Millaisista syistä joutuu psykiatriselle osastolle?
Kommentit (10)
Koska puhut joutumisesta, tarkoitat siis tahdonvastaista. No, vaikka jos on vaaraksi itselleen tai muille.
Itsetuhoisuus ja psykoottisuus. Jos on vaaraksi muille, ei riitä kriteeriksi, saavat vapaasti pilata toisten elämän.
Millainen ihminen on psykoottinen? Ap
Ei sinne ihan hepposin perustein joudu (tai pääse). Itse olin itsemurha-aikeissa niin oli aivan paikallaan lähteä vähän huilaamaan.
Vierailija kirjoitti:
Itsetuhoisuus ja psykoottisuus. Jos on vaaraksi muille, ei riitä kriteeriksi, saavat vapaasti pilata toisten elämän.
Jos ihminen on vaaraksi itselleen, ni millä tavalla se pilaa muiden elämää?
No ainakin psykoosista joutuu, jos lääkäri katsoo ettei potilas kykene huolehtimaan itsestään. Ja jos on syytä epäillä, että potilas saattaa tehdä itselleen jotain.
No jos esim 70 vuotias pappa alkaa pukeutumaan Nato Vaatteisiin ja alkaa räiskimään niin se ei vaan larppaa vaan oikeesti kuvittelee että taas venäläiset hyökkää.
Jos väittää, että hyljemies saalistaa pikkupoikia Aurajoen rannoilla, vaikka se on aivan totta!
Vaaraksi itselleen tai muille.