Mikä tämä tietokoneen kuvake on? Miksi se aina välillä ilmestyy alapalkkiini? +paranoiaa
Se on siis ympyrä renkaan sisällä, jotain tämän kaltaista (mutten muista olivat musta ja valkoinen toisinpäin):
https://maxcdn.icons8.com/Share/icon/User_Interface//circled_dot1600.png
Se ilmestyy aina ihan yhtäkkiä, vaikka olisin av:lla ja vain tuijottaisin ruutua, useiksi sekunneiksi ja poistuu myös itsestään yhtäkkiä. Av:n lisäksi auki olevia sivuja on vain Youtuben aloitussivu ja Gmail-sähköpostin inbox.
Tämä kuulostaa ihan vainoharhaiselta, mutta se ilmestyy aina, kun en ole vastannut yhden miehen viestiin n. kahteen vuorokauteen. Yleensä siis vastaan saman vuorokauden sisällä, mutta jos en ole vastannut, kuvake ilmestyy. Kai se on vain sattumaa...? Mies on kyllä koskenut tietokoneeseeni ennen ennen kuin kuvake alkoi ilmestyä, mutta ei kai mitään "vakoiluohjelmaa" voi asentaa toisen koneeseen ja että tuo kuvake kertoisi siitä?
Kommentit (8)
Oliskohan et sun sijainti on päällä, puhelimessa joissakin on ympyrä pieni musta keskellä ja valkoiset reunat. Tai se voi olla joku muu.
Miksi joku vaivautuisi varta vasten luomaan vakoiluohjelmaan graafisen elementin joka paljastaisi kyseisen vakoilun?
Vierailija kirjoitti:
Oliskohan et sun sijainti on päällä, puhelimessa joissakin on ympyrä pieni musta keskellä ja valkoiset reunat. Tai se voi olla joku muu.
Mitä tarkoittaa, että sijainti on päällä? Voiko toinen laittaa koneeseeni jotain ja sitten tarkkailla sijaintiani? Minua häiritsee, että kuvake ilmestyy aina, kun mies on lähettänyt viestin ja joutuu odottamaan vastausta.
ap.
Onko sinulla Windows 10 käyttöjärjestelmä? Niissä on automaattisesti sijainnin paikannuspalvelu päällä. Eli se paikantaa koneesi sijainnin tarkalleen voidakseen esim. tähdätä sinulle mainoksia sen perusteella ja sääpalveluja.
Vierailija kirjoitti:
Miksi joku vaivautuisi varta vasten luomaan vakoiluohjelmaan graafisen elementin joka paljastaisi kyseisen vakoilun?
En tiedä oliko "vakoiluohjelma" juuri oikea sana, mutta tarkoitan jotain toisen koneen ja sijainnin seurantaan soveltuvaa välinettä. Mies ei välttämättä tietäisi että siinä on tällainen ominaisuus.
T. paranoidi ap.
Vierailija kirjoitti:
Miksi joku vaivautuisi varta vasten luomaan vakoiluohjelmaan graafisen elementin joka paljastaisi kyseisen vakoilun?
Mulla on kaksi kertaa tullut uuden telkkarin vasempaan alanurkkaan musta palkki, jossa teksti "KAMERA AKTIVOITU". Käyttöohjeesta ei löydy mitään tietoa kamerasta.
WTF?
"all seeing eye" eli illuminati tarkkailee mitä teet koneellasi.
Tai sitten ei. Vie hiiren nuoli siihen päälle niin vinkkiteksti saattaa kertoa ohjelman nimen. Tai sitten klikkaat hiiren oikealla sen ikonin kohdalta ja katsot mitä valikossa lukee, sekin saattaa kertoa ohjelman nimen.