Eka kertaa perhelomalle Kanarialle... TUI, Aurinkomatkat, Tjäreborg, Detur?
Edessä olisi ensimmäinen koko perheen reissu Kanarialle. Ja koska ei ole aikaa sen kummemmin matkaa suunnitella, niin otetaan valmis pakettimatka ja all inclusive.
Haluaisin kuulla kokeneempien perhematkaajien kokemuksia eri matkatoimistojen valmismatkoista, eli mitä suosittelisitte oman kokemuksen perusteella. Kiitos jo etukäteen vastauksista.
Kommentit (31)
Me olemme aina valinneet TUIn koska sieltä on aina löytynyt sellainen kohde ja hotelli kuin me haluamme. Hotellin pitää siis olla lähellä lentokenttää (n.30min), Tuilla voi valita taxikuljetuksen hotellille, hotellin pitää olla rannalla mutta myös keskellä kaikkea, pitää olla kunnon uima-allasalue, all inc. ja vielä kotikenttälähtö joten kriteerit on kovat. Niin ja tason pitää olla 4 tai 4+tähteä. TUI on ainut missä meidän toiveet toteutuu ilman että menee konkurssiin vaikka onhan nuo meidän matkat keskimääräistä kalliimpia.
Vierailija kirjoitti:
Milloin aioit lähteä?
Pääsiäisen aikoihin lähdetään, jos vielä löydetään kiva kohde. Jos ei enää onnistu, niin sitten ensi syksynä vasta.
Olemme käyneet muistaakseni kolme kertaa pakettimatkalla, normaalisti olemme omatoimimatkailijoita. Aurinkomatkat on se järjestäjä jota olemme käyttäneet ja ainoa noista mainituista, jota suostuisin edes harkitsemaan.
Menisin Aurinkomatkoilla koska hotellit ovat aina tosi hyvällä sijainnilla.
Itse luotan Aurinkomatkojen lomamatkoihin. En ole vielä toistaiseksi joutunut pettymään. Osa matkoista saattaa maksaa hieman enemmän, mutta tarjonta on parempi ja lisäinvestointi kannattaa.
Apollo matkoilla olin viimeksi, hyvin pelasi.
Ei ainakaan Aurinkomatkat! Kaikki mikä saattoi mennä pieleen niin meni.
Minun mielestäni Aurinkomatkojen hotellit ovat ainakin aiemmin olleet ainoastaan perustasoa, TUI:lla (joka muistaakseni osti Finnmatkat) on ollut parempitasoisia. Matkat kyllä olleet sitten kalliimpia. Jos aiotte nauttia lasten kanssa lomailusta niin ottakaa hyvä hotelli, jonne ei ole lentokentältä pitkä matka.
Vierailija kirjoitti:
Jos et pysty itse päättämään edes matkatoimistoa niin unohda perheloma.
No tuliko sulle nyt parempi mieli kun sait tuon lohkaista? :-D
ap
On mielekiintoista huomata, kuinka porukoilla on kovin erilaiset kokemukset samoista matkanjärestäjistä. Tästä sen taas huomaa, kuinka matkailu avartaa, eikä matkan onnistumisen suhteen ole olemassa mitään takuita. Matkan onnistuminen riippuu niin monesta tekijästä.
Viimeksi itse kävin Aurinkomatkojen äkkilähdöllä (yksin). Kaikki meni hyvin.
-N47
Itse olen ollut jokaisen matkoilla ja ei niissä kauheasti eroa ole ainakaan jos ei tarvii opasta matkan aikana. Kaikissa on asiat hoitunut niin kuin pitikin.
Eiköhän pakettimatkat ole kaikilla lähes samanlaisia. Hotellit keskitasoa suosittujen kohteiden ytimessä. Olen matkustellut kaikilla yhtiöillä ja en ole eroja huomannut. Tui tosin toimi erinomaisesti kun laukku jäi Helsinkiin. Muilla en ole edes mitään palveluita tarvinnut.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Jos et pysty itse päättämään edes matkatoimistoa niin unohda perheloma.
No tuliko sulle nyt parempi mieli kun sait tuon lohkaista? :-D
ap
Et osaa siis hymiöitäkään! 😁😜😃
Pysy kotimaassa tai jos kuitenkin päätät lähteä reissuun niin osta pelkkä menolippu!
Me on oltu perhelomalla muutamalla tui lomalla sekä Tjäreborgin Sunwing-hotelleissa kun lapset oli pieniä. Etenkin nuo Sunwingit oli aika tasokkaita ”lapsiperhehelvettejä”, missä pienten lasten kanssa oli vaivatonta. Luulen, että enemmän kokemus riippuu hotellista kuin matkanjärjestäjästä.
Onko matkatoimistolla väliä? Enempi merkitsee kohde ja hotelli.
Viime matkalla matkatoimisto näkyi vain kansiona hotellin infotilassa ja bussikuljetuksina lentokentälle. Soittamalla toimiston antamaan puhelinnumeroon sai kyllä apua. Mutta useimmat kysymykset ratkeavat helpoiten, kun asioista kysyy hotellin vastaanotosta.
Kyllä ne kaikkien eri matkanjärjestäjien nettisivut kannattaa kahlata läpi, muutaman illan hommahan se on, mutta etsintää helpottaa kun tietää mitä etsii, esim. all inc. ja minimi neljä tähteä + uima-allasalue. Me olemme olleet Apollon ja Aurinkomatkojen matkoilla, ei olennaisia eroja olla huomattu. Nykyisin taitaa ainakin Norwegianilla olla suoria lentoja Kanarialle, joten onnistuuhan lennot + hotellin osto erikseenkin, mutta onhan nuo valmismatkat perheen kanssa helppoja.
Me lähdetää helmikuussa kanarialle ja tuin matka. Ensimmäinen kerta myös :) ! Otettiin perheille suositeltu hotelli ja all inclusive. Pieniä lapsia matkassa kaksi.
Tjäreborgia olen käyttänyt kymmenkunta vuotta. Mutta kuten joku sanoi, ei matkanjärjestäjällä ole suurtakaan merkitystä (paitsi maakuntakentiltä suorilla lennettäessä, esim Kuopiosta lennättää vain Tjäreborg.)
Me tykkäämme Aurinkomatkoista, koska lennot ovat Finnairin koneilla ja matkaopas ainakin viimeksi Kreikassa oli suomalainen ja hän oli apuna mm. autonvuokrauksessa ja hyvin sai yhteyden mm. whatsappilla ym. Oli avuliasta palvelua.
Milloin aioit lähteä?