Pitääkö hyvän miehen mielestänne toisinaan ”antaa vaimolla olla oikeassa”?
Vaikka tämä olisi väärässä.”kulta se on just noin!” Tms.
Jotta naiselle tulee hyvä ja rauhallinen olo eikä mies päsmäröi päälle vaikka olisi toisinaan oikeassakin.
Mitä mieltä jos mies ”oikaisee” vaimon asiavirheitä kovinkin usein/aina? Saa vaimolle surullisen olon, vaikkakin aiheesta.
Kommentit (10)
Hyvä mies voisi opetella oikean taivutuksen. "Antaa vaimon olla oikeassa" olisi kieliopillisesti oikein.
Muuhun en ota kantaa koska aloitus on naurettava.
Vierailija kirjoitti:
Vaikka tämä olisi väärässä.”kulta se on just noin!” Tms.
Jotta naiselle tulee hyvä ja rauhallinen olo eikä mies päsmäröi päälle vaikka olisi toisinaan oikeassakin.Mitä mieltä jos mies ”oikaisee” vaimon asiavirheitä kovinkin usein/aina? Saa vaimolle surullisen olon, vaikkakin aiheesta.
Kuinka kysyjä voi olla noin tyhmä? Pitääkö valehdella että saa toiselle hyvän mielen?
???
Pitäälö vaimolle valehdella?
Pitääkö vaimoa opettaa?
LÄÄKKEET!!!
Suosittelen, että haet naisen/vaimon koulutus ohjeet muslimeilta, he ymmärtävät naista ja osaavat antaa sinulle ohjeet jotka toimii.
Olisin loukkaantunut josmies ei korjaisi asia virheitä mutta loukkaannun jos hän pitää minun mielipiteitä väärinä.
Naislapsille pitää olla mieliksi, ettei ne saa itkupotkuraivareita. Muista lahjoa prinsessaa ja järjestää sirkushuveja, myös. Muuten tulee itku.
No sellaiset ihmiset ovat kyllä rasittavia jotka tarttuvat epäolennaisiin asioihin vain tuodakseen julki miten viisaita ovat "mä näin tänään tuolla hämähäkin jonka verkossa oli joku kärpänen ja.." "öö ei varmasti ollut kärpänen, kärpäset eivät elä tähän vuodenaikaan, se saattoi olla esimerkiksi koppakuoriainen"
Hyvä mies ymmärtää että vaimo on joskus oikeassa eikä tuputa omaa mielipidettään. Hyvä mies pitää naista ja tämän ajatuksia arvoisenaan.
Vierailija kirjoitti:
Hyvä mies ymmärtää että vaimo on joskus oikeassa eikä tuputa omaa mielipidettään. Hyvä mies pitää naista ja tämän ajatuksia arvoisenaan.
Kirjoittajan asia ei sisällä mitään muuta kuin argumentointi ja ajatteluvirheitä! Toisen oikeassa oleminen ei ole ymmärtämisestä kiinni! Oman mielipiteen sanominen ei ole tuputtamista, vaan mielipiteen sanomista! Se ei ole mikään hyvä mies joka pitää naista ja tämän ajatuksia arvoisenaan! Nainen itse käytöksellään määrittelee, minkä arvoisena häntä voidaan pitää. Samoin tekee mielipidekin, se itse määrittelee itsensä ja minkä arvoisena sitä voi pitää! Jos edellisen kirjoittaja on mies, hän on todellinen omaa mielipidettä vailla oleva kynnysmatto. Minun mielestäni kunnioitus on ansaittava, ja jos jossain joko miehessä tai naisessa en näe mitään kunnioitettavaa, enhän minä sellaista rupea kunnioittamaan! Jos nainen on tyhmä, tyhmänä minä sellaista pidän.
Vaimo lähti sitten vihaisena sateeseen. Toiminko törkeästi?