Konsensus pilaa Suomen.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Konsensus-p%C3%A4%C3%A4t%C3%B6ksenteko
Emme saa Suomessa muutoksia aikaan, koska Suomessa vallitsee poliitikassa vahva konsensus. Aivan sama keitä eduskuntaan äänestää kun valiokunnat täytetään jäsenillä jotka sinne eivät kuulu.
Lainaus wikipediasta:
Eduskunta jakautuu valiokuntiin, joissa hallituksen ja kansanedustajien laki- ja talousarvioesitysten työstäminen käytännössä tapahtuu. Valiokunta voi asiantuntijoita kuultuaan ja esityksen sisällöstä keskusteltuaan suosittaa esityksen hyväksymistä sellaisenaan, sen hylkäämistä tai ehdottaa esitykseen muutoksia tai kirjoittaa koko esityksen alusta alkaen uusiksi.
Suuressa valiokunnassa 25 jäsentä joista vain 14 kuuluu omien laskujeni mukaan hallitukseen.
Lisäksi on 13 varajäsentä joissa ei ole sen parempi tilanne.
Lisäksi on muita valiokuntia, joissa tilanne ei ole sen parempi. En jaksa luetella enemäpää, mutta tässä on wikipediasta poimitut määrät:
Valtiovarainvaliokunnassa 21 jäsentä ja 19 varajäsentä
Tarkastusvaliokunnassa 11 jäsentä ja 6 varajäsentä.
Muissa valiokunnissa on 17 jäsentä ja 9 varajäsentä.
Miksi me edes äänestämme jos puolueet jakavat paikat keskenään? Vallan täytyy keskittyä selvästi voittajalle.