Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lääkärit huomio, erikoisesta oireesta ja dg auki. Tiedättekö mikä voisi aiheuttaa?

Vierailija
14.09.2017 |

Älkää naurako aloitukselle... Onko merkittävä oire, sillä en muistanut mainita lääkärille tästä?

Aikaisemmin ulostin normaaleja kakkapötkylöitä kerran päivässä. Sellaisia, joita luonnehdin terveen elimistön tuottamiksi. Nykyisin ulostan aamulla lehmänläjän ja lisäksi illalla kuivahkoja papanoita. Ulosteiden väri on säilynyt normaalin ruskeana ja ulostaminen on näinkin vaivatonta, mutta mistä voisi johtua, että yön jälkeen tulee liian löysää ja iltapäivällä-illalla liian kiinteää? Ruokavalio ennallaan, kasvispainotteinen ja kipuja vähentävä. Ruoka-aineallergioita on todettu ja ne huomioin.

Tutkimuksen alla on muutama sairaus, joista vakavampia on jo pyritty poissulkemaan kuvantamismenetelmillä. Lääkärikin näkee oireet selvinä, tuntee minut ja tahtoo myös selvittää mysteerin. Ainakin Pvk, Krea, Asat, Alat, Na , K, D-vit, B-12-vit, Crp, Lasko ja Astrup ovat ok. Yleisvointi on ok, ei masennusta, ei voimakasta väsymystä, mutta invadidisoivia kipuja välillä liikkuessa ja levossakin. Liikunta kuitenkin auttaa pitämään yllä toimintakykyäni aina kun siihen pystyn. Dg:ssä on vielä hakuammuntaa. Pohdinnassa on kuitenkin laajempi munuaisten toiminnan tutkiminen, hormonaalisen säätelyn jutut, autoimmuunisairaudet ja lihassairaudet, muiden oireideni perusteella. Täsmääkö ulosteeni tila jonkun näistä kanssa?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
14.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et saa diagnoosia. Syötkö jotain lääkettä jotka voivat lamaannuttaa suolistoa? Syötkö tarpeeksi terveellisesti?

Vierailija
2/3 |
14.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hydrokortisonia, antihistamiinia. Ei muita lääkkeitä. Syön terveellisesti, koska se on ainut tapa pitää minut liikkuvassa kunnossa ja onneksi en enää edes kaipaa muunlaista ruokaa. En hae dg:ä, lääkärini hakekoon, mutta mihin tuo oire voisi liittyä?  Munuaisia ei ole vielä kuvattu eikä hormonimäärityksiä tehty esim.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
14.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lihakseni ja jänteeni ärtyvät, osa on silminnähden turvonnutkin ja sitten taas rauhoitunut. Menopaussia ei ole vielä. Tätä on jatkunut jo vuosia.

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kahdeksan