Miten yleistä viivästynyt puheenkehitys on?
Kommentit (11)
On siis aloittamassa päivähoidossa eikä saa siellä mitään erityistukea niin ajattelin että onko tällaisia lapsia paljonkin, senkö takia tarvittavaa tukea ei pystytä järjestämään?
Tyttö ei vielä paljonkaan puhunut 4v. Todettiin dysfasia ja sai sit puheterapiaa. Tuntuu, että ongelma on aika yleinen!
On jo nyt tämä tyttö aikuinen ja puhuu kuin muutkin!
3 vuotiaat tarvitsevat jo monipuolista kielenkäyttöä kehittääkseen sosiaalisia taitojaan. Myös lapsen itsetuntoa ajatellen on hyvin tärkeää, että tämä pystyy ilmaisemaan itseään selkeällä puheella.
Meillä sukulaiset päivittelee kun tyttö ei puhu mitään
jossa osa ns tavallisia ja osa puheessa ongelmaisia lapsia. Heillä erityislastentarhanopettaja ja erityisiä keinoja tukea puheenkehitystä. Yritä saada lapsi sellaiseen!
Jotta päivähoidossa voidaan antaa tukitoimia täytyy olla erityislapsi päätös jota varten pitää olla joku lausunto vaikka neuvolan puheterapeutilta jotta tiedetään mistä on kyse ja millaisia tukitoimia lapsi tarvitsee.
Voit keskustella asiasta lapsesi ryhmän lastentarhanopettajan tai mahdollisen erityislastentarhanopettajan kanssa.
Kielenkehityksen häiriöt ja viivästymät ovat tosi yleisiä ja niitä on monen tasoisia joten siksikin tarvitaan ensin kartoitus siitä mistä on kyse sillä tukitoimia on monia erilaisia. Rohkeasti kysymään vaan! :)
t. erityislastentarhanope
Meillä molemmat pojat ovat alkaneet puhua kolmen ikävuoden jälkeen. Sitä ennen vain yksittäisiä sanoja. Esikoisella oli syynä kireä kielijänne, joka leikattiiin kolmivuotiaana. Sen jälkeen puheen kehitys oli huimaa ja on nyt 5-v. ikäistensä tasolla. Kuopus puhuu nyt. 3,5 -vuotiaana lauseita mutta kirjaimet vaihtavat vielä paikkaa ja muutenkin puhe on välillä epäselvää.
Meillä puheterapeutti sanoi, että 3-v. puheesta tulisi lähipiirin saada selvää mutta ei välttämättä vielä vieraammat. Mutta sinä, jonka 3-v. ei puhu kuin 10 sanaa...soittaisin kyllä välittömästi kuntasi puheterapeutille soittoaikana ja kysyisin tarvetta puheterapiaan.
1v. 9 kk puhumattomuudesta en olisi huolissani. Tytöiltä odotetaan yleensä aikaisempaa puheenkehitystä mutta siinäkin on yksilöllisiä eroja. Jos ymmärtää puhetta, se riittää vielä tuossa vaiheessa.
t.yksi äiti, jolla jotain kokemusta asiasta.
Eli käymme kyllä säännöllisesti sairaalajaksoilla ja viikottain puheterapiassa. Lapsen puheenkehityksen viivästymä on merkittävä ja hän tarvitsisi erityistä tukea lääkärin mukaan. Kuitenkaan myöhemminkään esim. syksyllä lapsi ei pääse eiryisryhmään tai edes päiväkotiin jossa hallitaan viittomia. Nythän tulikin nopea aolitus päivähoitoon kun työpaikka järjestyi yllättäen eli ymmärrän kyllä että hyvä jos järjestyy joku hoito. Mutta ilmeisesti vastaavassa tilanteessa on niin paljon lapsia että kaikkia ei voida huomioida.
ja kyllä kaupunki on velvollinen järjestämään paikan erityisryhmästä jos lääkäriltä on suositus tällaiseen paikkaan ja lapsi siitä todella hyötyisi. Pidähän huoli että kun päivähoito on alkanut niin jos ei kyseisessä pk:ssa ole tällaista ryhmää niin asia ei jää siihen, vaan lapselle järjestetään paikka. Kyllä näissä asioissa päiväkodit voivat aina keskenään neuvotella kun lapsisijoituksia tehdään...
t. 10
Minkä ikäisestä lapsesta kyse?