Mitä teillä tapahtuu juuri nyt? Mitä kaikki kotonasi olevat tekevät?
Kommentit (69)
Nuorempi lapsi ehkä kuuntelee jotain kuunnelkaa, vanhempi juttelee jotain ystäväni vanhemman lapsen kanssa, mieheni tekee töitä ja ystäväni on nukuttamassa nuorempaa lastaan. Mä istun tässä ja mulla on paha olo. Oon toipumassa influenssasta.
Mies imuroi ja minä tiskaan, tytär poikakaverin luona ja poika salilla.
Esikoinen on kuumeessa ja pelaa puhelimellaan, kuopus on lavetilla ja mies kuntosalilla. Itse maksan sohvalla ja katson toisella silmällä putousta. Paska olo, päätä särkee, väsyttää ja masentaa.
Poika 13v pelaa vieressäni Pleikkarilla, puhuu itsekseen (kavereilleen luurit päässä). Katselen välillä peliä ja palstailen samalla.
Käsiä palelee, tulin äsken lenkiltä.
16v tytär nukkuu.
18v tytär on huoneessaan tekemässä jotain, en tiedä mitä.
Mies tekee ruokaa kohta syödään.
Talossa on hiljaista pojan puhetta lukuunottamatta.
Vierailija kirjoitti:
Esikoinen on kuumeessa ja pelaa puhelimellaan, kuopus on lavetilla ja mies kuntosalilla. Itse maksan sohvalla ja katson toisella silmällä putousta. Paska olo, päätä särkee, väsyttää ja masentaa.
Kuopus on siis KAVERILLA :D
Just syötiin, nyt loikoillaan, koiranpentu öhöttää tuossa omia juttujaan.
Ihanaa, kun saa olla miehen kanssa viikonlopun.
Molemmat vuorotyössä, tämä on herkkua😁
Poika kuuntelee sohvalla musiikkia kuulokkeet päässä. Mies on kylppärissä asentamassa hyllyä. Minä tulin juuri kotiin ulkoilulenkiltä, nyt vähän hikisenä viluttaa. Kohta mennään saunaan.
Vierailija kirjoitti:
Maksat sohvalla?😁
No ei mennyt ihan putkeen tuo teksti 😅
Meillämies heiluttaa k**pää keskellä olkkaria. Ja mikä pahinta: meillä pienet lapset! Ja minulla vaillinainen suomen kielen taito!
Ihan hölmö olo, kun olen kahdestaan miehen kanssa kotona. Paitsi kissa on tietysti myös. Olen viimeisen 30 vuoden aikana tottunut, että aina on joku lapsista paikalla, mutta nyt on 15-vuotias kuopuskin reissussa. Ei tässä oikein osaa muuta kuin datailla. Mies meni just saunaan.
Tultiin tunti sitten miehen vanhempien luota. Sitten saunassa miehen kanssa kahdestaan. Nyt tyttö on saunassa yökaverinsa kanssa, teinipoika huoneessaan ja kaksi pienempää poikaa pelaa pleikkaa tuossa. Mies katsoo urheilukanavaa, minä makoilen sängyllä ja kohta varmaan nukahdan.
Mies salilla, minä sohvalla imettämässä ja toisella kädellä palstailen. Vauva syö ja on puoliunessa. Kissa nukkuu. Mietin että pitäisi suunnistaa vauvan kanssa nukkumaan, mutta pyykit on laitettava narulle. Taidan delegoida miehelle, kun se kuitenkin tulee kohta. Itse söin vähän aika sitten, olo on rauhallinen. Lasin vettä voisi juoda. Tässä sinulle ajatusten virtaa. :)
Poikaystävä pelaa koneella ja juo kaljaa. Minä palstailen läppärillä ja juon lonkeroa. Koira makaa tossa vieressä ja mulkoilee.
Teinit kävivät juuri yöpuulle, mies iltaistunnolla pytyllä, itse tulin juuri suihkusta.
Mies pelaa tietokonepeliä, miehen veli polttaa pilveä ja selaa nettiä. Koira nukkuu, mä just tiskasin ja nyt lähden salille.
Poikaystävä on koneella, itse makaan sohvalla ja selaan puhelinta, katoin just putouksen. Vähän päähän koskee.
Isommat lapset omissa huoneissaan, toinen katsoo telkkaria ja toinen pelaa. Kuopus tekee parhaan taitonsa mukaan kiusaa heille vuorotellen, yrittää varastaa herkkuja kun ahneena söi jo omansa. Mies potee jotain keski-iän kriisiä sohvalla, jotain kaljapöhnäistä murinaa sieltä kuuluu. Kissa on saunassa lämmittelemässä luitaan, toinen kissa kehrää tossa korvani vieressä ikkunalaudalla. Koira näkee äänekkäitä unia eteisessä.
Mulla on aika rauhallinen fiilis kaikesta huolimatta. Syötiin hyvin ja käytiin mummolassa iltakahvilla ja saunottiin.
Miehen lapset tulivat kotiini eilen koko hemmetin hiihtolomaksi. He ovat olohuoneessa. Minä olen ollut koko päivän keittiössä tai makuuhuoneessa. En pysty olemaan samassa huoneessa, en voi sietää heitä.
Olen yksin kotona, lapset isällään.
Istun sohvalla urheilukerrastossa (kävin lenkillä) vilttiin kietoutuneena, tämä känny kädessä ja vaihdoin juuri Avalle, sieltä alkaa joku hömppä, jonka ajattelin katsoa.