Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oletteko käyneet leipäjonossa?

Vierailija
30.10.2017 |

Mitä ruokakassi yleensä sisältää? Ajattelin mennä ensimmäistä kertaa

Kommentit (88)

Vierailija
81/88 |
03.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Nuorempana hain EU paketin aina kun oli tarjolla. Käyttökelpoista oli makaroni, vehnäjauho, hapankorppu ja näkkäri. Sämpyläjauhon siiviöin, kun siinä oli kovia kökkäreitä. Puurohiutaleet ei pehmenneet, vaikka kuinka keitti ja keitti. Käytin sit leipomiseen. Juustopasta ja to.aattipastapussit, yrjö mitä jätettä, annoin eteenpäin vielä köyhemmälle. Nötkötti oli pahaa, mut söinpä kuitenki nälissäni.

olet kyllä kaikesta valittava kämmäri

Vierailija
82/88 |
03.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Harva leipäjonossa on oikeasti ilman ruokarahaa.Ne rahat on käytetty muuhun.

Ulosottomaksuihin eli korkoihin eli tyhjään. Syynä palkanalennus.

Jos työnantaja tekee yksipuoliset palkanalennukset, niin raha meni isolle työnatajalle silloin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
83/88 |
03.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei siellä riitä köyhille ruokaa kun kiiltävät ja sliipatut autovelkaiset pukumiehet ovat vallanneet jonot :(

Vierailija
84/88 |
03.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
85/88 |
04.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

https://yle.fi/uutiset/3-10487022

Li Sigrid Andersson 74086 eur

Enpä tiennyt että Li tienaa noin paljon...

Vierailija
86/88 |
04.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

https://yle.fi/uutiset/3-10487022

Li Sigrid Andersson 74086 eur

Enpä tiennyt että Li tienaa noin paljon...

Todennäköistä on että Li istuu tälläkin hetkellä vaahtokylvyssä, maistellen kristallilasisesta pikarista Champanjaa (Laurent-Perrier la Cuve'e), ja katsoo samalla 56" taulutelevisiosta emmerdalea

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
87/88 |
04.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen saanut ruoanjaosta esim. banaania, appelsiinia, tomaattia, viinirypäleitä, leipää.

Suosittelen teille, joilla tarve ruoka-apuun.

Vierailija
88/88 |
04.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Empatiaa, kiitos! kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

En.

Sen verran olen kuitenkin katsellut jonoja että vararavintoa näyttäs olevan kaikilla omastakin takaa.

Miten voit olla noin ilkeä ja kylmä.

Etkö tiedä, ettei vähävaraisilla ole varaa ostaa terveellistä. TERVEELLISYYS MAKSAA. Joskus voi saa tarjouksessa tai sesonkikausina halvalla terveellisiä ainesosia, juureksia yms.

Köyhä joutuu ostamaan HELPAA, joka valitettavasti on yleensä epäterveellistä ja lihottavaa. Esimerkiksi täyttävä lihapiirakka ja lenkki ovat tällaisia ruokia.

Itse olen ns. omillani toimeentuleva, mutta ymmärrän silti tämän - toisin kuin sinä ilkimys.

HÖpö höpö! Lihapiirakkahan on ihan hel-vetin kallista! Toki jotkut terveelliset vaihtoehdot ovat kalliita, mutta jos oikeasti ihan alusta asti tekee kotiruoan perusjuureksista ja vihanneksista ja halvemmista lihoista (jos tarpeen), niin tulee takuulla halvemmaksi kuin lihapiirakka tai joku HK:n sininen! Ja terveellisemmäksi, mutta sen nyt varmaan kaikki jo tietävät.

Tiedän ihan omasta kokemuksesta. JOs oikeasti on tiukkaa, ihan oikeasti, niin siinä ei mitään valmislihapiirakoita ostella,hitto.

Höpö höpö.

Salaatti saattaa maksaa 4 euroa. Tällä 4 eurolla saat 2 lihapiirakkapakettia, jossa on 6-8 lihapiirakkaa paketissa eli 4e yhteensä 16 lihapiirakkaa.

TAI 4e saat 2 kpl HL-lenkkiä (a` 2e).

Minkä köyhä valitsee

A) 16 lihapiirakkaa TAI

B) 8 lihapiirakkaa + hk-lenkin TAI

C) salaatin

Joten, vedä alahuuli naaman yli niskaan ja nielaise, kiitos!

2 kg perunoita 1e

2 kg porkkanoita/ lanttua 1 e

1 kg pakastejuureksia 1 e

10 kpln kananmunapaketti 1 e

soijarouhe 500g 3e (riittää pitkään)

Omenat euron per kilo

Jauhelihapaketti 400 g -60% -tarjouksesta 80 senttiä

'

Valinnasta ja viitseliäisyydestä kiinni.

Hui kamala, mikä olo olisi jos vetäisi pelkkiä jauholihapiirakoita.

Missä saa noin halvalla juureksia? Täällä maksaa mullatutkin perunat noin euron kilo, ja porkkanat lähes 2 euroa puoli kiloa. Pieni lantun pala 1,5 - 2 euroa. Kanamunat 1,50 10 kpl. Missä oikein asutte?

Ja nuo -60% tarjoukset menevät kuin kuumille kiville, niistä tapellaan ja porukka jemmaa tavaraa hyllyjen perille. Joten ei niitä saa kuin pari krt vuodessa itselle.

Soijaa en halua syödä ympäristösyistä, enkä terveyssyistä. Se on kuin estrogeenia, eikä kasva Suomessa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän kaksi