^^KESÄKUUN ODOTTAJIEN MAANANTAI
Aikaista aamua kaikille!
Katsotaan kuinka kerkeän kirjoitelemaan ennenkuin esikoinen herää :)
Kommentit (34)
[color=green]esittelylistasta puuttuu vielä näiltä nimimerkeiltä synnärit:
♥
5xmamma
Mammix6
Summersnow
Miuku75
Susalu
Tuutikki76
Tummetott
Kesä06
Sherona
Porkkan@
Tuah
♥
ja sitten vielä linkki viikonlopun jätti pinoon :)
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=6872176&p=2&tmode=1&smode…
Faith_:
No niin. mitäs sitä sitten. Vauveli on potkinut pari päivää oikeaan kylkeen, mutta nyt on potkut enemmän ylhäällä ja keskellä. Olisikohan se jo kääntynyt pää alaspäin. Itseä aina mietityttää, että miten se vauva jaksaa niin monta viikkoa olla pää alaspäin :) Tässähän on vielä n. 10 vk jäljellä! Mutta kuulemma just vkoihin 32 mennessä moni vauva on jo kääntynyt.Ei kai kukaan ole vielä saanut uutta äitiyspakkausta?
(tässä muuten esimerkki semmoisesta kysymyksestä, johon ei välttämättä tule vastausta. On näes aika epämääräinen...jos kirjoitan G:Onko tullut uutta äitiyspakkausta??? , niin tulepi varmaan enemmän vastauksia!:)
Faith, nuppu kohta 2 vee ja tiikeri 29-viikolla
[color=green]juu piti käydä laittamassa puurot jäähtymään jos vaikka yrittäis käydä tyttöjen kanssa kävellen kaupassa näin aamupäivällä jo
mä luulen että tää asukki kääntyi eilen perätilaan :/ tai potkut tuntuu nyt tuolla alhaalla voimakkaimmin ja sitten keskellä masua kans (höh) no kerkeehän tässä vielä tekemään useammatkin kuperkeikat siellä :)
äippäpakkaus hakemuksia en oo vielä vienyt,mutta tuossa reilun viikon päästä ne on sitten munkin pakko viedä viimeistään.
Semmonen on kovasti mietityttänyt mua kun mua ei pissata öisin...niinkin hassua vaivaa sitä kaipailee :O
mutta kun aiemmissa tuo on ollut riesana heti alusta asti, ja parhaimpina öinä sitä sai juosta siellä kolmekin kertaa... Ja nyt ei mitään???miksiköhän...eikö vauva ookkaan niin iso kuin pitäis...vai mikähän tuolla sisuksissa on nyt niin erilailla että ei pissitä ollenkaan.
torstaina mullakin pitkästä aikaa neuvola :) täytyy kait sielläkin kysäistä tosta
no nyt alko heikottamaan sen verran että pakko häippästä syömään,moro taas!
krisse,tytöt ja Aurora/Allu rv29+2
Kirjoitanpa nyt pikaisesti ennen kuin lähden työtouhuihin, niitä sitten taas piisaa. Kotonaki pitäsi kirjoitella, mutta aika yksinkertaisesti anna periksi, vähän pitää huilata, ja sitten ilta menee esikoisen kanssa touhutessa. Eilenki yritin vähän olla tietokoneella, mutta eihän sitä sitten raski olla, kun toinen pyytää vieressä, että tule äiti leikkimään mun kanssa, kato mun leluja...onneksi kohta alkaa loma, ja voidaan viettää esikoisen kanssa viekä äidin ja pojan laatuaikaa, ennen kuin uusi tulokas tulee : ) Sitten pitää esikoisenkin kanssa enemmän puhua vauvan tulosta, ja mitä se oikein tarkoittaa.
mullakaan ei kauheasti pissata yöllä, vaikka yritänki juoda vettä kovasti ennen nukkumaanmenoa, just niiden suonenvetokohtausten vähentämiseksi, ja sitten pissa on aamuisin aika väkevän oloista. Nestettä yritän päivän aikanaki juoda reilusti, kaipa elimistö vain nyt tarttee nestettä, ja vaavi ottaa omansa.
Munki pitäs pikkuhiljaa alkaa penkomaan pieniä vauvan vaatteita, ja tehdä oiken inventaario, mitä pitää hankkia lisää. Harsoliinoja ajattelin hommata, tuossa vauvalehden nettikaupassa oli kätevän oloisi pukluliinoja, mutta en sitten tiedä pärjäiskö tavallisilla liinoilla...
sokuri 31+1
vastaan ensin
äippäpakkaus: ilmoitus on tullut mutta itse pakkaus ei, tulee varm tällä viikolla
pukluliinat: vauvatar-nimisestä netishopista saa myös noita liinoja, en tiedä onko kalliimpia/halvempia !
" sisäpiiristä" : joo, lueskelin eilen pinon läpi, yleensä en vkoloppuisin kirjoittele aktiivisesti, kun ei oikein kerkee. En ole itse kokenut että olisin ulkopuolinen, vaikei kaikkeen kysymini/kommentteihini ole vastausta tullut. Olen pitänyt tätä foorumina, missä voin purkaa tuntojanai raskaudesta ja valittaa : ) välillä vaivojani...ei raskaanaolevat eivät välttämättä jaksa kuunnella/kiinnostua asasta, mikä itsestä tuntuu tod tärkeältä.
Se voi olla että herkkänahkaisuus/loukkaantuminen yms on myös hormoonimyllerrystä, ainakin mä huomaan itsestäni että loukkaannun ja olen herempi kuin yleensä näin raskausaikana.
(.) kauhea väsy ja suppailut koko vkonlopun! Huomasin että oli liian rankka vkonloppu liikaa tekemistä yms eikä kerinyt lepämään ja siitä sitten on pari yötä kärsitty : (
Krisse : nimistä vielä Claudia on munki suosikki tyttöjen nimistä poika on vielä hankalampi Casper ok, mut niitä on niin paljon!
Ehdotelkaapa muutkin poikien nimiä! (Muiden lasten nimet muistaakseni perjantain pinossa)
Ei nyt taidan lähtee väsystä huolimatta jumppaan! Saa vähän turvotuksia pois!
hauskaa päivää kaikille!
Minäkin taas pitkästä aikaa ehdin kirjoittamaan! On ollut nyt kyllä jo helmikuusta asti töissä niin mahdottoman kiire, että läheskään joka päivä en ehdi edes lukemaan teidän kirjoituksianne! =( Sen vuoksi sitten kirjoittaminen on jäänyt todella vähälle, mutta tänne on kuitenkin niin kiva tulla purkamaan tuntojaan ja todellakin lukea teidän muiden kuulumisia, edes silloin tällöin! Luin teidän kirjoittamianne juttuja viikonloppupinosta, ja huomasin, että moni tuntee itsensä ulkopuoliseksi, mutta älkää nyt hyvät ihmiset sellaisia ajatelko! Itsekään en tosiaan ole n. kahteen kuukauteen käynyt täällä edes viikoittain, mutta siitä huolimatta tunnen kuuluvan kesäkerttuihin, koska tänne olen alkujaan tullut mukaan, ja edelleen meillä kaikilla on se sama päämäärä- eli vauvan syntyminen kesäkuussa!!!!
No se siitä sitten... eiköhän tuo aihe ole loppuunkäsitelty.
Jos sitten jotakin kertoisin raskauden tämänhetkisestä tilasta... Olo on ihan " normaali" . Lääkärin vastaanotolla olen joutunut nyt käymään pari kertaa, kun ekalla käynnillä lääkäri sanoi paikkojen jo pehmenneen ja kohdunsuun olevan jo sormelle auki!!!! No, siitä sitten viikon päästä kävin tarkistuttamassa tilanteen, ja paikalla oli eri lääkäri, joka kas kas, totesi kaiken olevan mielestään aivan niin kuin pitääkin! Ota nyt sitten selvää! Tämä toinen lääkäri sanoi, että on aivan normaalia, että kohdunsuu on toisessa raskaudessa pehmeämpi kuin ensimmäisessä ja että ei ole mitään syytä huoleen, varsinkaan, kun minulla ei mitään kivuliaita supistuksia ole. No kaikesta huolimatta, taas tämän viikon torstaina täytyy mennä tarkistuttamaan tilanne, ts. lääkäri haluaa katsoa, että tilanne ei ole muuttunut miksikään ja saan olla rauhassa asian suhteen.
Mutta eipä tänne sitten kummempaa. Huomenna menen sokerirasituskokeeseen, yäk. Viime kerrallakin siihen jouduin ja silloin onneksi oli arvot kohdallaan, joten täytyy toivoa, että nyt olisi sama juttu. Lievän ylipainon vuoksi joudun kokeeseen.
Mutta hyvää alkanutta viikkoa TEILLE KAIKILLE!!!! Yritän tässä olla jälleen vähän aktiivisempi palstailija, jos vaan millään ehdin....=)
t.susse 29+3 + joona02
Neuvolakuulumisia täältä tänään! Kävin aamulla taas kuukauden tauon jälkeen neuvolassa ja hyvin menee. Painoa oli tullut ihan maltillisesti tällä kertaa (190g/viikko) ¿ onneksi! Viimeksi oli tullut sellaiset kilo/viikko¿ No, olen yrittänyt vähän hillitäkin pullan ja suklaan syöntiä. Vauvan sydänäänet kuului hyvin ja pieni temmelsi masussa, kun täti tökki. Verenpaineet oli nousseet hiukan (sekin onneksi), nyt oli 110/64. Eiköhän tämä huimailukin kohta ala helpottaa. Mitäs muuta sitten¿ sf-mitta muistaakseni 26,5.
Olen päättänyt satsata omaan hyvinvointiin ja hankkia kunnolliset tukisukat, taidan poiketa Instrussa jo tänään. Eilen istuskelin sohvalla jalat pystyssä 2 tuntia eikä silti jomotus hellittänyt, joten pakko kai se on kunnon sukat hankkia. On tässä vielä kuitenkin niin monta viikkoa kesäkuuhun, että kai se on säästämistä väärässä kohtaa, jos aikoo kärsiä särkevistä suonikohjuista vielä niinkin pitkän aikaa.
Vessajuoksuista vielä: mä olen tehnyt tässäkin raskaudessa periaatepäätöksen: en nouse yöllä vessaan sitä ensimmäistäkään kertaa. Jos pitää esikoista nousta lohduttamaan, niin silloin yleensä hätä iskee ja on pakko käydä samalla reissulla, mutta kertaakaan en ole pelkän pissatuksen takia ylös noussut. En tiedä, johtuuko tämä uljaasta päätöksestäni vai jostain ihan fysiologisesta tai muusta syystä, mutta sama kai se, olen lopputulokseen hyvin tyytyväinen! Tämä on varmaan tosi yksilöllistä, mutta omalta kohdaltani olen huomannut, että yölliset vessajuoksut on mulle vain tapa. Mitä useammin käy, sitä useammin pissattaa¿
Ja sananen minultakin tuohon kirjoitteluaktiivisuuteen ja kommentointiin: eikös se vähän niin ole, että jokainen kirjoittelee ja kommentoi omien mahdollisuuksiensa/mieltymystensä/tarpeittensa mukaan? Mun mielestä ainakin on tosi kiva, että voi välillä käydä kuulumisia laittamassa silloin, kun siltä tuntuu. Tämän on tarkoitus olla kivaa ja piristävää, ei ketään velvoittavaa! Ja jos johonkin asiaan tahtoo kipeästi kommenttia, eikös sitä voisi rohkeasti pyytää, että ¿voisitteko neuvoa, tämä on mulle tärkeä asia¿ tms.? Eiköhän siitä sitten kanssasisaret koita neuvoa, jos kokee osaavansa.
No joo, paras lopetella jo, tästä aiheesta voisi kirjoittaa vaikka kirjan. Tsemppiä kaikille harmaaseen päivään!
Katalin rv 30+3
Formuloita katotaan pojan kans uusintana, ku eilen ei ihan jaksanu herätä niitä varten...
ÖISESTÄ VESSASSA KÄYNNISTÄ: Mä käyn yleensä kerran vessassa, mut joskus jos oikein hyvin saa nukuttua, ei tartte käydä ollenkaan. Ja sitte on öitä et jokaikinen asennon vaihto saa aikaan muka niin hirveen vessahädän et pakko on mennä, ja pöntöllä jo naurattaa, muutama pisara ;)))
KRISSE: Nyt ku uusiks luin tota sun kirpparikäyntiä, tuli mieleen et melkein samanlaista ku mulla pojan odotuksessa. Mutta siis melkein... jostain rv 20 eteenpäin tuli ihan yhtäkkiä sellanen pistävä/repivä kipu, mut useimmiten se oli toispuoleista. Mut sillon ku se tuli nii liikkuminen pysähty siihen ja hyvä et hengittää pysty... Ja mitään syytä siihen ei löytyny. Lääkäri koitti kysyä onko se supistusta, mistäs minä semmosta oisin voinu tietää... Myöhemmin selvis et ei ollu supistusta. Ja lääkärin päätelmä oli et suolisto joutuu koville ja se saa sen aikaseks. Vielä tänäkään päivänä en sitä usko....
EILINEN KYSYMYS VIIVASTA MAHASSA: ONKO KELLÄÄN VAAN NAVAN YLÄPUOLELLA? Ja mitä ennustuksia siitä, tyttö/poika? Ja enää en muista kellä oli ympyrä navan ympärillä.... En oo koskaan kuullu et niinki voi olla....
Mä en ymmärrä miten jotkut tietää miten päin vauveli on,jos siis kääntyilee niin paljo.... Itelle tuli yllätyksenä ku lääkäri sano et pää alaspäin ja kontallaan, eikä oo kyl ainakaan isommasti sen jälkeen vaihtanu asentoo...
Mut liikkeet on vähentyny huomattavasti. Siis melkein huolestuttavan huomattavasti.. Kohta pitää rueta kuulostelemaan, tälle aamulle ei vielä oo tuntunu...
Jokohan oisin riittävästi pinoo venyttäny... ;)))))
Lähen vauvan vaatteita penkomaan ja pesemään....
Suhmura ja Napura 30+4
Minä olen aktiivinen taustailija mutta joskus harvoin olen lyhyesti nakutellut jotain mitä mielessä on ollut. Kiva kuitenkin on lukea teidän viestejänne ja todeta kuinka monta samassa tilanteessa olevaa löytyykään.
Olen ollut sairaslomalla reilun 2vk. nyt pehmentyneiden paikkojen ja kohdun avautumisen (1cm) vuoksi. Supistelujakin on ollut ja viime aikoina paikat melkoisen kipeänä. Eilinen oli tosi inhottava päivä kun häpyluuta painoi ja reisien sisäpintoja. Tuntui että mahakin oli tosi piukee koko päivän. Edellinen yö meni kanssa vaan sopivaa asentoa etsiessä. Illalla sit päätin että soitan neuvolaan tänään,mutta nyt tuntuu taas tosi hyvältä eiliseen verrattuna. Ihan kuin maha olisi taas erimuotoinen ja ihan eripaikassa kuin eilen. En osaa kuitenkaan sanoa että onko laskeutunut vai mitä on tapahtunut.
Voiko vauva olla jo tässä vaiheessa (rv28+4) pää alaspäin ja kiinnittynyt? Onko kenelläkään vastaavia vaivoja? Välillä alkaa pelottaa että jos vauva syntyykin pian...
Sairaslomaa olisi perjantaihin asti mutta jotenkin tuntuu siltä että enpä taida enää päästä töihin ennen äippäloman (17.5) alkua. Onneksi esikoinen on päivät päikkärissä että saa huilata. Kyllä nyt viikonloppuna huomasin miten sitä on avuton kun ei pysty kunnolla mitään tekemään ja periaatteessa pitäisi levätä koko ajan. Ei muuten ole kivaa kun paikat alkaa puutumaan ja huomaa ihan jäsenten kangistuvan saatikka miten paino nousee jatkuvasta sohvaperunana olemisesta...
Hyvää maanantaina jatkoa!
Torstaina olisi lääkärin kontrolli jossa nähdään jatkuuko saikku...
Jospas minäkin tuon oman korteni kekoon tänään. Elikkäs en oo tainnu kun kerran vaan kirjotella kuulumisia raskauden alkuvaiheilla. Lukenut olen aina kun vaan kerkee.
Eli tosta yövessa-jutusta sen verran, että mäkin olen kahden ensimmäisen kanssa joutunu ravaamaa vessassa öisin, mutta nyt onkin aivan eri tilanne. Ei ole tarvinnut käydä kuin ehkä parina yönä (unohtunu ennen nukkumaanmenoa käydä). Tää odotus onkin kaikin puolin erilainen kuin kaksi ensimmäistä. Itekin olen ihmetellyt kun ei ole tarvinnut ravata vessassa öisin.
Oltiin pe-su miehen (ja sukulaispariskunnan) kanssa laivalla ja oli kyllä ihan mielettömän hauskaa. Teki kyllä tosi hyvää päästä tuulettumaan. Oltiin siinä illalla sit kuuntelemassa bändiä ni pikkunenhan alko ihan täysii jytää masussa...tais olla hiukka kovammat soundit kun normaalisti esim. kotona, joten siitäkös tämä sitten innostu :)
Nyt on sit syöty viikonlopun aikana enemmän kun laki sallii ja kaapit täynnä makeeta :) nekin varmaan syöty ennen ensi viikkoa :)
Mutta nyt laittamaan esikoiselle jotain dvd:tä...
Kenguroo rv 28+2 ja lapset 2v8kk ja 1v4kk
Olipas tosiaan jättipino toi viikonloppu :)
Täälä tulee tosiaan vettä taivaalta. Mun mielestä on ihan jees,kun haluan,että kevät olis jo. Kyllästyttää tää talvi!
Suhmura jutteli lineanegrasta: Mulla se on haalea,mutta näkyy kumminkin. Se lähtee ihan häpyluusta ja menee napaan josta se jatkuu navan yläpuolelle rintoihin asti. En sitten tiedä kumpi on tulossa. Itsellä on tyttö fiilis, ja sormustesti näytti tyttöä,mutta voihan noi mennä ihan mönkäänkin ;) 50/50 mahdollisuudet!
Katalin: jutteli tukisukista. Mä olen ostanut sellaiset lentosukat citymarketista tais maksaa 7.50 ekee ja ne on ollut ihan yhtä hyvät kuin intsrun omat olis ollut. Ne oli suomessa valmistetut sellainen valkosininen etiketti. (tietty en muista nimeä) Ja sitten olen ostanut sellaisia halppis tukipolvareita citarista 2.90 ekee kpl ja nekin on toiminut ihan hyvin monen pesun jälkeenkin. Ajattelin hakea niitä vielä parit lisää tässä niin saa vaikka käyttää niitä loppu ajan jos on tarvis.
Krisse-79: Ihmetteli pissillä ramppaamisen vähenemistä. Itse olen huomannut saman,että nyt ei ole enää tarvinnut jousta pissillä kuin kerran tai kaksi yössä vaikka kuinka tankkas juomaa iltaisin. Tämän vaivan huomasin kadonneen heti seuraavana päivänä kun kätilö oli ilmoittanut että nyytti on kääntynyt.
Ai niin joku kyseli äp-pakkauksesta. Mä sain ainaskin sen vanhan! ja olen siihen ihan tyytyväinen.
Oma nyytti ja minä: Eilen luettuani pinoja sain pakottavan tarpeen lähteä kirpparille. Löysin sieltä sitten aivan uuden itsekudotun villatakin ja villahousut talveksi nyytille. Oli aivan yli-ihanat. (laitan kuvan sinne meidän kuvasivuille kun kerkiän) Ja voitteko kuvitella,että hinta oli
3 ekee. Sillä hintaa saa yhden kerän joka ehkä riittää just ja just housuihin. Mieskin ihmetteli kun kotiuduin niiden kanssa,että kuinka voi olla mahdollista. Joskus tekee hyviä löytöjä, tolla hintaa en edes itse viitti ruveta mitään tekemään.
Nyytti on ihan selvästi tosiaan nyt päättänyt jäädä pääalaspäin. Tänään aamulla se jo potki mua tonne ylämasuun. Ja käsillä rummutteli alavatsalle :) aivan hymyilyttää,että mitä ihmettä se sielä oikeen touhaa? Muuten ei oikeastaan ole supistellut pahemmin eikä ollut kipuja sielä päässä.
Rinnat ovat todella arat. Ja luulen,että rinnoissa on joku maitotukos tai vastaava kun niin särkee! Siitä olen päätellyt kun nyt ei ole vuotanut maitoa. Pitäis varmaan hautoa rintoja jollain lämpimällä hauteella jos se auttais. AUZ!
No joo nyt päästän muutkin palstaileen,kun taas tuli romaani!
Lilli81 31+3
[color=navy]Mulla tuo yöllä vessassa ravaaminen on vaan lisääntynyt. Kaveri on ruennut ihan mahdottomaksi öisin. Potkii ihan hirveesti. Viime yön sain jo paremmin nukuttua kera neljän tyynyn.
Huomenna ois mulla se lääkärinkontrollo lyhentyneen kohdunkaulan takia. Nyt oon kyllä ollut tosi hyvävointinen, eli tuskin siellä on mitään muutoksia tapahtunut. Neuvola on sitten viikon päästä. Mulla on ollut tosi harvoin noita neuvoloita. Ne on ollut 4 - 6 viikon välein. Näinköhän ne tän käynnin jälkeen muuttuis kahden viikon välein. Mut ei kait siellä tartte ravata koko aikaa jos kaikki on hyvin.
Mulla on kyllä nykyisin tylsää. Hirveellä säpinällä oon tehnyt kaikki koulutehtävät ja nyt ei oo oikein mitään tekemistä. Meillä on noin kolmena päivänä viikossa 2 - 4 tuntia koulua, joten sinnekään ei saa aikaa kulumaan. Jos ois paljon rahaa, niin sitten keksisin kyllä tekemistä. Hirmu vaikeaa vaan olla paikallaan, vaikka tässä vaiheessa raskautta se alkaisi olla jo ihan suotavaa.
Eilen tuli vissiin uusintana se 4d-dokumentti sikiön kehityksestä. Siis raskauden loppuajasta ja synnytyksestä. Itku pääs kun se vauva syntyi ja näki äidin onnellisen ilmeen. Vielä tässäkään vaiheessa en oikein osaa ajatella synnytystä. Toisaalta mietin jo pikkuhiljaa sairaalakassin valmistelua.
Nyt tuli kaveri meille, pitää mennä
Tytteli-83 rv 29+5
[color=blue] Ensin jotain vastauksia joita mietin..
[color=green] Suhmura se oli kait ?! joka kyseli viivasta eli linea negrasta. Mulla ultralla sanottiin, et on tyttö ja viiva on navan alapuolella, mutta niin oli myös esikoisesta, joka on poika :) Että taas 50/50 mahdollisuus..hähää :) Etpäs tiedäkkään kumpi on tulossa :) :)
[color=blue] Ja Lilli ja Krisse puhuivat pissaamisesta, et ei oo tarvinnu rampata yöllä enää vessassa niin usein..ja siitä, et jos se vaikuttaa, et vauva on kääntyny?! Mulla on kans käynnit vähentyny yhteen tai kahteen kertaan ja vauva oli nyt kääntyny pää alaspäin! Että voi siinä olla perääkin..
[color=green] Hansu75 mietti, et voiko vauva olla jo lähtökuopissa..Kaipa se voi jo olla. Mulla esikoisesta oli kans paikat auki 1cm aika kauan, mut tuli silti viikon myöhässä (ihan itse lähti sit syntymään). Ja paikat oli kipeenä kun se vauvan pää painaa sinne alas! Ja on tässä raskaudessa ollu alusta asti liitoskipuja..paikat jotenkin ' rempallaan' kai?! Kaipa kaikki tuo on kans aika yksilöllistä..
[color=blue] Ja sitten nyyh.. itse asiaan!! Mä vein esikoisen tänään ekaa kertaa hoitoon (pph:lle). Oli ensin muutamia kertoja, et äiti älä mene vielä, mut ei sentään itkeny, kun oltiin oltu tutustumassa. Haen hänet yhdeltä..sitten tietää miten on menny?! Jotenkin kauhee olo..vaikka se on hänelle parempi, kun on muitakin lapsia joiden kanssa leikkiä. Ja hän on vaan 3pvä/vko puolipäiväisesti, että sellasta! Silti vielä nyyh ja nyyh ja nyyh.. :' ( Mä meinasin ite ruveta parkumaan, kun hän jäi sinne niin raukkana! Olen työni lomassa hoitanut häntä kotona ja ulkoilut ja kaikki muukin askartelu on sujunut tosi hyvin vaikka olenkin raskaana. Samalla lailla ollaan ulkoiltu..mutta kun hän tulee toukokuussa 3, niin tarvii vähän muitakin lapsia ympärilleen.
[color=green] Lähden nyt kirjastoon ja kauppaan ja hakemaan häntä..joten TAAS VOIKAA HYVIN KAIKKI KESÄKERTTUSET!!
Hanna* RV 30
Kirjotin sellasen romaanin ja kun painoin ok..KOKO VIESTI KATOSI JÄLJETTÖMIIN!!!!
Mistä niitä erilaisia värejä löytyikään?? Siis niitä kirjoitus värejä??
Hanna*
http://www.frappr.com/kesakertut2006kartta
Mutta tällä hetkellä mulla ei ainakaan sivu aukee :(
Sielä on jonkin verran masukuvia ja sitten muita kuvia. Kannattaa käydä sinne liittymässä!
Lilli81 31+3
Täällä oli mieli matala aamusta tähän asti, mutta kummasti tuo postimies tuomisillaan piristi, toi meinaan lapun postissa odottavasta äitiyspakkauksesta :):). 2005 vuoden pakkaus se luultavasti on ja sen haluaisinkin. Iltaan asti vaan pitää mielensä malttaa, kun en itse pääse kahden pienemmän ja masun kanssa sitä hakemaan kun ei ole autoa.
Lineanegrasta kun oli puhetta, niin siihen en osaa vastata, koska nykyisin mulla on vatsassa niin paljon raskausarpia, että ei sieltä viivoja erota ja esikoisen ajoilta en muista oliko millainen.
Yöllisiä vessareissuja mulla on kerran yössä tai joskus ei yhtäkään. Ja sen olen huomannut, että jos yöllä käyn, niin aamulla menee pitkään ennen kuin tarvii käydä. Tässä raskaudessa mulla on paljon enemmän turvotusta jaloissa ja syön suolaisemmin kuin ennen, joten taitaa sekin vaikuttaa,kerää nesteen.
Omasta olosta vielä... alapäähän vihlaisee välillä kipeästi kesken kävelyn ja liitoskipuja tulee jos istun liian kauan paikoillani tai sitten kävelen liikaa. Mulla ei kohdunsuun tilannetta ole tutkittu, kun viimeksi 12rv, 26rv oli lääkäri, mutta silloin ei tutkittu,joten pitänee pyytää tilanne seuraavaksi tarkistamaan.
Kiloja mulle on kertynyt jo 13kg! Tunnen itseni inhottavan läskiksi, mutta en saa syömishimoilleni mitään. Ja vauvasta nuo kilot ei yksin johdu sen kertoo peili. Ennen raskautta olin ihan normaalipainoinen, lääkärin mielestä hoikka. Hän ei pitänyt pahana vaikka painoa tullut reilusti. No kunhan vauva syntyy, niin sitten lenkille ja olen onneksi laihtunut ihan imettämälläkin. Toivottavasti imetys onnistuu tämänkin vauvan kohdalla.
Olsku rv30+5
minakin kirjoittelisin. Paivisin kayn kylla teidan juttuja lukemassa, ei vain ole tullut kirjoiteltua kun luen ne niin myohaan Suomen aikaa..
Viikko enaa toita ja sit on viikon loma! :-) Loman jalkeen tyopaivat vahenevat kahteen/vko joten voi ottaa iisimmin. Ihan kun tama kolme paivainen tyoviikko olisi jotenkin niin rasittava, heh. Aion olla kuitenkin mahdollisimman myohaan (kunnes vedet menee? -vitsi) toissa joten ihan hyva ottaa vahan rauhallisemmin. Ma luulen et se viisi lepopaivaa viikossa on ihan tarpeeksi, varsinkin kun meilla on kaikki (ainakin melkein) vauvatavarat laitettu jo valmiiksi paikoilleen.
Alright, hyvia paivanjatkoja kaikille. :-)
Lullaby80 rv29+2
Kovasti nyt on ollut tuosta ulkopuolisuudesta keskustelua...Mutta täytyy sanoa että vaikka joskus tuntisikin itsensä " ulkopuoliseksi" niin mä ainakin oon viihtynyt täällä tosi hyvin (ja miks tänne kirjotteliskaan jos ei viihtyis...?!?) Että ihan turhaan joillekin oli paha mieli tullut. Pistetään vaikka raskauden piikkiin kaikki tuntemukset joita joskus tulee...Meillä meni viikonloppu aika ankeissa tunnelmissa ja sit oli muutenkin aika huonot fiilarit :( Yleensä en viitsi kirjotellakaan jos on kauheen huono päivä kun ei oo muuta kun valittamista,heh. :)
No niin, mua kyllä pissattaa öisin oikeen urakalla. En tiedä miten päin vaaveli siellä masussa loikoilee, ei siis aavistustakaan! Toisina öinä pissattaa enempi, toisina vähempi.
Siis miten tota kesäkerttujen kuva galleriaa käytetään? (tumpelo taidan olla...) Siihen avautui joku kartta...Jos joku vois vähän selventää..
Masussa ollaan oltu aika rauhallisia tänään, taitaa olla huilipäivä.
Tulen myöhemmin vielä, pitää alkaa tyttöä nukuttamaan päikkäreille!
Queen82 rv30+3 ja neiti 1,3v
Ihan mietin mikä on semmoinen neutraali aloitus, ettei tule jollekkin taas sanomista kun on hössöttäjä-äiti liikenteessä :) Siis viittaan tuohon onko kaikki äiti seonneet-ketjuun. Aloin sitä lukemaan, enkä jaksanut sitten lukea loppuun asti saatikka vastaamaan.... Miksei saa hössöttää, ja jos itseä ei hössötytä, niin ei nyt siitäkään pitäis huolestua. Itse olen aika realisti enkä mikään helposti innostuva.... mutta kyllä esikoista odottaessa pesin, silitin ja huolella viikkasin vauvanvaattet ajoissa kaappiin. Nyt en ole vielä alkanut....on toisella paikkakunnalla ne ihan pienen vauvan vaatteet.
Sit vielä itsekkin kommentoin tuohon " vakkarit" -keskusteluun. En ole ajatellut, että tänne ei mahtuisi minun kirjoitteluja, vaikken mikään vakkari varmaan olekkaan. Lähinnä sitä on niin oman navan ympärillä, että kunhan saa omat kuulumiset kirjoitettua, niin tuntuu kuuluvansa joukkoon :) Jotkut kirjoittajat jää mieleen, ehkä jos ne jotain enemmän henk. koht. kertoo tai on samoja elämäntilanteita. Esim. Jamesiinalla tais olla brittimies ja lullaby asuu USAssa. Itselläni on amerikkalainen mies, joten tuommoiset asiat jää sit mieleen ja nää henkilöt muistaa.
Yleensä luen vaan ketjua, ja sit jos jaksaa kirjautua niin vastaan kysymyksiin, joihin on itsellä vastaus ja jotka muistaa siinä kirjoitusvaiheessa. En usein lue edellisen päivän ketjua, joten laittakaa vaan sama kysymys uudestaan seuraavana päivänä, voi olla että monet ei edes just sitä kysymystä nähneet!
Mutta aina on tosi kiva lukea, kun joku kirjoittaa " olen ollut taustailija ja nyt sit kirjoitan eka kertaa..." kun meitä on listalla kuitenkin parisataa, on mielenkiintoista lukea mahdollisimman monien raskauskuulumisia. Mistäs muualta saisi näin kivaa vertaistukea! Ei mun kaverit jaksais vatvoa näitä liitoskipu ym. juttuja, kun ne ei edes ymmärrä niitä. Ja varsinkin kun ei ole enää kauan kun alamme jo oikeesti lähestyä h-hetkeä... kirjoitelkaa kirjoitelkaa!
No niin. mitäs sitä sitten. Vauveli on potkinut pari päivää oikeaan kylkeen, mutta nyt on potkut enemmän ylhäällä ja keskellä. Olisikohan se jo kääntynyt pää alaspäin. Itseä aina mietityttää, että miten se vauva jaksaa niin monta viikkoa olla pää alaspäin :) Tässähän on vielä n. 10 vk jäljellä! Mutta kuulemma just vkoihin 32 mennessä moni vauva on jo kääntynyt.
Ei kai kukaan ole vielä saanut uutta äitiyspakkausta?
(tässä muuten esimerkki semmoisesta kysymyksestä, johon ei välttämättä tule vastausta. On näes aika epämääräinen...jos kirjoitan G:Onko tullut uutta äitiyspakkausta??? , niin tulepi varmaan enemmän vastauksia!:)
Itse haluaisin sen uuden, mutta täytyy kohta laittaa paapperit menemään.
Jahas, esikoinen kahistelee vuoteessaan, ja nyt alkoi selittely. On aina hauska kuunnella, mitä pienen mielessä liikkuu heti aamulla. Nukkevauvalle puhutaan ja edellisen päivän tapahtumista. Nuppu herää yleensä aina hyvällä tuulella ja sängystä kantautuu sit juttelut ja kiljahtelut....nyt se sanoo " Piupali paupali, piupali paupali..." yksi meidän unilauluista :)
Faith, nuppu kohta 2 vee ja tiikeri 29-viikolla