Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Keittiöremontin hinta (Ikea, KVIK.. )

Vierailija
19.10.2017 |

Paljonko teillä on maksanut ns. edullisemman keittiön asennus (Espoo)? Olen katsonut kaksioon Ikean keittiötä (3500e) ja mietin paljon sen asennus tekisi. Samalla tulisi myös laminaatin asennus. Arvostan kaikkia vastauksia.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.10.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kvikistä en uskalla tilata enää koskaan mtään, heidän toimittamansa ja asentamansa keittiö oli todella suuri pettymys. Hintaa oli kyllä yli kaksinkertaisesti, lähes kolminkertaisesti, tuon summan minkä aloituksessa mainitset, ja keittiön ollessa noin vuoden vanha mietin mistä saisin rahat uuteen keittiöön.

Vierailija
2/5 |
19.10.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikean yhteistyökumppaniasentajilla on vakiohinta per kaappi/laatikosto. Löytyy sieltä ikean nettisivuilta jostain asennuspalveluiden alta. Siihen päälle tulee tuntityönä ns. mittatilauspalvelut eli täytelevyt ym, jotka sahataan paikalla mittoihinsa. Meidän ikea-keittiön asennus maksoi muistaakseni n. 2000, jonka päälle keittiön sähkötyöt kodinkoneasennuksineen maksoi n. 900 ja putkityöt 200. Keittiössämme kahdella seinällä alakaappeja, yhdellä seinällä yläkaappeja, yhteensä 13 kaappia/laatikostoa, koneet upotettavia malleja. Meillä meni varmaan vähän enemmän aikaa täytepaloihin ja yläsokkeliin kuin useimmissa keittiössä, lisäksi tuohon kokonaisasennushintaan sisältyi ilmanvaihtokanavaan tehty pieni muutostyö, joka tuli siis aikaveloituksella.

Itse keittiön hinnalla ei oikeastaan ole merkitystä asennuksen hintaan, koska kaapin tai tason hinnasta riippumatta aikaa menee yhtä paljon ja velotus tulee periaatteessa käytetystä ajasta. Meidän keittiö maksoi koneineen n. 7000, asennuksineen siis n 10 000.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.10.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpa kallista! Ei kannata siis uskoa bloggaajien postauksiin onnistuneista keittioremonteista, missä laskelmat pitävät. Olen lukenut että keittiön asennus olisi yleensä 1/3 osa keittiön hinnasta.

Vierailija
4/5 |
19.10.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämän päivän hinnoista en osaa sanoa mutta suosittelen lämpimästi Kvikiä. Meillä on 11v vanha keittiö ja ihan uudenveroinen!

Vierailija
5/5 |
20.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Upp

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi viisi