Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sisä-Suomen poliisilaitoksen rikoskomisario Jari Kinnunen puhuu tänään MTV3-kanavalla nähtävässä Rikospaikka-ohjelmassa vaietusta aiheesta, Suomen romanien rikollisuudesta.

Vierailija
19.11.2017 |

Nyt jouluapujen aikaan, muistakaa tämä!!!!

Kinnusen mukaan Suomen romanien rikollisuudesta on vaiettu monista eri syistä.

– Kuten eräs romani on todennut, että jos heidän yhteisönsä sisällä puhuu näistä rikoksista, se vaiennetaan tappouhkauksin ja valtaväestö vaiennetaan rasistikortilla, Kinnunen kertoo.

Kinnusen mukaan poliisilla ei tällä hetkellä ole sellaista keinoa, jolla Suomen romanien rikollisuudesta saataisiin valtakunnallinen kokonaiskuva.

– Se olisi kuitenkin tärkeätä, jotta asiaan voitaisiin puuttua ja pystyttäisiin ehkäisemään myös uhriutumista.

Kinnunen kertoo ohjelmassa laajemmin, millaisia rikoksia romanit tekevät.

https://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/kokenut-poliisi-vaietusta-ai…

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai romaanit tekevät rikoksia,enpä olisi uskonut todeksi.

Vierailija
2/5 |
19.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

"– Se olisi kuitenkin tärkeätä, jotta asiaan voitaisiin puuttua ja pystyttäisiin ehkäisemään myös uhriutumista."

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai, en olekaan huomannut että tämä olisi vaiettu aihe 😆Eiköhän lähes jokainen ole tietoinen romanien tekemistä rikoksista, niin pienistä kuin isoistakin.

Vierailija
4/5 |
19.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rasismikortti heiluu täälläkin heti jos mainitsee huijarimanneista.

Vierailija
5/5 |
19.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanoihan Tarja Halonenkin aikoinaan, että romanit ovat tuntematon vähemmistö Suomessa, oikeassa oli.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi neljä