FB-kirpputori ärsytykset
Olin myymässä FB-kirpparilla Iiittalan maljakkoa ja sovittiin kaupat käteismaksulla. Tietenkään ostajalla ei ollut yhtään käteistä mukana ja sanoi maksavansa tilille jota hetken mietin, mutta suostuin. Nyt vaan odotellaan tuleeko maksu oikeasti tilille. Tiedossa on kuitenkin varalta henkilön oikea nimi kaiken varalta.
Toinen keissi oli muutama kuukausi takaperin kun olin myymässä laseja hintaan 30-, ja ostaja saapui 50 euron setelin kanssa ja oletti heti että minulla olisi antaa takaisin siitä rahasta. No tällä kertaa oli, mutta mitä jos ei olisi ollutkaan.
Miksei ihmiset varaudu ottamaan oikean määrän rahaa mukaan, kun kerta kaupat ollaan sovittu siitä summasta. Itse aina olen tarkistanut pariin otteeseen, että rahaa on antaa juuri oikea määrä.
Mikä teitä ärsyttää FB-kirppareilla/torissa yms?
Kommentit (8)
Ihmiset ei lue kunnolla niitä ilmoituksia. Mulle on jo pari kertaa käynyt niin, että ostotilanteessa ostaja on isoon ääneen alkanut voivotella kun "tää laukku onkin NÄIN pieni!". Viime kerralla sanoin takasin että "sitä varten laitoin ne laukun mitat siihen ilmoitukseen". Tähän ostaja totesi: "no en mä lukenut sitä niin tarkkaan". Olisi tehnyt mieli jatkaa siihen: "no miksi et?". Jotain ihme mielikuvia ostajien omissa päissä ja sitten petytään, vaikka faktaa (esim ne mitat) oli kyllä tarjolla. Jää huono maku kaupankäynnistä, ihan kuin MINÄ myyjänä olisin tehnyt jotain väärin, kun ostaja ei ole osannut/viitsinyt perehtyä siihen mitä on ostamassa.
Se kun myyjät ei poista ilmoituksia kun tavara myyty tai ei vastaa mitään kun lähettää kyselyä.
Huonot kuvat ilmoituksissa ärsyttää. Paljon näkee ylivalottuneita tai liian tummia, tärähtäneitä tai liian kaukaa otetettuja kuvia, joista ei kyllä saa minkäänlaista käsitystä myytävän tuotteen kunnosta.
Miksi et käskenyt tekemään tilisiirtoa sinun läsnäollessa?
Vaikka sinulla onkin ostajan nimi tiedossasi, niin eipä se paljoa auta jos päättää jättää maksamatta.
Rikosilmoituksen toki voit tehdä, mutta ei se tarkoita sitä että rahoja saat.
Se kun ihmiset ei kerro missä tuote sijaitsee. Koko maan kattavassa pitäisi mainita kaupunki ja kaupungin sisäisissä kaupunginosa.
Olen menettänyr toivoni noitten kirppareiden suhteen. Tosiaan nähnyt sitä hupivaraulua, eka varataan sittei ei vastata viesteihin yms. Kerran laitoin mekon myyntiin koossa S, ja joku vanhempi rouva kysyi ettei mulla sattuisi olemaan samaa mekkoa koossa L :D en tietääkseni ole mikään kauppa kuitenkaan.
Myös kaikki turhat kommentit : Oi oispa ihana, mutta väärän kokoinen. Tosi kiva mutta en osta hehehheh.
Se että ihmiset alkaa tinkimään naurettavilla hinnoilla. Esim. myynnissä kallis merkkilaukku jonka ovh päälle 300e, tarjoaa 20e lähes uudenveroisesta laukusta. Juu en myynyt
Hupivarailut ottaa päähän. Eka varataan tuote mutta sittei henkilöstä kuulukkaan mitään... Toinen on kun laitetaan myyntiin vaatteita muttei kerrota kokoja/hintoja