Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Miksi on niin vaikeaa katsoa sitä OMAA kulttuuria kriittisesti?
20.07.2017 |
Etenkään naiset eivät kykene tähän. Valtaosa kirkkoon kuuluvista on naisia, pakko saada kirkkohäät ihihi! Naiset kritisoivat päähuiveja mutta samalla ottavat miestensä nimiä mikä on paljon alentavanpaa kuin mikään päähine.
Mikä siinä on niin vaikeaa nähdä oman kulttuurin piirteitä?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Olen nainen, erosin kirkosta heti kun pystyin (muistaakseni 16-vuotiaana), olen aina ollut kykenevä itsekritiikkiin enkä allekirjoita sukupuolisidonnaisuutta tässä asiassa. Toki kanamaisimmat supernaiset ovat hyvin miellyttämisenhaluisia ulkoisesti, mutta heillä on kokemukseni mukaan usein tosi kyyninen maailmankuva kaiken sen hymyilyn ja kikattelun alla. Eivät oikeasti usko mihinkään, menevät vaan lauman mukana, koska he hyötyvät siitä.
Samalla tavalla on miehiä, jotka ovat täysin opportunistisia eivätkä kyseenalaista mitään, koska he hyötyvät asioiden nykytilasta.