Onko kellään luontaistuotteisiin hurahtanutta tuttua?
Mun äiti käy kerran kuukaudessa yhdellä tutulla rohdoskauppiaalla. Perus setti tippoja, kapseleita ja muita on lähes 200 e. Siis kuukauden satsi. Onko muilla samanlaisia kokemuksia? Vedätetäänkö vanhuksia?
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Olen ilmoittanut viestisi asiattomaksi
Miksi asiaton?
Samanlaista vedätystä tapahtuu normi apteekissakin. Ihan törkeää touhua tuo on.
http://www.yths.fi/terveystieto_ja_tutkimus/terveystietopankki/60/rohdo…
Etenkin nämä on tärkeitä niin nuorille kuin vanhoille. Myös rohdoskauppojen myyjille ja kesämyyjille, jotka tietävät vielä vähemmän.
Älä vaihda lääkärin määräämiä lääkevalmisteita rohdosvalmisteisiin keskustelematta asiasta lääkärisi kanssa.
Mainitse lääkärillesi käyttämäsi rohdosvalmisteet kuten muutkin lääkevalmisteet
Älä käytä rohdosvalmistetta säännöllisesti yli puolta vuotta
Mikä on rohdosvalmisteen määritelmä? Vitamiineihin ja muihin lisäravinteisiin menee satanen tai pari kuussa.
Vierailija kirjoitti:
Mikä on rohdosvalmisteen määritelmä? Vitamiineihin ja muihin lisäravinteisiin menee satanen tai pari kuussa.
Vitamiineja ja lisäravinteita ei perusterve ihminen tarvitse, jos syö monipuolista ruokaa.
Köyhät käy rohdoskauppiaalla. Se on nähty.
Eiköhän jokainen saa uskoa mihin hoitoihin uskoo ja käyttää niitä.
Omalla äidilläni on fytoterapeutin koulutus joten joo, kyllä käyttää kaikenlaista yrttihoitoa pikkuvaivoihin. Monet niistä on minunkin mielestäni oikeasti hyviä, esim. kuukautiskipuun, lievään pissatulehdukseen, flunssiin, väsymykseen, ahdistukseen löytyy apua. Mutta ei toki noita syöpiin tai luunmurtumiin pidä käyttää.
Olen ilmoittanut viestisi asiattomaksi