Minulla ei ole lapsia, mutta vietän silti joulua ja koristelen kotini
Olen huvittuneena seurannut jouluketjuihin tulleita kommentteja, joissa on sanottu mm. seuraavaa:
- meillä ei lapsia, mutta kunhan lapsia tulee, alamme mieheni kanssa viettämään joulua ja opetamme lapsillemme jouluperinteitä
- minulla ei ole joulukoristeita koska minulla ei ole lapsia
- emme osta lahjoja, koska meillä ei ole lapsia
- ei ole väliä miten vietämme joulua, koska meillä ei ole lapsia
Huhhuh. Ei minullakaan ole lapsia, mutta nautin silti joulusta, koristelen kodin, laitan jouluruokaa ja ostan lahjoja lähimmille. Ei joulu ole vain perheellisten juhla.
Kommentit (16)
Sinä olet sitten jouluihminen kuten minäkin. Otsekin viettäisin koulua myös ilman lapsia. Monet eivät taas piittaa joulusta lainkaan muuten kuin lasten takia.
Hassua, ei ole ikinä käynyt edes mielessä sellainen ajatus että joulu olisi vain perheellisille. Todellakin koristelen kotini ja mietin ruoat viimeisen päälle, katson myös kaikki jouluohjelmat. Miehen kanssa vietän rauhallisen joulun kahdestaan :) Joulustressi on muuten toinen mitä ei kumpikaan ymmärretä. Meille se on maailman stressittömin päivä! Itseasiassa vähän harmittaa että joutuu joustamaan jostain jos joskus saa lapsia, esim. punaviinin määrästä ;)
Vietin minäkin joulua ennen lapsiakin. Vuoden paras juhla. Aina olen satsannut täysillä: ruuat, koristeet, kuusi, lahjat...
Vierailija kirjoitti:
Itse vuorotyöläisenä olen pikkuhiljaa alkanut kyrpiintymään niihin kommentteihin, joita lapsettomana jatkuvasti joulun alla kuulee. Minun on kuulemma aivan sama olla töissä jokaikinen joulu, kun eihän minulla ole lapsiakaan eli minulla ei ole mitään syytä viettää joulua. Ai, vai niin. Minullakin on perhe, jonka kanssa tahdon tätä juhlaa viettää, vaikkei omia lapsia olekaan siunautunut. Perkele!
Ja vaikka sinulla ei olisi sitäkään niin et tarvitse jotain muuta vierellesi joulua todentamaan. Joulun joka tapauksessa jokainen elää itse omissa aivoissaan ja omassa kropassaan joten jokainen itse on kaikki mitä joulun viettoon tarvitaan.
Sama juttu täälläkin :) Olen aina tykännyt joulusta ja tykännyt laittaa koristeita. Fiilistellyt aina koko jouluviikon tai edeltäneen viikon, leiponut torttuja ja pipareita, ostanut ja paketoinut lahjoja läheisille, laittanut joulukuusen, paistanut joulukinkun ja katsonut jopa joulupukin kuumaa linjaa JOKA joulu :D Olen siis jo 30v. Mä vaan tykkään siitä ja nautin. Tuskin on keneltäkään pois.
Sama juttu :D Lapsellisten outoja stereotypioita. Varsinkin sitä olen ihmetellyt, että miksi nämä lapsiperheet stressaavat niin hurjasti joulusta ja miksi juuri heidän pitää reissata pitkin maita ja mantuja tai vuorovuosin käydä toisen mummolassa jne. Ihan kuin lapsiperheessä pitäisi jostain kivikautisesta syystä olla sukulaisia paikalla, ei voi olla vain perhe.
Mun mielestä sellaiset ihmiset on yleensä tosi ankeita muutenkin, jotka ei pidä joulusta yhtään :D Siis sellaiset "Ei me mitään kuusta ainakaan, eikä kyllä koristeitakaan laiteta, päivä se on siinä missä muutkin, ei todellakaan osteta lahjoja ainakaan aikuisille, korkeintaan juodaan yhdet kaljat ja käydään saunassa". Tuommoset on yleensä kauheen kuivakoita ja sellaisia kyynisiä ja pessimistisiä ihmisiä :D Mun äiti on vähän tuollainen. Yleensä ovat hieman vanhempia ihmisiä, jotka oikein korostavat sitä että "onneks ei enää tarvii laittaa joulua kun lapset on kasvanut huh huh".
Jotkut ihmiset on kyllä oikeasti ihan sitä mieltä että joulu on lasten juhla. Maailman typerin mielipide, sori nyt vaan :D
Joulumieli tulee erilaisista asioista. Jokainen toimii tavallaan. Itse en koristele jouluksi, mutta sytytän kynttilöitä jo nyt ja haluan luoda kotiin tunnelmaa.
Lapsilla oltava jouluna lahjoja, osallistun keräyksiin siksi.
Yksinkin joulua vietetty juhlavasti, en aina laita pöytäliinoja, ruoka hiukan parempaa, ei aina sekään jos ei ole rahaa. Mutta edes yksi lahja annettava, tosin tuntemattomille.
Vierailija kirjoitti:
Jotkut ihmiset on kyllä oikeasti ihan sitä mieltä että joulu on lasten juhla. Maailman typerin mielipide, sori nyt vaan :D
Juuri tuollaista asennetta en ymmärrä ja vastustan täysin, oikeastiko meidän tulisi lopettaa joulun viettäminen teini-iässä tai viimeistään kun täytämme 18 v, ja aloittaa uudestaan sitten kun meillä on omia lapsia :D
Ap
Samoin tein itse kun asuin kymmenen vuotta yksin, ennen lasta.
Ja teen sen jälkeenkin kun lapsi lentää pesästä, johon ei ikävä kyllä mene kauaa.
Joulusta joko pitää tai ei, on lapsia tai ei, ei se siihen liity. Minä olen aina pitänyt siitä tunnelmasta.
Onhan sinullakin ap varmaan perhettä, vaikkei lapsia olekaan.
Suomessa puhutaan liikaa ydinperheistä, kyllä melkein kaikilla on perhe, oli lapsia tai ei, eli parisuhteessa tai ei.
Sama täällä. Sinkkuna ennen miestä ja lapsia laitoin joulukuusen, leivoin, siivosin, koristelin, laitoin pöytäliinat, jouluvalot, jne. Ja kyllä joulu tuntui joululta silloinkin. Kävin kauneimmissa joululauluissa, hautausmaalla, kyläilin sukulaisissa joulukylässä. Annoin ja sanoin lahjoja, söin konvehteja.
Nyt oman perheen kanssa mikään ei ole toisin. Kaikkea on vain isommin. Lahjoja on enemmän hankittavaksi, kun on omat lapset ja pari kummilastakin enemmän. Ruuanlaittoa ja leipomista on enemmän, talo on isompi siivottavaksi. Mutta onhan mies ja lapsetkin tekemässä oman osuutensa.
Minäkin annan nukelle joulupaketteja ja juon sen kanssa teetä. Välillä purskahdan itkuun.
Itse vuorotyöläisenä olen pikkuhiljaa alkanut kyrpiintymään niihin kommentteihin, joita lapsettomana jatkuvasti joulun alla kuulee. Minun on kuulemma aivan sama olla töissä jokaikinen joulu, kun eihän minulla ole lapsiakaan eli minulla ei ole mitään syytä viettää joulua. Ai, vai niin. Minullakin on perhe, jonka kanssa tahdon tätä juhlaa viettää, vaikkei omia lapsia olekaan siunautunut. Perkele!