Voiko tytön etunimeksi antaa Pekantytär?
Toimiiko tämä kutsumanimenä? Isä haluaa että hänen perimänsä pysyy tytössä. On sitten muisto isästä kun tyttö liittyy miehen suvun omistukseen.
Kommentit (14)
"omistukseen"? No joo, totta kai voi, mutta kannattaa ehkä vain siinä tapauksessa, että miehesi nimi on Pekka.
Toiseksi kai vaan onnistuu tyyliin Petra pekantytär...
Eiköhän ne muistot muutenkin säily kuin nimen avulla.
Miksi ei voisi olla kutsumanmi. Laitamme se ainakin ensimmäiseksi nimeksi. Tyylillä Pekantytär Hilla. Ei nimi naista pahenna. Hyvä tietää kuka on tytön isä.
Toisena nimenä näitä vielä välillä näkee, on kyllä omituinen jäänne.
Ei ne nykyään vaihda niitä sukunimiään. Se on vanha juttu.
6, eivät säily. Perheellä on oltava yhteinen symboli.
Mutta me laitamme patronyymin ensimmäiseksi nimeksi. Pekantytär Elina.
Yhdellä tutulla on tokan nimenä tommonen, vaihtoi kyl itse koska mutsi oli ollu kusipää ja faija kiva. Oli sijoitettu äidin luo ja äiti vihsi tytärtään (sun vika että musta tuli läski.. jne).. hieman vanhempana pääsi sitten muuttamaan takaisin isän luo.
Onko ap sama tyyppi, jolla on pakkomielle naisten sukunimen vaihtumisesta naimisiin mennessä?
Eihän mikään muuten takaa, että tyttö on nimeltään Pekantytär vielä naimisiin mennessään, hänhän voi vaihtaa etunimensä heti kun on täysi-ikäinen.Eli hölmö.perustelu tuo "omistajuuden vaihtuminen".
Käsittääkseni tokaksi nimeksi on ainakin voinut antaa. Mielestäni tähän liittyy jokin sääntö, että myös muille saman perheen+isän lapsille pitää antaa myös jatkossa joko Pekantytär tai Pekanpoika (koskee siis kaikkia sisaruksia). Tästä syystä ei ole ehkä voinut antaa kutsumanimeksi. Kannattaa ehkä tarkistaa nykyinen käytäntö/velvoite maistaraatista tai nimilautakunnasta tms.
Mikä helvetti sua vaivaa :D voiko tällanen trollasminen olla kivaa? Pitäiskö iteki kokeilla...
Voi, toiseksi nimeksi, mutta tyttö tuskin teini-iässä tästä kiittelee.