Nimiehdotuksia pienelle ihmeelle
Olen kyllä hirveän etuajassa tämän kyselyni kanssa. Toivottavasti ei tuo huonoa onnea, että näin aikaisin olen jo asialla.
Taustani on sellainen, että meillä on jo neljä lasta. Raskaudet onnistui vaivattomasti (tosin esikoinen sai alkunsa inssillä) eikä mitään ongelmia ollut. Sitten päätimme yrittää vielä viidettä (yritys alkoi 10/03) ja ongelmat alkoivat. Tuli neljä perättäistä km:a ja välissä oli vielä 9 kk aika,ettei raskautuminenkaan onnistunut. Sitten aloitettiin km-tutkimukset ja minulla todettiin tukostaipumus. Se oli syystä tai toisesta tullut mulle kuopuksen syntymän jälkeen. Nyt minulla on siihen lääkitys ja tämä nykyinen raskauteni on edennyt jo 19. viikolle.
Tämä raskaus ja tuo pieni ihmisenalku sisälläni tuntuvat ihmeeltä. On uskomatonta tuntea taas pienen ihmisen liikkeet sisälläni. Enkä edes osaa kuvitella, miltä tuntuu, jos kaikki sujuu loppuun asti hyvin ja saan synnyttää elävän lapsen tähän maailmaan. On tullut mieleen, että olisi kiva ilmentää tämän pienen ihmisen erityislaatuisuutta nimellä. Mulla ei vaan itselläni tule mitään erityistä mieleen. Miehelleni ei varmasti kelpaa mikään kovin konstikas nimi, mutta kaikenlaisia ehdotuksia olisi kyllä kiva lukea.
Ai niin ja se sukupuoli. Rakenneultra mulla on 12.4. joten silloin ehkä saan varmistuksen. Olin kuitenkin niin utelias, että soitin ennustajalle ja kysyin sukupuolta ja vastasi, että aivan selvästi tyttö. Meillä on esikoinen poika ja kolme seuraavaa tyttöjä. Tyttöä olen itsekin veikannut.
Kiitos ehdotuksista jo etukäteen.
neronja rv18+0
Kommentit (15)
Tyttö:
Ilona
Helmi
Helmiina
Taika
Säde
Suvi
Onneli
Pilke
Poika:
Jalo
Valo
Aarre
Sisu
Voitto
Armas
Tarmo
Onni
Oiva
Ilo
Arvo
Mitä pidät?
ja pojalle jo ehdotettu Aarre tai Onni :)
Tässä puuronkeiton lomassa tulin hyvin pikaisesti vilkaisemaan ja tuli aivan kyyneleet silmiin, kun aloin lukea noita nimiehdotuksia. Ja tuo oli tosi ihanaa, että osassa nimien merkityksetkin oli kerrottu. Ja osassahan niitä ei tarvitse edes kertoa, kuten Lahja :-). Todella hyvin pikaisesti nuo luin ja ensimmäisenä pisti silmään Aurora. Se nimi on kyllä kiinnostanut minua jo aiemminkin ja tuntuu tosi kauniilta. Saa vaan nähdä, mitä miehenjörrikkä siihenkin sanoo.
Mutta nyt takaisin puuroa sekoittelemaan. Kiitos jo kaikista tähän astisista ja lisääkin saa tulla :-).
neronja
itsellä kävi ensiksi mielessä TOIVO
mutta jos tytölle niin ENNI,HELMI,ILONA,KASTEHELMI,SATU,SÄDE,TAIMI
Kallis
Oma
Aarre
Voitto
Suoma (ens. suomal. Suomaa nimettäessä isä ajatellut: Jumalan suoma, lahja)
Ilona
Ihanelma
Amanda (rakastettava)
Anna (armo)
Kylli (runsautta merkitsevä sana)
Mielenkiintoinen tuo ehdottamasi Jade. Nimittäin meidän neljän jo olemassa olevan lapsen etunimet alkavat kaikki J:llä. Tosin tuo d tuossa keskellä vaatii makustelua. Tavallisesta kalenterista en oikein löytänyt enää itseäni täysin miellyttäviä j:llä alkavia nimiä, joten ajattelin, että tämä meidän viimeinen voisi alkaakin yllättäen jollain ihan muulla kirjaimella. Mutta tuo Jadekin on ihan harkitsemisen arvoinen.
Kiitos edelleen kaikista ehdotuksista. Lisääkin saa tulla :-).
Josefiina (Jumala lisää)
Josetta (kutsumamuoto edellisestä)
Kun kysyin, mitä mieltä on nimestä Jade, se nauroi. Minä sille sitten vähän tuohtuneena kommentoin, että sulle ei sitten mikään nimi kelpaa. No, ei sen sitten kuitenkaan tarvinnut sitä kauan suussaan makustella, kun sanoi, että no ei se nyt oikeastaan hullumpi nimi ole. Itse se nimittäin joskus ehdotti kai puolileikillään nimeä Jane. Janesta tulee tietysti ensimmäisenä Tarzan mieleen eikä mielleyhtymä näin ollen ole kovinkaan syvällinen ;-).
Nimestä Aurora sanoi, ettei tykkää. Mutta voi olla, että se toisena nimenä hänelle kelpaisi. Aureliakin olisi mielestäni vähintäänkin ihan kiva.
Joku esitti nimeä Josefiina. Se on yhden tyttömme toinen nimi :-).
Jotenkin en vielä oikein yhtään osaa miettiä pojan nimeä. Olishan se melkoinen yllätys, jos rakenneultrassa sanottaiskin, että on poika. Kyllähän meillä on ollut esikoispojalle tavoitteena saada veli, mutta aika sen sitten näyttää kumpi tämä on, jos ei vielä rakenneultrassa selviä. Nimeä on siis vielä aikaa miettiä, mutta uusia ideoita olen vastauksistanne kyllä jo saanut :-).
neronja
ja siitähän ovat muodot ainakin Tea, Thea, Tiia ja olisko viel Teresakin
1. Alazne Basque Miracle
2. Maxima Latin Female Miracle Worker
3. Naysa Hebrew miracle of god
1. Marvela Latin Female Marvelous
2. Mircea Not available or unknown Marvelous, Wonderful
3. Shani Swahili Female marvelous
1. Makalo African Wondering
2. Marvel Latin Female To Wonder, Admire
3. Mira Latin Female wonderful
4. Mircea Not available or unknown Marvelous, Wonderful
Esim. Jade-Maria tai Jade-Julia
Johanna (= hepr. " Jumala on osoittanut armonsa" )>Hanne, Hanni, Janna
Joy (=engl ilo)> Soili, Soila (kaukaa haettua? ;))
Aurelia olisi mielestäni aivan mahtava toisena etunimenä. Kuulin nimen ensimmäistä kertaa lapsena ja olen pitänyt siitä aina kovasti.
Yhdysnimikin voisi olla mahdollinen. Siis ainakin omasta puolestani, miehestä ei taas tiedä ;-). Maria mulla on ollut jo entuudestaan mielessä tälle lapselle, jos tyttö (siis kakkosnimivaihtoehtona, mies ei kuulemma tykkää siitä ensimmäisenä nimenä). Yhtenä pointtina se, että anopin toinen nimi on Maria ja onhan Maria tietysti kaunis nimi ja lisäksi vielä kuuluisa Raamatun henkilö.
Julia on yhden tyttäremme nimi (Julia Josefiina), samoin Johanna. Kiva tietää nyt tuo Johanna-nimen merkitys. Minulla ei ollut siitä aavistustakaan. Kolmas tyttömme on Janika. Löytyykö muuten netistä joku sivusto, josta löytyisi näitä nimien merkityksiä?
Todella mielenkiintoista valita nimeä merkitys huomioon ottaen. Mielenkiintoista tietää tuonkin Dorotean merkitys.
SaanaMaria:
Esim. Jade-Maria tai Jade-JuliaJohanna (= hepr. " Jumala on osoittanut armonsa" )>Hanne, Hanni, Janna
Joy (=engl ilo)> Soili, Soila (kaukaa haettua? ;))
Aurelia olisi mielestäni aivan mahtava toisena etunimenä. Kuulin nimen ensimmäistä kertaa lapsena ja olen pitänyt siitä aina kovasti.
* Mari, Maria ; heprealais-aramealainen nimi jonka merkitys on epäselvä. Skandinavian muoto luultavasti latinalainen muoto englannin nimestä Mary. Tutkijoiden esittämiä arveluja tarkoituksesta mm. ' toivottu lapsi' , ' näkijätär' tai ' herratar' . Erään tulkinnan mukaan nimi on alunperin egyptiläinen ja johdettu sanoista ' mry' =' rakastettu' tai ' mr' =rakkaus' .
Siitä löytyy linkkejä erilaisille nimisivuille. Itse haeskelen merkityksiä yms. erilaisista nimikirjoista. Hyllystä löytyy mm. Pentti Lempiäisen " Suuri Etunimikirja" (huipputeos!) ja muutama Kustaa Vilkunan etunimikirja.
Maria on olemukseltaan, merkitykseltään ja historialtaan mahtava nimi, joka löytyy sellaisenaan ja muunnoksena minun ja tyttärenikin nimestä :)
Arvokkain jalokivi sekä Espanjassa tarkoittaa Isän tyttöä ;o).. muistan, kun omalle tytöllemme pohdittiin nimeä niin tuon kauniin nimen lisäksi myös ihana merkitys kiehtoi ;o)!!
Tytölle ensin jotain...
Alma (" ravintoa antava, armas, suloinen" )
Anelma (" anoa, >Samuel>Jumalalta pyydetty" )
Aurora (" aamurusko" )
Aurelia (" aureus=kultainen" )
Elisa (" hepr. Jumala on auttanut" )
Elpi (" Elpis= kreik. toivo" )
Helmi
Hilda (" muinaisskand. hildr=taistelu" )
>Hilta>Hille
Illusia (" toiveunelma" )
Leona (" Leon=leijona" )
Mirjami (" näkijätär, odotettu, kaivattu" )
Taika
Toivikki
Unelma
Veera (" lat. pistis=usko" )
Alma Illusia (=" suloinen toiveunelma" )
Myöhemmin lisää ja poikien nimiäkin ehkä..
Tsemppiä ja onnea odotusaikaan!!!