Tunnetko ketään vanhaa ihmistä joka olisi elänyt (lähes) koko elämänsä sinkkuna ja on onnellisen ja tasapainoisen oloinen?
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Tunnen.
Ovat yleensä naisia.
Kyllä. Ovat tyytyväisiä elämäänsä. Miten parisuhde tekisi onnelliseksi?
Maailman vanhin nainen sanoi: "Sinkkuna pysyminen on pitkän iän salaisuus"
Vierailija kirjoitti:
Maailman vanhin nainen sanoi: "Sinkkuna pysyminen on pitkän iän salaisuus"
<3
En. Tosin en tunne kovin paljon vanhoja ihmisiä. Tuntemani nelikymppinen ikisinkku on katkera ja valittaa kaikesta.
Tosin tuo "lähes" muuttaa vähän asiaa. Sukulaismummeli eli ihan onnellisena leskenä vuosikymmeniä.
Naapurini joka eli yli 100 vuotiaaksi oli hyvin tarkka siitä,että häntä kutsuttiin neidiksi. Sanoi pitkän iän salaisuudeksi konjakin, kortinpeluun ja mielenkiintoisen työn aikoinaan ja tietysti ystävät.
Montakin, ja he ovat kaikki miehiä. Jokainen saisi naisen varmaan jos haluaisi. He ovat aktiivisia, ei viinan kanssa läträäviä. Matkustavat paljon, mökki on jokaisella sekä oma asunto. Yksi käy tanssimassa säännöllisesti, yksi pelaa tennistä ja kaksi muuta laulaa (en tiedä missä 😁). Kukaan ei ole ylipainoinen eikä tupakoi. Kilttejä, hauskoja miehiä. Kolme on jollain tavalla sukua ja yksi on naapuri.
Tunnen.