Lue keskustelun säännöt.
Hyvä pashan ja kulitsan ohje?
12.04.2006 |
Löytyiskö? Pashassa ei tarvisi välttämättä olla voita, se on musta jotenkin vastenmielistä mutta muuten ei tarvi olla vähärasvaista.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kevyempi pasha
(6 annosta, á 100 g)
1 tlk maitorahkaa
2 keltuaista
1 1/2 rkl sokeria
sitruunan raastettu kuori
2 rkl sitruunan mehua
1/2 dl rusinoita
1/2 dl mantelirouhetta
1/2 dl kuivattuja sokeroituja hedelmiä (esim. papaijaa,
ananasta, appelsiininkuorta, sukaattia)
1 dl kuohukermaa
1 tl vanilliinisokeria
Tarjolle
Hedelmiä ( appelsiineja,
kiivejä ja viinirypäleitä
Sekoita kulhossa rahka, keltuaiset ja sokeri. Pese ja raasta sitruunankuori ja purista mehu. Lisää ne rahkaseokseen.
Hienonna rusinat ja kuivatut hedelmät. (Kun hienonnat ne leikkuulaudalla yhdessä mantelirouheen kanssa, ne eivät tartu veitsenterään.) Sukaattia ja appelsiinikuorta ei tarvitse hienontaa. Sekoita rahkaseoksen joukkoon
Vatkaa kerma vaahdoksi ja mausta vanilliinisokerilla. Kääntele kermavaahto hyvin rahkan joukkoon.
Varaa pashaa varten vähintään 1x4 kokoa oleva kahvinsuodatin, jossa ei ole tippalukkoa. Aseta suodatinpaperi suodattimeen ja kostuta se vedellä. Muotiksi sopii tietenkin myös pieni pashamuotti tai siivilä, joka on vuorattu kostutetulla sideharsoliinalla.
Lusikoi rahkaseos muottiin, painele tiiviisti ja tasoita pinta. Peitä pinta tuorekelmulla ja nosta muotti jääkaappiin pienen kulhon päälle valumaan yöksi.
Kumoa pasha tarjolle jalalliselle vadille ja poista suodatinpaperi. Tarjoa pashan kanssa tuoreita hedelmiä ja kulitsaa.
Kulitsa
2 kpl
5 dl maitoa
50 g hiivaa
1 tl suolaa
2 1/2 dl sokeria
1/2 tl sahramia
3 munaa
200 g pehmeää margariinia
noin 16 dl vehnäjauhoja
Voiteluun:
munaa
Koristeluun:
mantelilastuja
1. Liuota hiiva kädenlämpöiseen maitoon. Vatkaa joukkoon suola, sokeri, sahrami ja munat.
2. Alusta taikina kimmoisaksi vehnäjauhoilla. Lisää loppuvaiheessa pehmeä rasva. Kohota taikina kaksinkertaiseksi.
3. Jaa kohonnut taikina kahteen osaan ja pyöritä limpuiksi. Jätä pala taikinaa koristeluja varten. Koristele leivät lettinauhalla ja taikinasta muotoilluilla kirjaimilla XB (Kristus on ylösnoussut). Kohota limput.
4. Voitele leivät munalla, ripottele pinnalle mantelilastuja ja paista 200 asteessa noin 25 minuuttia.