Lontoon 50km:n sekakävely
Miksi naiset on jo alkumatkasta jättäytyneet kauas taakse omaksi ryhmäksi,miksi eivät halua kävellä miesten kanssa samassa ryhmässä.
Kommentit (6)
Aika noloa anta tuolla lailla periksi heti.
Ne vaan säästelee voimiaan 20 km:n kisaan kun se on heti perään. Laiskat miehet vaan lysähtää sohvalle ja avaa kaljan heti kun vasta 50 km on takana.
Tyhmä reitti,kävelee samaa katua edestakaisin.
Miksi on eri sarjat? Sukupuolia on tuhansia. Nytkin yksi Lontoon naisurheilija on tulossa isäksi. Ja kun yksittäin näytetään, ei heti tiedä onko se mies vai nainen. Tulee mieleen kuuluisat veljekset DDR:stä, Irina ja Tamara Press, joille naiset eivät voineet mitään aikoinaan.
Urheilussa on selvää sukupuolista syrjintää,erilliset miesten ja naistensarjat tulisi poistaa ja kaikkien kilpailla samassa sarjassa.
Samaa ihmettelen, jos naiset kävelisivät samassa porukassa, saisivat miehiltä vetoapua. Sitten voisivat lopussa pyyhkäistä ohi ja voittaa koko kisan.