ostaako joku OIKEASTI vaatteita kirpparilta??????
en käsitä.... esim. H&M:n vaatteet on tosi halpoja niin en viitsis vaivautua kirpparille lähtemään.
Kommentit (17)
a) kaikilla paikkakunnilla ei ole h&m:ää
b)jotkut käyvät kirpparilla ideologisista syistä, ei hinnan takia
c) kirppareilta saa eri tyylisiä vaatteita, ei tarvitse pukeutua vain juuri kuluvan kauden muotikuteisiin
Itselleni olen tainnut 2 paitaa ostaa, lapselle sadevaatteet + housut. Et vähissä on " löydöt" . Tosi kuluneita vaatteita myydään semmoiseen hintaan että mieluummin ostan uutta.
ja ne oli ihan käyttämättömän näköiset (nuýkyään jo sitten kuluneemmat ;D)
Yleensä ostan uusia vaatteita, esim. haalarit meillä aina ReimaTec:ia lasten mukavuuden vuoksi.
Esikoiselle ostin muutamaa vaatekappaletta ja kenkiä lukuunottamatta kaikki vaatteet kirpputorilta 2-vuotiaaksi asti.
Kyllä köyhälle on iso ero sillä, maksaako paita 5.90 vai 1.90. Maksaako housut 12.90 vai 3 euroa..
Löysin aivan upean ja laadukkaan Dollin (made for teinitalo) hametakin muutamalla eurolla! Kyllä siellä kassalla myyjät katsoivat kateellisina kun eivät olleet itse ehtineet napata sitä sieltä!
Samoin löysin mexxin erittäin ihanan mekon parilla eurolla, yms ihania kesävaatteita.
Lapselle toki myös! Ja ihan uuden veroista tavaraa!
Itselleni olen ostanut vain kerran, lähes käyttämättömän t-paidan.
Meidän lasten oikeestaan kaikki vaatteet on ostettu kirpparilta tai tutuilta käytettynä saatu. Eivätkä tasan varmasti kulje ryysyissä vaan asiallisissa ja siisteissä, ei ehkä ihan viimestä huutoo olevissa merkkivaatteissa. (tosin niitäki kirpparilta voi löytää) Olen tehnyt kirppareilta todellisia löytöjä! Nimenomaan lapsille. Viimeksi ostin muovikassillisen vaatteita 8 eurolla, mukana mm.2 toppahaalaria,sadeasu, käyttämättömät farkkuhaalarit, useammat college housut, muutamat farkkutyyppiset housut , useita erilaisia paitoja. (kokoja 74-110) Ostaako joku tosiaan muutaman kuukauden päälle sopivia vaatteita uutena?
nykyään tuntuu vaan laatu huonontuneen/hinnat kohonneen tai sitten olen ruvennut nirsoksi.
Ostan myös sen takia, että meillä on rahat niin tiukilla etten pysty ostamaan vaatteita aina edes H&M:stakaan. Välillä kirpputorilta voi löytää ihan siistejä ja melko vähän käytettyjä vaatteita.
Olen ostanut mm seuraavat ehjät ja siistit (ilman nukkaa, venymistä tai tahroja) vaatteet itselleni viimeisen vuoden aikana. Käyn itse asiassa tosi harvoin kirppiksillä, ehkä noin kerran kuussa tai harvemmin. Olen siis ostanut:
- vaalean H&M:n neuleen (1¿)
- Laura Ashleyn raitapaidan (2¿)
- Laura Ashleyn kotelomekon (4¿)
- H&M:n hopeanharmaan neuleen (2¿), jonka annoin kyllä anopille
- Vero Modan harmaat jumppatrikoot (1e)
- Stockmannin valkoisen ohuen paidan (1¿), jota käytän aluspaitana
- Nanson puuvillasekoitehousut (5¿)
- Nanson hihattoman kesätopin (1¿)
- Niken kaprimalliset urheiluhousut (1¿)
Ja nämä siis itselleni. Miehelleni olen ostanut muutamia paitoja. En osta koskaan mitä ylihinnoiteltuja juttuja, sillä mielestäni kirpputorilla tulee olla edullista.
kirppari vaatteet haisisi...emme juurikaan osta, mutta tunnen ihmisiä, jotka ostavat ideologisista syistä. Sieltä löytää myös upeita vanhempia muotikuteita, joten en valita. Muoti ei ole yksinomaan HM:ää tai jotakin muuta kuin teineillä.
Fiksut ostavat, säästävät sekä rahojaan että luontoa. Jos säästö on kymmenkertainen niin miksi ei viisaat ostaisi. Yritetäänhän sijoituksissakin saada suuria voittoja, kirpparishoppailu on 100 % varma sijoitus. " OIKEESTI"
Itselläni on vaatekoko pienentynyt viidellä vajaan vuoden aikana ja kalliiksi olisi tullut, jos olisin aina kaiken uutena ostanut... Ostan myös lapselleni ja miehelleni, jos sattuu jotain kivaa löytymään.
erityisesti vauvalle saa tosi hyväkuntosia vaatteita ihan pilkkahintaan, lähes uudenveroisia bodeja 0,50e/á.
just ostin myös kahdet kerhotossut tytölle yhteensä 20 senttiä. toiset maksaa kaupassa uusina semmoset reilu 15 euroa, että näin...
voi kuulostaa tyhmältä. mutta en haluaisi itse toisten ja tuntemattomien vanhoja pitää, jotan en todellakaan osta lapsellekkaan mitään. toivottavasti ei koskaan tarvitsekkaan. myyn kyllä joskus omiani kirpputorilla, ja olen oikein onnellinen jos joku itselleen mieleistä löytää. lapsen vaatteista en halua luopua.
Ja siksi noita kirppareita vähennetäänkin KOKO ajan,eikä niitä enää ikinä perusteta lisää ja siks TV1:ltä tulee lauantai aamuisin se ohjelma kirpparista,siis ihan vaan siks ku KUKAAN ei niissä käy ja halutaan sivistää ihmisiä tälläsella vieraalla kulttuurilla.
taloudellinen ja luontoa säästävä asenne kun on. Yhden sunnuntaiaamun aikana voin löytää sellaisen määrän mieleisiä vaatteita, että kauppoja pitäisi kiertää aika tavalla. Ei minulla ole väliä ovatko Henkkaa ja Maukkaa tai Timberlandeja, kunhan ulkonäkö miellyttää.
Siellä haiseekin niin pahalle.