Mitä mieltä nimestä...
Kommentit (9)
Repas, erikoinen, nimimäinen.
Ja tuo mieleen jonkun sarjan. Teho-osasto?
Nessasta tulee mieleen Nessu tai sitten tonttu, jonka nimi se taisi olla. Ei siis tunnu kivalta tai kauniilta nimeltä lapselle.
Joo, yllättävän harvinainen nimi, sillä niin " nimimäiseltä" se kuullostaa.
Nessa on ihan kaunis nimi, miljoona kertaa kauniimpi kuin yleiset Netta tai Nella!!Ü
Mullekin tuli mielleyhtymä nenäliinapakettiin sekä Njassaniin, mutta nämä kumpikaan eivät haittaa, eivätkä " rumenna" . Antaisin kyllä!
Ensin tuli mieleen vessa ja sen jälkeen kuulosti koiran nimeltä...
Mut tää oli vaan mun mielipide! jos nimi teistä on hyvä niin antakaa ihmeessä! =)
Voisi olla Vanessan lempinimi. Nessa-nemen lempinimimäisyys ei minusta silti ole haitaksi. Kuulostaa koiran nimeltä, lähinnä siksi että on aika erikoinen nimi tai paremminkin uuden kuuloinen. Ei huono, mutta ei erityisen hyväkään. Jos tutulla olisi tämä nimi ja siihen tottuisi, alkaisi varmasti kuulostaa peremmalta.
Mullakin tuli mieleen vessa ja koiran nimi. Tutuilla oli koira jonka nimi oli Jessa, johtuneeko myös siitä..
Jotenkin kuulostaa niin tehdyltä..
glemei
Minulla tuli ensimmäisenä mieleen se Loch Nessin vesipeto!! ;o)
Nessa on ihan kiva nimi. Se on selvästi tytönnimi (minä aina pidän kun nimestä tietää sukupuolen) ja minusta aika uuden kuuloinen. Ja näköjään sitä onkin, mutta onpas yllättävänkin harvinainen, paljon harvinaisempi kuin ajattelin! Kun Nessa vaikuttaa kuitenkin ihan oikealta nimeltä eikä harvinaisuudelta.