Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ainoat lapset, positiivisia kokemuksia tähän ketjuun

Vierailija
17.09.2017 |

Tällä palstalla tulee jatkuvasti esille haukkumista ja väitteitä siitä, että yksilapsisten perheiden lapset olisivat yksinäisiä, itsekkäitä, yms. Kootaan tähän ketjuun ne hyvät puolet perheen ainoana lapsena kasvamisesta.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
17.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen introvertin ja erakon puolivälissä. Minusta oli ihanaa tulla koulusta kotiin viettämään rauhallista laatuaikaa yksin kirjapinojeni kanssa (aikaa ennen nettiä), kavereissa oli riittävästi tekemistä.

Vierailija
2/6 |
17.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on enemmän luonnekysymys ja myös vanhempien luonteesta ja varallisuudesta kiinni. Mutta siis itse en ole lapsena enkä nyt aikuisenakaan ollut ahne. Pystyin ja pystyn antamaan omastani muille ja jakamaan ilman ahdistusta vaikka viimeisen kakun palan yms.

Useinhan ainoista lapsista sanotaan ettei jakamisesta tule mitään ja kaikki huomio halutaan itselle. Minulla ei lapsena ollut koskaan puute mistään, joten ei tarvinnut pelätä että jos nyt annan tästä karkkipussista toiselle, en itse saa ehkä pitkään aikaan mitään. Opin myös kärsivällisyyttä, kun en saanut kaikkea heti (tai en joskus ollenkaan).

Katselin joskus vierestä kun serkkuni riitelevät siitä kuka sai enemmän jäätelöä ja kuka oli viimeksi saanut nuolla taikinakulhon. Tavallaan ymmärrän sen halun ja tarpeen puolustaa itseään kyseisen kaltaisissa tilanteissa. Mutta en ymmärrä sitä tuollaisissa pikku jutuissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
17.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tästä tulee lyhyt ketju.

Vierailija
4/6 |
17.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aiheesta voisi kirjoittaa pitkästikkin. Tiivistetysti sanoen. Olen ainut lapsi ja onnellinen siitä.Rakastavat vanhemmat,isovanhemmat,tädit,serkut, jne...siis aina oli aikuiset läsnä.Oli leikkikavereitakin.En kokenut olevani yksin,halutessani oli mahdollisuus leikkiä ja touhuta yksinkin. En mielestäni ole itsekäs. Sosiaalinenkin olen,siksi olenkin viihtynyt palveluammateissa(45v),nyk.eläkkeellä. Sanotaan myös,että ainoilla lapsilla on parempi itsetunto.

Vierailija
5/6 |
17.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

On varmaan pitkälti tosiaan luonnekysymys. Itse viihdyin yksinkin ja minulla oli ihana äiti, jonka kanssa myös tehtiin kaikenlaista. En ole koskaan kaivannut laumaa ympärilleni, ja muutama hyvä ystävä on riittänyt. Toisaalta ne ystävät ovat edelleen ystäviäni ja olemme läheisiä, enkä usko, että kukaan heistä pitää minua itsekkäänä kus*päänä. Minut kasvatettiin ottamaan muut huomioon, enkä koskaan lapsenakaan syönyt esim. karkkeja toisten nähden tarjoamatta. Uskon olevani myös keskivertoa empaattisempi. Perheeni ei ollut kovin varakas, joten en ole saanut, mitä olen keksinyt pyytää, mutta ei minulta mitään olennaista puuttunutkaan. En siis ole lellitty kullannuppu. Isäni oli melko ankarakin, ja hyvää käytöstä minulta on edellytetty aina.

Vierailija
6/6 |
17.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

En muista, että olisin kokenut asiaa ainakaan tylsäksi. Ainakin kivaa oli tosiaan se vanhempien jakamaton huomio (olivat tosin eronneet, mutta siksipä etenkin) ja se, ettei tosiaan ole vaikea luopua omastaan, koska kaikkea oli niin, ettei siitä kilpaillut kukaan. Ja osaan tosi hyvin viihtyä yksinkin, sai keskittyä kaikkeen ihan rauhassa, hyviä muistoja.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi yhdeksän