Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rangaistuspohdintaa

Vierailija
14.11.2017 |

On henkilöt A, B ja C.

Henkilö A myrkyttää C:n aineella, joka tappaa 60 minuutin kuluttua.
Tietämättä A:n toimista B:kin myrkyttää C:n. Hän käyttää ainetta, joka tappaa 50 minuutin kuluttua. Molemmat myrkyt siis tehoavat täsmälleen samaan aikaan. Kumpikin myrkky tappaisi myös yksinään käytettynä. A ja B luulevat molemmat olevansa ainoa murhaaja.

C kuolee, ja molemmat myrkyttäjät jäävät kiinni. Saavatko molemmat "täydellisen" rangaistuksen, vai vaikuttaako rangaistukseen se, että on ollut myös toinen tekijä? Onko sillä väliä, kumpi suoritti tekonsa ensin?

Jos et tiedä, miten tilanne ratkaistaisiin, miten se pitäisi mielestäsi ratkaista?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
14.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

B siis myrkyttää 10 minuutin kuluttua siitä, kun A on myrkyttänyt.

Vierailija
2/3 |
14.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajatuksia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
14.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

No varmaan samoin jos kaksi henkilöä puukottaa samaan aikaan niin molemmat saa tuomion. Monimutkaisempi olisi jos se nopeampaa myrkkyä käyttävä myrkyttäisi myöhemmin, mutta myrkky vaikuttaisi aikaisemmin, jolloin se ensin myrkyttänyt ei tavallaan tappanutkaan ketään kun uhri ehti kuolla ennemmin. Tai jos joku yrittäisi ajaa autolla A:n päälle, mutta A ammuttaisiin ennen kuin auto on kohdalla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kahdeksan