Vanhemmuuden suorittaminen. Mistä pinnaatte?
Mikä sellainen, mitä lasten kanssa/lapsiperheessä "pitäisi" tehdä, on teille todella vastenmielistä/työlästä/hankalaa tai mitä ette edes tee, vaikka "pitäisi"?
Mun lapsi saa vähemmän kotiruokaa, urheilua ja raitista ilmaa kuin "pitäisi". Koska ne asiat ei mua hlö.koht kiinnosta ja vaativat extra yrittämistä. Onneksi on päiväkodissa, helpottaa paljon tätä syyllisyyttä.
Sen sijaan luetaan paljon, pelataan lauta- ja korttipelejä, lauletaan, jutellaan, köllitään ja hassutellaan. (Ja katsotaan elokuvia/pelataan koneellakin, pari kertaa vko).
Mites teillä?
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Mun teini kulkee (edelleen) bussilla, en kyyditä. Asutaan kaupungissa, pysäkille 5 min.
Miksi sinun edes pitäisi kuskata? Just oikeinhan tuo vaikuttaisi olevan.
Lapsen kanssa vietetystä ajasta, läheisyydestä, juttelusta jne.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mun teini kulkee (edelleen) bussilla, en kyyditä. Asutaan kaupungissa, pysäkille 5 min.
Miksi sinun edes pitäisi kuskata? Just oikeinhan tuo vaikuttaisi olevan.
:) Siitäkin on saanut palstalla paljon kritiikkiä. Muutettiin keskustasta kauemmas 3 vuotta sitten, ja olen edelleen sitä mieltä, että jos harrastukseen tai kavereille ei pääse bussilla (aamulla ja iltapäivällä 8 minuutin vuoroväli), ei tarvitse mennä. Eipä tuo ole nuorelle itselleen ongelma ollutkaan.
En ole joka ruokailun jälkeen jaksanut vaihtaa vauvan paitaa ellei ole ihan läpimärkä tai yltä päältä liassa. Likaantuu kuitenkin taas kohta seuraavassa ruokailussa.
En suorita vanhemmuutta lainkaan. Mina olen vanhempi.
Mä en ulkoile kuin kesällä tai erityisen kauniilla säällä. Onneksi ovat päiväkodissa, jossa ulkoillaan erityisen paljon, ja isänsä jaksaa viikonloppuisin käydä puistossa leikkimässä. Mä potkin mieluummin hammastikkuja varpaankynsien alle kuin värjöttelen kuravellissä pimeässä puistossa taivaan vihmoessa räntää.
Hiekkalaatikolla olemisesta ja muskareista ym jutuista. En yhtään viihdy tuollaisissa "lasten" puuhissa. Leikitään ja riehutaan kotona, käydään paljon kaupungilla, museoissa, syömässä ja kävelyillä.
Emme ulkoile kahdesti tai edes yhdesti päivässä. En tee neljää ateriaa päivässä, aamupalan ja iltapalan välissä teen yhden kunnon aterian ja sitten voi syödä hedelmiä tms. jos nälkä yllättää ennen iltapalaa.
Mun teini kulkee (edelleen) bussilla, en kyyditä. Asutaan kaupungissa, pysäkille 5 min.