4v. poikani ei ole normaali, mistähän on kyse...
Vaipat, ei käy oma-aloitteisesti potalla, opetettu on kotona ja päiväkodissa
Arka, pelkää aina uusia asioita
Ei halua leikkiä muiden lasten kanssa
Pukee, riisuu ja syö itse
Luettelee numerot 1-10
Tunnistaa kirjaimia
Änkytystä ollut 1.5v
Puhuu paljon, mutta mitään ei saa puheesta selvää
Ymmärtää kaiken, mitä hänelle puhutaan, mutta joskus viiveellä
On monesti uppoutunut omiin leikkeihinsä niin, että ei kuule eikä näe silloin mitään
Mistähän voisi olla kysymys
Ollaan menossa tutkimuksiin
Puhuu
Kommentit (25)
Eli ihminen ei ole joko tai as, hänellä voi olla aspergeriin liittyviä piirteitä, mutta ei tarpeeksi diagnoosikynnyksen ylittymiseen.
Tuollakin diagnoosilla kuitenkin siis SAA tukitoimia, jotka voivat hyvinkin olla tarpeen.
-se neljävuotiaan assin äiti-
sillä 32 viikolla syntyneestä voi tulla vielä ihminen joka pärjää aikuisena ihan kuin muutkin. Kun juttelin enemmän sanoi, että alle 32 viikollakin syntyneet voivat toki pärjätä ihan hyvin, mutta vain 1% selviää elämästä ilman mitään " sivuvaikutuksia" .
jollanenkin kehityksen myöhästyminen varmaankin on kyseessä,ihme kun eivät neuvolassa tai päiväkodissa ole jo aikaisemmin puuttunut asiaan jatkotoimia ajatellen.
toivottavasti tilanne korjaantuu kun pääsee asianmukaseen " hoitoon" .
Ja autistiset lapset eivät ole mitään " yliviisaita" , heilläkin on (autismissa useammin kuin aspergerissa, joka sekin toki kuuluu autismin kirjoon) kehitysviivästymiä ja heikkolahjaisuutta.
Autistiset lapset ovat kaikki yksilöitä, ei ole yhtä ja ainoaa autismia. Autismin aste vaihtelee myös, joten sikälikään ei voi sanoa, että jos lapsi ottaa katsekontaktia, hänellä ei voi olla mitään autismin kirjoon kuuluvaa.
Meillä esim. tuo neljävuotias as-piirteinen poika ottaa varsinkin meihin vanhempiin oikeinkin hyvin katsekontaktia, mutta vieraiden kanssa vähän heikosti.
Toivottavasti tää keskustelu pysyy asialinjalla
kehitysvammaa on yhtä monta lajia kuin on kehitysvammaista ihmistäkin. Ei heitä voi niputtaa yhteen, niin kuin ei voi autistejakaan. Nuo kirjain- ja numerojutut ovat alkuun ulkoaopittuja ja jatkuvan toiston tulosta, eikä ainakaan meidän kv-pojallamme ole ollut mitään vaikeuksia oppia laskemaan kymmeneen tai tunnistamaan kirjaimia. Päinvastoin, ilmiömäisen näkömuistinsa avulla kirjainten tunnistaminen on jopa parempaa kuin monilla ikäisillään.
Vaihtoehtoja on niin paljon, etten lähtisi arpomaan vielä. Voimia perheellenne, toivottavasti saatte diagnoosin ja hoidon alkamaan mahdollisimman pian. Viettäkää nyt erityisen hauska pääsiäinen.
Autismia minäkin mietin...jokin vammaisuus, jossa mukana autistisia piirteitä?
Nähdään siellä. Ihana asiallinen foorumi jossa kuitenkin paljon tietoa
normaalin rajoissa, eli sen takia varmaan neuvolassa eivät ole ottaneet oireita vakavasti.
kommentuinut lapsestasi muuta kuin tuon vaippajutun?
Kuntoutuksella voi päästä pitkällekin ja saada " ihmeitä" aikaan.
Täällä tulee paljon arvailuja, pääsi on varmaan ihan sekaisin. Luota asiantuntijan arvioon ja kirjoita kysymykset paperille ylös kun menette häntä tapaamaan. tsemppiä teille!!!
Lapsi täyttää kesällä 4v. ja sanoivat, että kesällä ulkona helpompi oppia kuivaksi.
Eivät muutenkaan ole kertoneet, että ois mitään erityisiä ongelmia selvitä ryhmässä
Ei vaan leiki mielellään muiden lasten kanssa.
Itse olen vain todella huolissani, koska tilanne mielestäni ei ole normaali
Tulossa toimintaterapeutin, puheterapeutin, neuropsykologin ja neurologin tutkimukset
Pään magneettikuvauskin on varmaan kesällä
ap
Peruskoulusta kuitenkin selvisi. Opetusohjelma oli ihan sama kuin normaaliluokkalaisilla. Joskin vähän helpotettuna tällä kaverillani. Tosin sun lapsellasi ei ole varmaan autismin lisäksi lievää henkistä kehitysvammaa.
mut jos jotain pitäis veikata, niin sanoisin, että änkytyksen aiheuttama sosiaalinen pelko.
millaisia ne piirteet sitten ovat?