Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

kiinteät ruuat-miten jatkan?

12.04.2006 |

olen nyt kolme päivää antanut 3 kuiselle perunaa. yksi sitten kaksi ja tänään vähän reilummin. kysymys kuuluukin miten jatkaisin, annanko viikon tätä samaa ja sitten lisään jotain muuta sekaan? koska sitten esim perunaa ja porkkanaa ja iltapäiväl sosetta. miten ootte edennyt? poika on kohta 3 kk 6970 g ja 63 cm. neuvolasta suositus tälläiseen ratkaisuun.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
12.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulempa, että sinun pojan ikäiselle oikea tahti olisi 1 uusi maku/viikko, mutta jos peruna maistuu hyvin, niin koita ihmeessä porkkanaa. Meillä aloitettiin kiinteiden syönti 6kk ikäisenä ja ekalla viikolla maisteltiin perunaa ja porkkanaa ja ne kun maistuivat, niin koitettiin parsakaali, kukkakaali, kesäkurpitsa ja maissi 1-2 päivän totuttelulla.



Mutta seuraa miten lapsesi innostuu uudesta mausta ja miten vatsa reagoi.

Vierailija
2/2 |
12.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

2. viikolla mukaan porkkana, sitten maissi ja samoihin aikoihin päärynä, persikka ja mango. Siis pari makua viikossa kun peruna ja porkkana tuli tutuiksi. Annoin hedelmäsoseita iltapäivällä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla