Jos miehen exasta paljon mielipahaa ja riitoja, onko parempi erota vai yrittaa vaan taistella? Mielipaha seka omaa herkkyyttani etta exan tarkoituksellista v***lua ja kiusantekoa.
Kommentit (11)
Miehen mielestä kaikki menee parhain päin kun exän jupinoita aina joskus jaksaa kuunnella. Ex kuulemma mielellään järjestelee asioita, autokyytikin johtui vaan siitä. En ihan usko. Minusta on myös paljon puhuvaa, että ex oli... hmmm jonkun ajan, varmaan vuoden, en tiedä tarkkaan, täysin mielenkiinnoton exäänsä kohtaan ja herkutteli vain uudessa suhteessaan, mutta aika pian kun aloin seurustella miehen kanssa, ex alkoi soitella paljon miehelle tehden tikusta asiaa tai varoitellakseen minusta. Sitten on nyt on alkanut tulla koko ajan jotain luontevia yhteistoimintaprojekteja exän kanssa, kuten tämä juhliin meno. Ex myös soittelee kysyäkseni mieheltä apua sellaisissa asioissa, jotka voisi hoitaa omatoimisesti liikkeissä (auto, tietokone, kännykkä jne).
Haluaisin suhtautua miehen tavoin yhtä rauhallisesti ja välinpitämättömästi exän uhitteluihin, mutta minusta on vaan epäreilua, että ylipäätään pompitaan koko ajan tämän komentelun mukaan.
ymmärtänyt, kuinka tärkeä tämä asia sinulle on.
Mies on kyllä kanssani samaa mieltä. Miksei tietenkin jonkin aikaa voi antaa exän häiriköidä, kyllähän se varmaan ajan mittaan siitä laantuu, mutta kuinkahan kauan tätä siirtymävaihetta kestää?
ap
aika oudolta mielestäni kuulostaa jos olisi. Ymmärtäisin jos kyseessä olisi läheinen ystävä - ettei miehen ex olisi vain järjestänyt kutsua.
Aika klassiselta tuo kuulostaa muutenkin: miehen ex havahtuu kun miehellä on uusi.
Nyt vain kunnon keskustelu miehen kanssa. Ei tilanne voin voi jatkua. Eikä ole reilua jos vain päätät suhteen puhumatta kunnolla asiasta miehesi kanssa.
Miehesi tulisi olla tiukka exälleen: hänen pitäisi suoraan pystyä sanomaan, ettei häntä kiinnosta keskustella exänsä kanssa sinusta tai kuunnella exänsä jorinoita ym. sinusta. Niin kauan kuin miehesi kuuntelee niin exänsä sitä jatkaa.
Jos teillä on suhteessa kaikki hyvin ja miehen exän häiriköinti on ainoa asia mikä on pielessä niin nosta ihmeessä asia esiin. Et nyt tuollaisen takia ala hyvää suhdetta lopettamaan - vaikka sitä miehen ex juuri ajaakin takaa.
Ja ihmetteli myös kutsua, ja mainitsi jotain aiempia juhlia, joihin heitä (miestä ja exää) ei kutsuttu, joten miksi nyt sitten ainakaan kun ollaan jo erottukin. Exä puhuu kyllä juuri siihen tapaan että olisivat menossa yhdessä. Ihmettelen vain sitä exän uutta miestä, että miltä tästä tuntuu jos avovaimo lähtee entisen miehen kanssa jonnekin tuntemattoman sukujuhliin. Miksei exän sukulainen kutsu exää ja tämän uutta miestä?
No joo, pitääpä nyt vielä puhua miehelle ja sanoa juuri tuota, että soittelua ja räyhäämistä jatkuu juuri niin kauan kun sen antaa jatkua. Mutta millä saisi pään käännettyä, kun mies on niin vakuuttunut ettei kannata ruveta riitelemään (ihan kuin muita vaihtoehtoja ei olisi???). Miehestä hiljainen vastarinta on parasta, exälle tuntuu riittävän jo sekin että mies vastaa sen puheluihin ja huokailee että jaaha jaaha, joo joo joo, no mun pitää nyt lopettaa jne.
Mitä se exä tästä oikein saa? Haluaako se ex-miehensä takaisin? Onko sillä tylsää? Haluaako se tehdä uuden miehensä mustasukkaiseksi? Haluaako se yrittää häivyttää sitä tosiasiaa että aloitti uuden suhteensa vielä ollessaan avioliitossa ja esiintyä omille sukulaisille niin kuin olisivat entisen miehensä kanssa ylimmät ystävykset?
ap
tyttöystävä ja onnellinen ilme naamallani. Oma teoriani on tämä: Kumppanin jättämistä ja ehkä pettämistäkin on helpompi perustella, jos kaikki ulkopuolisetkin voivat todeta, että entinen on todella epäkiinnostava ja on ymmärrettävää, että sellaiset lempataan. Pahempi homma, jos hänen rinnalleen ilmaantuu hyvännäköinen ja mukava uusi kumppani, joka tutustuu entisiin yhteisiin kavereihin tai jopa omiin sukulaisiin.
Vierailija:
Mitä se exä tästä oikein saa? Haluaako se ex-miehensä takaisin? Onko sillä tylsää? Haluaako se tehdä uuden miehensä mustasukkaiseksi? Haluaako se yrittää häivyttää sitä tosiasiaa että aloitti uuden suhteensa vielä ollessaan avioliitossa ja esiintyä omille sukulaisille niin kuin olisivat entisen miehensä kanssa ylimmät ystävykset?
ap
Sää ajattelet nyt ihan LIIKAA!
Jos sulla on rehellinen mies joka rakastaa sua niin mitä ihmeen väliä on jostain entisestä joka sekoilee omiaan?
Automatkan tarjoominen oli minusta kohteliasta! -Siis jos toinen niihin juhliin nyt menisi.. Mitä jos ehdotat miehelle että menette kaikki neljä: sinä ja miehesi, miehesi ex ja sen lyylin nykynen miesystävä!
Tähän väliin on sitten tosi vaikee sanoa että mitä se nainen on puhunu ja miten paikkaansa pitäviä jutut on ollu. Vaikkei sua tunne mutta joku tietää menneisyytesi niin kai se on hyvä toiselle sanoa!?
Saattaa ollakin että todellisuudessa miehesi ja sen entinen on eronnu ihan sovussa ja sitten kun sää oot tullu kuvioihin ja joku sen naisen tuttu tietää sut ja sekoilusi niin on halunnu kertoa niistä.
Ja ne juhlat saattaa oikeesti olla jonkun sellasen juhlat joihin voisi miehenkin kutsua mutta mies ei nyt halua mennä sinne koska ajattelee että sää et hyväksy ja pahotat mielesi.
Mutta mun pointti on että anna olla. Jos mies sanoo ettei sinne mene niin ei mene. Anna entisen olla omissa oloissaan, varsinkin jos on lapsia kuvioissa niin olisi parempi jos et sekoita kuvioita.
seurustellut jonkun pikkurikollisen kanssa, ei pidä paikkaansa. Sitten vanhempieni yritys olisi tehnyt monta konkurssia, ei niillä ole koskaan mitään yritystä ollutkaan, ovat olleet aina palkan saajia.
Ja sitten noi juhlat, ei mua ole kutsuttu. Tuli ihan kirjallinen kutsu, miehelle vain, vaikka asutaan yhdessä. Olen aika varma, että exä on sen järjestänyt, esim sanomalla ettei saa kyytiä, mutta jos toi mies kutsuttaisiin, niin tulisi sen kyydissä tms.
Mä monesti ajattelen, että jos olisi itsekin ollut naimisissa, olisi kai helpompi suhtautua näihin exiin ja heidän mielenliikkeisiin. Onhan mulla itselläkin exiä, mutta ei aviopuolisoita ja kun ollaan erottu, ei olla enää oltu missään tekemisissä, mitä nyt joskus vahingossa näkee.
ap
Joten sanot miehelle nyt selvästi, että et hyväksy elämää ja parisuhdetta, jota kuka tahansa ulkopuolinen taho voi säännöllisesti häiritä. Mies saa ruveta kunnioittamaan kotirauhaanne niin että taholtaan eliminoi häiriötekijät. Kuvailemasi ex varmasti höykkyyttää teitä ja soittelee miehellesi turhia puheluita niin kauan kunnes saa luun kurkkuunsa. Pistä se sille!
että jos miehelläsi ei ole tämän naikkosen kanssa yhteisiä lapsia, niin ei kannata olla missään tekemisissä.
Tämän voit ilmoittaa myös miehellesi.
En mitään muuta niin haluaisi, kun että saataisiin elää rauhassa. Pelkään vain etten itse jaksa. Miehen ero oli selvä ennen kun tapasin miehen ja välit ex-vaimoon olivat viileät. Nyt ex on " hyökännyt" minun kimppuuni, esim soittelee miehelle jatkuvasti miten esim tietää musta kaikkea (vaikka se ei tosiaan edes tunne mua). Minusta hän haluaa vain saada meidät eroamaan, on jotenkin mustasukkainen entisestä miehestään vaikka hänellä on jo uusikin.
Mies on maailman sovittelevin, ei pysty sanomaan exälle tiukasti eikä pahasti, kuuntelee vaan kaikkea niitä juttuja ja toppuuttelee korkeintaan että " olisiko ihan noin" ja " jaa-aa, noo en tiedäää" . Nyt mies sai kutsun ex-vaimon puoleisen suvun ihmisen juhliin, vaikkei ole nähnyt tätä ihmistä sitten häidensä. Yllättäen ex osasi soittaa heti pari päivää kutsun jälkeen ja ehdotti yhteistä autokyytiä (miehen autolla, matkaa 350 km).
ap