Kysymyksiä potku- ja polkupyöristä
Eli minkä merkkisiä potkupyöriä teillä on? 2v kyseli pari päivää sitten : -äiti mä haluun potkupyörän! Pikkuisella ei koskaan ole ollut mitään ns. kulkuvälinettä. Mikä on paras, laadukkain ja hintalaatusuhteessa halvin?
Isosisko (4v) taas kyseli uude polkupyörän perään. 12 tuumainen viime vuonna torista ostettu pyörä on näet käymässä aivan liian pieneksi.
Onko siis jotain firmaa joka valmistaisi sekä potku- että polkupyöriä? Jos on, niin mikä?
Ps. En ole mikään innokas pyöräilijä... pyörämerkit eivät tällä äidillä ole mielessä. Siksi pyydänkin nyt teidän apuanne :)
Kommentit (3)
Tavallinen (käytetty) polkupyörä muuttuu potkupyöräksi kun siitä ottaa polkimet pois ja laskee satulan alimpaan asentoonsa. Maksaa paljon vähemmän kuin uutena hankittu potkupyörä ja myöhemmin sen voi muuttaa takaisin poljettavaksi polkupyöräksi, kun lapsi oppii polkemaan.
Puky ainaskin. Valmistaa potkupyöriä 75-CM alkaen. Kaksi vuotiaallesi käy luultavvasti Puky LR M potkupyörä (85cm alkaen). Myös 90 cm eli n. 2,5v LR L voisi käydä. Polkupyöristä Puky 16" tai 18" (100cm tai 105 cm) värivaihtoehtoja paljon. Polkuped on hyvä paikka tai Pikkufillari