psykoterapiasta
Mitä se on, kun alkaa väitellä terapeutin kanssa? Oon ny käyny reilu 1.5 vuotta....
Kommentit (7)
Mistä väittelitte ja millä tavalla?
En ole koskaan väitellyt oman terapeuttini kanssa. Olen ollut n. 3 vuotta terapiassa.
En ole aina ihan samaa mieltä, mutta pystyn kyllä näkemään asioita myös hänen näkökulmasta ja miettimään uusilla tavoilla.
En käy terapiassa siksi, että olisin aina oikeassa.
Jos jotain mättää, kysy terapeuttiltasi. Hän voi varmasti vastata ja selittää miksi hän käyttää ne metodeja jotka hän käyttää sinun terapiassasi.
Olen itse joskus ottanut pari asiaa puheeksi, kun jäin terapiasession jälkeen pohtimaan asioita. Terapeutin vastauksia auttoi eteenpäin.
Ei terapeutin kanssa tarvitse olla samaa mieltä kaikesta.
Niinku sitä aloin väitteleen, että kun en halua olla missää tekemisis näiden mun tiettyjen sukulaisten kanssa ja se jotenkin omalla tavallaan ois halunnu puolustella sitä, mut sanoin, että ei kai semmosten kanssa tarvi olla tekemisis, jotka on mut tähän tilaan painanut ja kun en kerta tunne enää mitään heitä kohtaan.... Osaan olla jo ihan yläpuolella heidän tekemisten kanssa. oon toki tuntenu vihaa ja katkeruutta mutta enää ei oo yhtään mitään tunteita.
Ap
Terapeutti laittoi sun loukkaantumisen oikeisiin mittasuhteisiin. Ja sanoi, että aikuisella on vastuu esim omista lapsistaan.
Ja sanoi ettei joka asiaa kannata paisutella
Sun narsismi sai kolauksen. Se oli vain ajan kysymys
Ai, mä oon terapiassa narsistien takia ja nyt mää oonki se? Kiitos.
Ap
Niin onko se jotain taantumista vai? Muuten kyllä tuntuu tosi tasapainoselta elämä näin 44 vuoden jälkeen....
Ap