella, mutta lopuksi kaikki makeat kotoa katosivat autopilotilla kitusiin valtavaa tahtia.
Kun sain bakteerikannan tasapainoon eli ylimääräisen hiivan nitistettyä ja hyviä bakteereja lisättyä, olo koheni huimasti. Tosin huomaan edelleen homman riistäytyvän käsistä, jos makeaa on liika tarjolla.
Candida albicans - hiivalla on suolistosta suora yhteys aivoihin ja se lähettää erittäin vahvoja signaaleja saadakseen itselleen sopivaa ravintoa.
Mulla ja miehellä sama tilanne. Sillä erolla, että mä kyllä vähentäisin, mutta on tosi kiusallista kun mies ei. Tietenkin mun tekee mieleni lasillista myös, koska hän ottaa sen 1-3 joka ilta. On juu puhuttu tuhannet kerrat tästä. Päivisin on samaa mieltä, tauottaakin päivän, mutta sitten taas entinen tapa päällä. Se on kuin tupakanpoltto, onneksi me ei polteta kuitenkaan. Päivän päätteeksi viinit tai konjakit vaan on tosi rentouttava juttu. No, me olemme keski-ikäisiä. Tämä tapa on ollut varmaan jo yli 10 vuotta. Terveinä on saatu kyllä olla, mies on hyvännäköinen edelleen, mulla sen sijaan on 10 kg ylimääräistä. Ollaan monessa mukana ja elämä on aktiivista. Kukaan ei välttämättä edes arvaisi tapojamme. No, minusta olis kiva niitä kuitenkin muuttaa. Viikonloppuisin menee nimittäin max. viinipullo per nokka. Olen aika varma, että yksin asuessani saisin tavan loppumaan. Pystyn nimittäin olemaan viikon ilman jne, mutta sitten taas mies toivoo seuraa lasin äärelle. Puolison kanssa on minusta vaikeampaa muuttua, jos toinen ei halua. Näin meillä. Veikkaan, että emme ole ihan ainoita.
Ensin hommaat alkoholitonta olutta, sitten limuja, sitten kahvi, tee ja kivennäisvesi. Ajattele, että elät vanhuksena mahdollisimman hyvää elämää kun alat huolehtia jo terveydestäsi nyt. Mieti, mikä on juomisen takana? Epävarmuus, turvattomuus tms. ja työstä sitä muiden avulla.
Aloittakaa joku iltapainotteinen harrastus (kuntosali, kielikurssi tms.), niin ette ole joka ilta kotona.
Hyvä että tunnistat syyt. Keksi joku muu rentoutuskeino. Vaikka joku kotijogasarja. Jätät viinin vain erikoistilanteisiin. Jos et pysty, niin sitten absoluuttinen tauko.