Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Oletko onnistunut pääsemään KOKONAAN eroon sokeritoukista? Millä tavalla?

Vierailija
23.09.2017 |

Meille ilmestyi sokeritoukkia pesutiloihin noin vuosi sitten. Tilat siivotaan viikoittain (joskus useamminkin), käytössä on viemärisuodattimet (hiussieppari), jos näillä nyt jotain merkitystä on.

Olen kokeillut kaikkea mitä keksin - käytän siivouksessa styrkempia aineita, desinfioin viemäreitä säännöllisesti, kaadan kiehuvaa vettä niihin ja nyt viimeisimpänä sirottelin muurahaisten torjunta-ainetta kosteisiin tiloihin.

Haluaisin nyt kuulla teiltä, joilta toukat ovat hävinneet KOKONAAN (huom! yksi toukka edelleen silloin tällöin EI ole kokonaan häviämistä), että miten te sen teitte!?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
23.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vain muuttamalla. Millään muulla ei pysyvästi. Kaupungissa ne tulee viemäristä ja vaikka kuinka yrittäisi niin niitä tulee aina vaan.

Vierailija
2/3 |
23.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuttamalla mutta et tainnut ihan sitä hakea.

Itse miettisin mistä niitä toukkia yhtäkkiä teille alkoi ilmestymään? 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
23.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli aluksi muutama aina vessassa (mikä ei sinänsä haitannut, kun liiskailin niitä sitä mukaa), mutta sitten eräänä pimeänä iltana sain slaagin, kun marssivat oikein armeijana keittiöstä olohuoneen puolelle.

Myrkytettiin, jonka jälkeen muutamia toukkia vielä ilmaantui, mutta liikkuivat kuin halvaantuneet ja todella hitaasti. Nyt en ole nähnyt ainuttakaan vuoteen tai pariin. Myrkky oli Bio-Killiä, eli oikein todella ikävä myrkky. Tuskin olisi myrkytetty, jos olisivat pysyneet pienenä esiintymänä vessan puolella. Kosteusvaurioiden mahdollisuuttakaan ei tutkittu, vaikka mielessä käy välillä, että sekin pitäisi kyllä tehdä vielä.