Apua!
Mulla on kauhee oksennustauti ja myös vauva (7kk) ripuloi. Koko eilispäivänä ei pysynyt sisällä mikään, edes pieni huikka vettä. Vauva ei oikeen hyvin vielä syö kiinteitä ja nyt ripulin takia ei maistu sekään vähä. Ei osaa myöskään syödä pullosta eikä mukista (huoh). Miten saan mun maidon tulemaan/riittämään nyt tän sairasteluajan, kun ei mikään pysy sisällä. Nyt söin jugurtin ja vettä eikä vielä ole ulos tullut mutta olo on huono. Ja sit vielä et jos imetysaikana ei saa laihduttaa koska kuonat lähtee liikkeelle, niin mites nyt kun mussa ei ole mitään, onkohan vaarallista vauvalle? Onko mun vähäinenkin maito nyt pilaantunutta? Kiitos jos viitsitte auttaa.
Kommentit (7)
Olin aivan varma että tulee jotain ihme vastauksia ja manaamista =) Täälläkin on siis ihania ihmisiä vaikkei aina siltä tunnu. Yritän juoda paljon ja syödä jotain, sillä jos maitoa ei tule, ei vauva saa mitään ruokaa/nestettä koska ei osaa muuta syödä.
Pakko myöntää että ressaa vaikkei saisi, ja itsekin pitäisi parantua, mutta huolettaa että miten vauvan käy jossei maitoa tarpeeksi tule, sittenhän ainut vaihtoehto on sairaalaan tiputukseen =( Onneksi esikoinen on säästynyt taudilta. Kumma kuinka aikuiseltakin menee niin täysin voimat. Kiitos paljon eve!!
ap
Tuli vielä mieleeni, että ystävältäni sain loistovinkin silloin kun itse jouduin yrppätaudin takia pitää taukoa imetyksessä..
Meidän vauva kun ei suostunut ottaa pulloa ollenkaan, oli siis täysin rintalapsi.
Ystäväni kertoi että itse aina on juottanut lapselleen vastaavissa tilanteissa lääkeruiskulla vettä/osmosalia/maitoa..
Näin siis vauva ottaa nestettä joka tapauksessa, vaikkei osaisi mukista/pullosta juodakaan. Eikä myöskään vieroitu rinnasta ja opi VAIN pullolle/mukille.
Ruiskusta siis nestettä ihan samaan tapaan kuin lääkettäkin annetaan, syvälle poskeen, jotta lapsi varmasti nielee.
Meilläkin tämä todettiin hyväksi keinoksi juottaa sairasta lasta. Muista tarjota vauvalle paljon juotavaa! Esim. ruiskullinen (10ml) 10 minuutin välein.
-eve-
Mutta jos tuntuu, että maitoa ei tule riittävästi niin anna korviketta lisäksi! Kyllä se vauva oppii ottamaan sitä maitoa muullakin tavalla, vaikka alkuun pistäiskin hanttiin ;)
Pienet vauvat kuitenkin kuivuvat todella nopeasti, jos eivät saa riittävästi nesteitä ja vielä jos on ripulia tai oksentelua...
Imetyksen jälkeen vaan tarjoat korviketta hörpyttämällä tai pullosta, jos vauva tuntuu edelleen nälkäiseltä.
että jos vauva alkaa mennä veltoksi niin et aikaile vaan lähdet lääkäriin...laittavat nesteytykseen tipalla.
Olen seurannut vauvan vointia tosi tarkasti ( luin siitä 8kk pojasta joka kuoli tähän) joten ehkä vähän liikaakin pelkään. On iloinen ja leikkii ja syö mutta nukkuu paljon. Kai se vaan vie voimia, eikai nukkuminen ole kuivumisen merkki? Norm nukkuu ekat aamupäiväunet max 1h ja nyt vedellyt jo 1h 45min. siis ei älyttömiä mutta huomattavasti enemmän ku normaalisti.
Ruiskulla koitin antaa muttei niellyt yhtään vaikka muutaman kerran yritin. Oon vissiin totuttanut liian hyvälle kun ei vesikään kelpaa =)
Nyt se sisältää kaiken sen, mikä auttaa lastasi toipumaan.
Se, miten maito riittää tai se, mikä sinun oma jaksamisesi on, onkin toinen juttu.
Juo paljon. Juo Osmosalia. Syö mehujäätä, kurkkua.. mitä vain, mikä pysyy sisälläsi. (maitotuotteet voivat ärsyttää kovasti vatsaa vatsataudin aikana)
Yritä siis syödä paljon jotain kevyttä ja raikasta! Juominen on kaiken A ja O kuitenkin.
Jos sinusta tuntuu, että imetys vie sinut kovin huonoon kuntoon, niin älä ota stressiä. Voithan aina jatkaa imetystä uudelleen toivuttuasi.
Muista tarkkailla lapsesi vointia, lapsen kannalta olisi hyvä jos pystyisit imettämään. (mutta muista, että sinunkin on toivuttava!!)
Toivotan paljon jaksamista. Olen kolmen lapsen äiti, jokaisen imetysaikana olen sairastunut rankkaan oksennus-ripulitautiin.
Esikoisen kohdalla lopetin imetyksen, koska olin siinä kunnossa että kaikki pyöri ja sumeni silmissäni.. Kuivuin jo siis itsekin.
Toisen lapsen kohdalla pystyin imettämään.. Kuin ihmeen kaupalla. Laskin aina vain lapsen pois rinnalta kun piti taas syöksyä vessaan.
Kolmannen kohdalla taas taisin jo kuivua. (tällöin lapsi pysyi terveenä, sai vain lievää ripulia). Olin kaksi päivää imettämättä kun aloin jo voida pahoin ja silmissä musteni kun imetin.
Jatkoin imetystä normaalisti kun oloni koheni. Yllätyksekseni maidontuotanto palasi täysin entiselleen!
Muista, että rintamaito on parasta lapsellesi, mutta MYÖS sinun vointisi on ensiarvoisen tärkeää!! Jos imetys rasittaa sinua kovasti, pidä taukoa ja jatka imetystä kun olet toipunut.
Muista pitää myös itsestäsi huolta.
Pikaista paranemista!
-eve-