Miksi ampiaiset ovat aina tiettyjen ihmisten kimpussa?
Loppukesä häämöttää ja ampiaiset jälleen sekoaa, joka vuotinen juttu. Mutta miksi ampparit tuntuvat vainoavan osaa ihmisistä, ja osa on niille yhdentekeviä? Esim. vaikka bussipysäkillä on monia ihmisiä, valitsee ampiaiset juuri tietyn ihmisen uhrikseen, pörräten tämän ympärillä, kävellen iholla, hiuksissa.. Tai henkilö menee ulos, ja samantien ympärillä pörrää ampiainen.
Tämä ampiaisten vainoma olen esimerkiksi minä. Joka loppukevät ja syksy on sama juttu, en saa ulkona hetken rauhaa, aina on vähintään yksi mulkvistiamppari ympärillä häseltämässä. En käytä loppukesästä edes mitään hajusteita juuri tämän vuoksi, eikä mitään apua siitäkään.
Taas kaksi kuukautta helvettiä tiedossa. Ei varmaan tarvitse mainita, että pelkään ampiaisia todella paljon, tulee ihan fyysisiä oireita: sydän hakkaa ja kroppa tärisee..
Moni voisi sanoa, että huomaan vaan ampparit herkemmin kuin muut, ja siksi tuntuvat aina olevan mun kimpussa. Mutta miksi tosiaan esim. bussipysäkillä kun näen ampiaisen jo muutaman metrin päässä, hakeutuu se kymmenestä ihmisestä juuri mun ympärille pyörimään? Eritänkö jotain pelkoferomonia tms?
Kommentit (26)
Olen kilttimies. Eivät edes ampiaiset ole minun kimpussa, kuten eivät naisetkaan.
- Makeat hajusteet; myös hiustuotteet ja saippuat
- Ruoka ulkona (esim. jäätelö tai juomat)
- Hedelmien ja sokerin kittaaminen ennen uloslähtöä
- Värikäs vaatetus
- Jatkuva liikehdintä
- Huitominen ja hätäily
Sä huidot?
Sun hiki haisee hyvälle. Tai tuoksut kukkasille. Suosit jotain tiettyä väriä?
Kokeile vähentää hiilareita ja sokeria ruokavaliosta! Se vois auttaa, koska ihmisen ruokavalio haisee eritteissä, esim. hiessä ja spermassa.
On muuten jännä ilmiö. Olen reilut nelikymppinen, lapsuuden kesät vietin kesämökillä, missä vilisi ampiaisia ja nyt asumme omakotitalossa ja tietysti pihapiirissä on ampiaisiakin. Minua ei ole ikinä pistänyt ampiainen. En tiedä, mistä sitten johtuu.
En ainakaan huido, jähmetyn suolapatsaaksi kun näen ampiaisen. Värikkäitä vaatteita en käytä (käytän tosi tylsiä värejä, mustaa, valkoista harmaata useimmiten), ja loppukesästä tosiaan en käytä kuin hajusteettomia pesuaineita (myös shampoo, suihkusaippua, dödö, hiustuotteet jne.) Hedelmiä en syö kuin illalla vasta ennen nukkumaanmenoa juuri tuon vuoksi että silloin jos syön ennen ulosmenoa, ne pirulaiset tunkevat suuhun. Karkkia yms. en syö ollenkaan.
Jos veriryhmällä on jotain tekemistä asian kanssa, niin sillehän ei sitten mitään voi. Pitää alistua kohtaloonsa.
Onko joku haju jolla voi karkottaa ampiaisia? Hyttysmyrkystähän ei niihin ole mitään apua.
AP
En ole edes nähnyt ampiaisia vuosiin. Olen ilmeisesti elävä karkoite.
Eikös sitruunan pitäisi karkottaa?
Mun kimpussa ovat myös! Just olin Kreikassa lomalla ja koko ajan oli joku ampiainen ympärillä tai istui paidalla tai jalassa. Muut ihmetteli, että eihän täällä mitään smpiaisia ole. Ärsyttävää!
Olin juuri terassilla, jossa viereisessä pöydässä oli venäläisnaisia useampi samassa seurueessa, ja voitte arvata että se parfyymilemu oli melkoinen. Kaikki pörriäiset ampiaisista kärpäsiin otti suoraan suunnan sinne pöytään ja me saatiin olla vieressä rauhassa.
Eli ainakin vahva hajuvesi on yksi ampiaismagneeteista.
Eikös kylmä kesä ole vähentänyt ampiaisia. Viime kesä oli aika kauhea, kun niitä oli paljon. 2015 satoi koko kesän, näin silloin vain pari ampiaista, vaikka olin ulkotöissä.
Joskus luin jostain että hyttyset ainakin pörräävät enemmän sellaisten ihmisten ympärillä jotka harrastavat paljon liikuntaa.
Hiuslakka, hajusteet ja ihon tuoksu.
Ne ampiaispelkoiset vaan tekee siitä senverran isomman numeron, että vaikuttaa kuin ampparit aina vainoaisi vaan heitä.
Vierailija kirjoitti:
Ne ampiaispelkoiset vaan tekee siitä senverran isomman numeron, että vaikuttaa kuin ampparit aina vainoaisi vaan heitä.
Siinä mielessä voi olla perää, että pelokas ihminen todennäköisesti huitoo ja liikehtii pelkonsa ansiosta enemmän kuin ampiaisiin rennosti suhtautuva. Mutta ihmisissä ja heidän erittämissä tuoksuissa on myös eroja, jotka ampiaiset ja mehiläiset aistii. Jouduin juuri käymään mökillä jonka pihaan oli ilmestynyt ampiaispesä, olin pari minuuttia ulkona ja heti tuli pistos ja jouduin lähtemään sisälle koska tuntui että ne alkoivat hakeutua lähelleni jopa kauempana pesästä. Mies ja hänen kaverinsa olivat samassa paikassa monta tuntia ja puuhailivat omiaan, ampiaiset eivät kiusanneet kumpaakaan. Minä peseydyn usein ja käytän hajusteita ja ylipäätään puhdistusaineita ja rasvoja jne, mies ei käytä edes hajusteetonta deodoranttia ja saa olla aina ötököiltä rauhassa. :D
Vierailija kirjoitti:
- Makeat hajusteet; myös hiustuotteet ja saippuat
- Ruoka ulkona (esim. jäätelö tai juomat)
- Hedelmien ja sokerin kittaaminen ennen uloslähtöä
- Värikäs vaatetus
- Jatkuva liikehdintä
- Huitominen ja hätäily
Tässä oli listattu monta syytä, joita ihmiset aina toitottaa, mutta kun ilmeisesti yksikään ei osu aloittajaan, eikä minuun, eli mitäs sitten kun syy ei ole mikään noista?
Vierailija kirjoitti:
Sä huidot?
Sun hiki haisee hyvälle. Tai tuoksut kukkasille. Suosit jotain tiettyä väriä?
Ei mikään näistä.
Veriryhmä voi olla yksi selittävä tekijä.