Hammaslääkärille tai kampaajalle on turha narrata
he näkevät hampaista ja hiuksista miten on elänyt.
Kommentit (6)
Juu een syö namia tai juo limuja..muuten vaan hampaat huonona..ööö
Kampaaja tosiaan näkee onko stressiä tmv.
Hyvä ettei shampoo merkkiä kerran kertonu mulle :)
Eikä näe. Hammaslääkärini kehuu aina, kuinka olen pitänyt tosi hyvää huolta hampaistani, ei ole yhtään hammaskiveä edes, kyllä on hienoa, näkee että lankaan säännöllisesti ja käytän hyvää fluoritahnaa.
En ole käyttänyt fluoritahnaa yli 15 vuoteen, pesen kookosöljyllä ja joskus fluorittomalla luomu-tahnalla. Hammaslankaa en käytä koskaan. Syön karkkia monta kertaa viikossa ja viiniä olen juon aterialla lähes joka päivä yli 20 vuotta (sen happamuus kuulemma tuhoaa kiillettä).
Eli eipä ainakaan mun hammaslääkäri huomaa kyllä hampaista paljonkaan.
En oo kyllä kummallekaan ruvennut koskaan elintapojani selvittämään. Kampaajalla pyydän leikkaamaan ja hammaslääkäri tekee tarkastuksen ja tarvittaessa hoitotoimenpiteet. Miksi kertoisin heille mitään siitä, miten elän? Elän normaalia elämää, en hirveän paheellista, mutta en terveyshihhuloikaan. Hiuksiin kyllä vaikuttavat myös geenit ja stressi, ei pelkästään elintavat.
Kuule, minä en selittele kenellekään elintapojani, ei kuulu palkollisille. Menen paikuuttamaan hampaani ja leikkuuttamaan tukkani, ja se riittää.
Monet kampaajat huomaavat kilpirauhasenvajatoiminnan.
Ok! Kiva kun kerroit...