Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pihisteletko sinä rahojasi väärässä asiassa?

Vierailija
01.04.2006 |

Itseäni harmittaa, kun lapsille etsimme aina sukulaisten vanhoja pyöriä ja suksia, kun en oikein raski ostaa lapselle niitä uusina vaikka rahaa olisi. Sit saatan mennä kauppaan ja ostaa itselle jotain aivan turhaa, ja sama raha ois meennyt esim lasten pyörään. Kannatan toki kierrätystä, mutta aina en silti haluaisi muitten käytettyjä. Nyt tämä asia vaivaa minua niin paljon, että tulevana kesänä poikani saa uuden polkupyörän eikä aja serkkunsa vanhalla pyörällä. Onko muita jotka pihistelee joissakin asioissa, mutta sitten tuhlaavat tavallaan huomaamatta saman rahan johonkin tyhjänpäiväiseen?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis uusia tavaroitako mielestäsi pitäisi kierrättää???? Vai mitä tarkoitit.

Vierailija
2/6 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että, kierrättäminen on mielestäni järkevää, mutta tää pihiyteni ärsyttää minua, kun en millään raskisi ostaa lapselleni vaikka uutta pyörää, kun koen sen kalliiksi, mutta sitten itse saatan ostaa samalla rahalla jotain humpuukia ja ei tunnu missään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai siis ostaa lapsilleen kaiken tarpeellisen,mut mieluummin käytettynä.

itse ostan lapsille kaiken uutta (tai käytettynä uuden veroista) ja itselle sen mihin jää varaa...

Vierailija
4/6 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

No joskus sitten tulee ostettua viikonloppuisin esim. olutta ja huomaa, että siihen meni taas paljon rahaa, jonka olisi voinut käyttää johonkin hyödyllisempään.

Vierailija
5/6 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hedelmiäkin ostan aika nuugasti. Ylipäänsä ruokaan en viitsi laittaa paljoa rahaa.

Vierailija
6/6 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruoassa tarkkailen aina mistä se on - mitä se sisältää jne Mun kaupassa olo aika venyykin just sen takia kun aina pitää olla lukemassa sisältöä ym

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan kahdeksan